Polní den 2018: Porovnání verzí

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ok1mzm (diskuse | příspěvky)
Bez shrnutí editace
Ok1mzm (diskuse | příspěvky)
Bez shrnutí editace
Řádek 8: Řádek 8:
|}
|}


[[Soubor:PD2018-panorama.jpg|thumb|300px]]
[[Soubor:PD2018-panorama.jpg]]


Opět jsem se dostal ke psaní této reportáže až týden po závodě, což ubírá na aktuálnosti, na druhou stranu, už aspoň víme, jak jsme dopadli vůči konkurenci. A mohu rovnou začít tím, že v týmu vládne spokojenost. Na čtyři hlavní pásma 23/13 cm a 6/3 cm jsme jen dva operátoři, plus Láďa USW na 24 GHz.  
Opět jsem se dostal ke psaní této reportáže až týden po závodě, což ubírá na aktuálnosti, na druhou stranu, už aspoň víme, jak jsme dopadli vůči konkurenci. A mohu rovnou začít tím, že v týmu vládne spokojenost. Na čtyři hlavní pásma 23/13 cm a 6/3 cm jsme jen dva operátoři, plus Láďa USW na 24 GHz.  

Verze z 18. 7. 2018, 12:42

Call: OK2M
WWL: JN69UN
Date: 7. - 8.7.2018

Chyba při vytváření náhledu: convert: width or height exceeds limit `/home/ok1krq/public_html/wiki/images/0/00/PD2018-panorama.jpg' @ error/cache.c/OpenPixelCache/3909. convert: no images defined `/tmp/transform_6889389294d7.jpg' @ error/convert.c/ConvertImageCommand/3229. Error code: 1

Opět jsem se dostal ke psaní této reportáže až týden po závodě, což ubírá na aktuálnosti, na druhou stranu, už aspoň víme, jak jsme dopadli vůči konkurenci. A mohu rovnou začít tím, že v týmu vládne spokojenost. Na čtyři hlavní pásma 23/13 cm a 6/3 cm jsme jen dva operátoři, plus Láďa USW na 24 GHz.

Dan OK1XDF při stavbě hlavního systému 23 cm společného i pro 13 cm

K hladkému průběhu příprav přispěl volný pátek. Láďa s Danem tak dorazili na kopec dříve než obvykle a tak jsme do západu Slunce měli postavenou většinu anténní systémů včetně komplet vnitřku. To se nám běžně nestává. A to tentokrát pro nemocnou rodinu nemohl přijet ZIÁček, a tak jsme vše stavěli ve třech lidech. Byli jsme připraveni několik hodin před začátkem závodu, že si i nejmenovaný operátor mohl před výkopem trošku schrupnout. Ovšem, az do doby, kdy mě kdosi probudil neomaleným zastřešením. Ale jaké to bylo příjemné překvapení - Honza NP za námi dorazil. Už jsme ho víc jak dlouhý rok, někdo ještě delší roky, neviděli. Na 23 cm jsme plánovali vyzkoušet úpravy, které jsme bez měřící techniky udělali naslepo. Ovšem, žádná úprava se nakonec neosvědčila až jsme postupně zase došli k původní verzi setupu. Stále jsme ale přesvědčeni, že nám někde par dB chybí, resp. přebývá (šum). Spojení na 23/13 přibývala jen velmi ztěžka. Nevím proč, ale je to tak každý závod a ostatní stanice doženeme a leckdy i předběhneme až v neděli. Myslím, že je to hlavně tím, že máme významou část OK (30 - 90) zastíněných 200 m převýšením Brd, které jsou od nás cca 5 - 8 km. Tentokrát jsme noční vysílání moc nehrotili a šli brzo spát (půl hodiny po půlnoci SELČ) a ráno jsme si pro změnu dopřáli klidnou snídani a vysílat jsme začali relativně dost pozdě (8:50 SELČ). Ale pak se to pěkně rozjelo.

Celkový pohled při zapadajícím Slunci

Žádný vyloženě špek se nepovedl, ani jsme nezkoušeli. Dvě nejdelší spojení jsou klasika - IQ1KW a YU1LA. Druhého jmenovaného udělal Honza NP neb se mi ho podařilo párkrát aspoň​ na chvilku překecat, že převezme otěže 23 cm. To hodně bodlo. Dnešní styl ježdění mikrovln na výsledek je poněkud nudný. Celé je to o dopisování si na KST. Bohužel. Takže každá, býť krátká, přestávka je vítána. Když se tak nad tím zamýšlím, tak až na pár výjimek lokálních OK stanic nás nikdo na výzvu bez domluvy nezavolá. Tedy, ještě jedna výjimka existuje a to jsou stanice z JO31. Nechápu zcela, proč nepříjde nic ze stejného směru, ale blíže, např. z JO50 nebo JO40. Jediné vysvětlení mě napadá, že zrovna tím směrem na JO31 je dost železa na nebi ve správně vzdálenost, Stanice v JO31 už jsou správně daleko na odraz a zároveň je z této lokality z čeho vybírat díky vysoké hustotě osídlení. JO50 a JO40 je holt asi na náš setup na tropo random daleko (cca 150 - 400 km)??. A hlavně, celkově se domnívám, že KST způsobilo, že už jen málokdo ladí po pásmu...

