Mikrovlnný závod 2006

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání

Tento závod jsme se rozhodli pojmout spíše volněji, jako příležitost vyzkoušet techniku, která při II.subru příliš dobře nefungovala. Vzali jsme s sebou i mezifrekvenční zařízení, se kterým jsme vyjeli do Závodu mládeže a Memoriálu OM3AU. Byla to v neposlední řadě i dobrá příležitost pro nové operátory a pro ty, kteří se ve velkých kontestech nedostávají tak často k mikrofonu. Tady si mohli udělat spoustu pěkných a dlouhých spojení bez stresu o výsledek.

2m

2m

Stavba zařízení proběhla bez problémů, je vidět, že kluci už to mají pořádně natrénovaný. Před závodem jsem bohužel na pásmu nenašli žádnou stanici tak jsme si funkčnost zařízení ověřili jenom poslechem několika majáků.

První tři hodiny jsme měli v plánu jéct závod mládeže a tak se také stalo.

Sedl jsem jsi k tomu, ale nebyl jsem sám se sebou spokojený, byl jsem strašně nervózní a nemohl jsem se úplně soustředit a dělal jsem chyby, které nás stály určitě pár QSO.

Po třech hodinách jsme měli na kontě 71 QSO s průměrem někde kolem 440 km a nejdelším spojení do JO02RF na 907 km s G0KPW byl to nádherný pocit, slyšet na takovou QRB češtinu (ještě jednou mockrát díky za QSO).

Pak jsme se s MADem vystřídali. MADovi to šlo pěkně od ruky a já jsem jen koukal na druhém poslechovém pracovišti, jak to tam krásně přibývá.

Kolem půlnoci jsme se s MADem domluvili, že to zkusíme i v noci, ale QSO to moc bohužel nepřineslo. Pásmo bylo úplně mrtvý. Kolem třetí hodiny našeho času, když už jsem to nemohl se spánkem opravdu vydržet tak jsem šel vzbudit MADa.

Jak to probíhalo v noci o tom by mohl povídat MAD, ale snad udělal prvních 6 QSO na CW a tímto mu chci pogratulovat.

Ráno po probuzení mě čekalo nemilé překvapení. Technický problém s rotátorem, takže anténa zůstala fixně. I přes nepřízeň osudu se MAD snažil co to šlo a několik spojení to přineslo.

Problém se podařilo kolem poledne vyřešit, ale jenom částečně. Anténa se už sice točila, ale vyskytl se jiný problém a to s indikací natočení, která si z neznámého důvodu dělal co chtěla. Teď už ze známého, pozn. ZIA :-)

Na poslední dvě hodiny si k rádiu sedla dcera Veronika Dana OK1XDF a šlo jí to moc pěkně.

Celkově si myslím, že to byl závod na který jen tak nezapomenu a výsledek taky snad nebude nejhorší. Konto jsme uzavřeli se 177 QSO a s bodovým ziskem kolem 72 tis. bodů.

Chtěl bych tímto poděkovat kolektivu OK1KRQ, že jsem se mohl zúčastnit a prožít skvělý víkend.

Děkuje Honza, OK1NP


23cm

23cm

Toto pásmo se drželo Murphyho zákonu, který praví "Buď nefunguje RX nebo nefunguje TX". Výjimku tvořil snad jen loňský UHF den rekordů.

Teď správně fungoval RX tj. DB0KI byl přítomen cca S7-8 a stanice byly na pásmu zpravidla jednou. Co bude dál, jistě čekáte. Ano, po hodině závodu odešel PA. Tranzistoru se asi nelíbilo buzení a odešla mu báze. Takže blízké stanice do 200km jsme dělali na 40W a vzdálené na 10W.

Podmínky těžko posoudit, když máme každý závod jiný RX, ale připadly mi standardní. Jurga DK3WG jsme jako obvykle přes veškerou snahu neudělali, OK1UEI jsme dělali na hraně, protože několik km od nás jeho směrem se zdvihají Brdy. Podobně Nrcocos team, náš německý propagátor Tučňáka byl slabý, ale dělatelný. PA stanice asi vůbec nevyjely. Potěšili IQ1KW, kteří sice u nás nehráli 59 jako na lepších kótách, ale v mezerách mezi úniky se dali udělat.

Celkem 35 spojení, 7500 bodů a spokojenost. 73 Láďa OK1ZIA

3 cm

3cm

Zde jsme experimentovali jen na začátku kontestu. OCXO a jeho nestabilita se mi podařilo hned po II.subru opravit, takže jsem si jen potvrdil, že takhle je to v pořádku a že to neujíždí.

Ovšem hned po třetím spojení prásklo ve zdroji pro TWT a po jeho prozkoumání a opětovném opatrném zapnutí se celé nastavení klidových proudů rozhodilo a navíc bylo značně nestabilní. V tomto stavu se to provozovat nedalo, takže to vypadalo, že skončíme hned po první hodině provozu. Pak jsem se tedy nechal přesvědčit k hledání příčiny (na kopci a ve zdroji VN to dělám dost nerad) - a zadařilo se. Na vině byl vysokoohmový potenciometr k nastavení proudu helixu, jehož běžec ztratil spolehlivý kontakt s odporovou dráhou a proto to vandrovalo. Po jeho rozebrání, vyčištění a opětovném sesazení už vše fungovalo jak má a do konce závodu to tak už zůstalo.

Byly i nějaké RS, ale paradoxně jsme přes ně udělali ty nejkratší spojení se stanicemi, které jsou pro nás zakryté masívem Brd. Obecně směrem na východ to nehrálo, na vině je zřejmě počasí nad Moravou. Udělali jsme 16 QSO, celkem 2565 bodů s ODX OM0C-325 km.

Za 3cm band Láďa. OK1USW