13 cm, to nám prostě hraje, tak trochu samo, nikdo tomu nerozumíme, ale jsme tomu rádi, HI. A to za celou dobu ježdění na tomto pásmu nemáme ani LNA. Navíc jsme si pásmo dokazali zarušit vlastní WIFInou a tak byl docela problém dělat spojení na Balkán. Nijak speciálně nebylo potřeba se tomu pásmu věnovat. Přitom signaly stanic nebyly povětšinou během závodu nijak oslnivé. Ale jako vždycky, nakonec velmi pěkný výsledek.

OK2M ...

Jak jsem avizoval na začátku, dnes už jsou známé nahlášené výsledky. Když si to nepokazíme chybovostí (to bohužel hrozí zrovna na 23 cm), tak by to byla tři krásná místa na bedně.

O ostatních pásmech napsal krátkou reportáž Dan XDF. Ještě o jednom, vlastně nejdůležitějším, pásmu bych se chtěl zmíňit a tím je pásmo infračervené. Je to doména Ládi ZIA. Pro jeho nepřítomnost zavládla v týmu nervozita, zda-li to bez něho zvládneme. Jak tušíte, i s tímto jsme si nakonec poradili a okopírovali jeho originální a velmi efektivní zapalovací rituál za využití horkovzdušné pistole (ilustrační foto viz reportáž z minulého závodu).

Naslyšenou v UHF contestu! 73 Miloš OK1MZM

Vyšší pásma - reportáž od Dana OK1XDF:

6cm

6cm po opětovném oddělení od 3cm antény a opravě banální závady, která nás "odstavila" v minulém contestu (vypadlý konektor uvnitř zařízení) fungovalo obstojně. Kdyby na mě mělo čas o něco více protistanic, byl by výsledek ještě lepší.

3cm

Vysledek na 3cm odpovídá tomu, že v dosahu se po celý contest neobjevil ani mráček. Z našeho QTH pak většina 3cm QSO znamená "krev, pot a slzy". Samozřejmě potěšilo spojení s DF0MU. Není ani zdaleka první a neobvyklé, ale prostě více jak 500 km na 3cm nemůže nepotěšit. Po celou dobu jsem o nich na kmitočtu věděl, nicméně QSO znatelně podpořil AS odraz. To, že s operátorem/operátory na straně DF0MU je vždy radost pracovat, je příjemný bonus navíc.

24G

Největší zážitek ovšem poněkud nečekaně přišel z pásma, které se mě operátorsky obvykle příliš netýká. Bylo to QSO na 24G s OE5VRL. Kdysi jsme s ním 24G už zkoušeli a vyhodnotili jsme, že to kvůli profilu mezi námi prostě nepůjde. Nicméně Láďa USW se malinko nudil a tak se rozhodl, že není důvod to nezkusit znovu.

Rudiho se nám podařilo sehnat a byl ochotný s námi do toho jít. A teď to přijde .... Rudi chtěl od nás signál na 10G, aby se dosměroval. Pustil jsem CW výzvu na domluveném kmitočtu a po přepnutí slyším, že Rudi odpovídá SSB. Popřepínal jsem rádio na SSB a ptám se, co potřebuje. Rudi mi říkal: "Dane, když jsme dělali QSO na 10G, bral jsem tě daleko silněji a pamatuji si, že to bylo z jiného azimutu než je přímo na tebe. Pojď zkusíme ten směr najít". Na 3 kroky jsme vzájemně nasměrovali antény na nejsilnější signál. Na naší straně to bylo cca 30° od přímého směru. Rudi mi řekl, že tipuje na odraz od Kleti. V té chvíli mi došlo, proč je mi ten azimut povědomý. Maják z Kleti používáme k ověření azimutu a frekvence na MW pásmech.

A šlo se na 24G. První překvápko bylo, že Rudi byl prakticky hned slyšet. Když jsem odpověděl na jeho CQ, blesklo mi hlavou, jestli se náš "pidivýkon" vůbec může od něčeho odrazit, ale to už jsem slyšel "RRR UR 539....". Podobný pocit jsem už dlouho při QSO nezažil. Byl to prostě nářez ...