II. Subregional 2007 (jak jsme si spravili chuť)

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Verze z 27. 11. 2009, 11:26, kterou vytvořil Ok1zia (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Po prvním subregionálu, který se u OK2M tak skvěle "vydařil" byl ten druhý ve znamení za prvé oprav techniky a za druhé ve znamení velkých očekávání. Prostě…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Po prvním subregionálu, který se u OK2M tak skvěle "vydařil" byl ten druhý ve znamení za prvé oprav techniky a za druhé ve znamení velkých očekávání. Prostě jsme si chtěli spravit chuť.

II. subregionál 2007 OK2M

2m

Opravy proběhly úspěšně. Kondenzátor v katodě GS35 byl vyměněn za stiskávací a zdá se, že PA funguje bez potíží. Oprava PA s GI7B byla o trochu složitější. Nakonec jsme se s Pepou TKP rozhodli pro kompletní rekonstrukci napájení PA. Kupodivu se nám ji podařilo i uskutečnit (např. nové toroidní trafo nebylo úplně hned, atd. takže času bylo málo). Součástí rekonstrukce byl i nový zdroj předpětí a ochrany PA (konkrétně se jedná o triode board G3SEK s úpravami OK1TKP). Bylo to tedy těsné, protože opravy skončily v pátek brzo ráno. Po technické stránce byl ještě jeden problém. R2CW, které používáme obvykle jako TX, je v opravě a tak bylo nutné se rozhodnout, jak to vyřešíme. Nakonec jsme nasadili kombinaci, která nikdy před tím nebyla použita. Máme nový transvertor od DB6NT, takže jsme ho použili v kombinaci TS850 jako TX i RX. Jak to dopadlo? Zatím to analyzujeme, protože v průběhu závodu si nikdo nestěžoval, ale po závodě se ozval Pavel MCS, že náš signál nebyl v neděli v pořádku. Uvidíme... Pokud by snad někdo další měl nějaké výhrady k našemu signálu, ozvěte se prosím mailem nebo do diskuze pod článkem. Poslední novinka byl nový 20m stožár pro jednu z antén M2. Je asi brzo ho hodnotit (pravda 18 el. M2 se ná na 20m stožáru určitě lépe než na všech těch "párátkách" kde zatím fungovala :-) ), mám ale podezření, že trochu větší výskyt dlouhých SP stanic v deníku může být jeho zásluha (jinak je to pro nás zcela mrtvý směr).

Příprava přímo na místě proběhla v pohodě i přes to, že Miloš MZM přijel kvůli pracovnímu vytížení až těsně před závodem, takže opět chyběly jedny ruce. Vše se podařilo postavit včas a vše také fungovalo (drobnosti jako slabá pojistka ve zdroji Ua GI7B se samozřejmě briskně vyřešily). Celý 2m team (chcete-li mezifrekvenční team, jak říkají naši kolegové žížalkáři) ve složení MZM, MAD, XDF a NP (zdá se, že tohle už je stabilní složení) se těšil jak se contest rozjede. První přišla na řadu dvojice MZM a MAD. Pravda bylo to trochu riziko, protože MZM pravidelně v počátečním "humusu" povolí nervy a s nějakým nelichotivým hodnocením (slušně řečeno :-) ) našich RX se nechá vystřídat. Tentokrát se tak nestalo a tak jsem si mohl prožít stav nirvány na 3 cm :-) viz. dále. Spojení přibývalo nezvykle rychle (až do 21:00 UTC neklesnul rate pod 40 QSO za hodinu - to je pro nás zcela neobvyklé). Určitě je to způsobeno více vlivy, ale efekt náhrady transvertoru Sitno transvertorem DB6NT TR144H +40 je podle mého nesporný (Michael je prostě pan technik). MZM s MAD to odsýpalo, takže se nechali vystřidat až po relativně dlouhé době a tak jsme já s NP nastoupili vlastně až večer. Čekal jsem, že nám to ti dva před námi "vyzobali" a že to tedy nebude nic moc. Špatný předpoklad.... :-) Až do 00:00 UTC se rate držel přes 30 QSO za hodinu. To znamenalo, že o půlnoci UTC jsme měli 416 QSO a 147000 bodů. Tato čísla slibovala ovšem rekordní výsledek. Pravidelně děláme "půlnoční odhad" metodou "body krát dva", ale tentokrát jsem se zdráhal (správně) výslednému číslu kolem 300000 bodů uvěřit. Krize přišla mezi 02:00 a 03:00 UTC, kdy do logu přibylo pouze 9 QSO, ale pak se rate opět vyhoupnul mezi 20-30 QSO a už vydržel do konce závodu (mezi 10:00-11:00 UTC dokonce ještě 39 QSO!). Skvělý finiš závodu obstaral OK3MAD (mě od toho vyhnali pod průhlednou záminkou, že nefunguje připojení k internetu ;-) ) a dohnal celkové skóre až na 756 QSO a skoro 271000 bodů, tedy nový klubovní rekord. Přál bych vám vidět zbytek teamu jak v posledních minutách sedí před displejem jednoho z notebooků v MW stanu a fandí jako při fotbale :-). Jediná drobná potíž, která nás potkala, bylo to, že cca 2 hodiny před koncem contestu odešly ochranné odpory v novém zdroji Ua pro GI7B. Zatím nevíme přesně proč, takže mám smíšené pocity. Buď jsou špatně nadimenzované což je chyba, ale celkem jednoduše se to opraví, nebo správně zafungovaly a něco ochránily, což je ve svém důsledku horší, protože je špatně ještě něco jiného.

Celkově jsme si tedy na 2m opravdu spravili chuť. Potěšil "sestřel" rekordu i poměrně vysoký průměr 358 km na QSO. 15 hodin v průběhu závodu přineslo mezi 10000 a 20000 body a kromě krize mezi 02:00 a 03:00 to bylo jinak vždy mezi 5000 a 10000. "Nejvýživnější" LOC byly JO31 (29 QSO/15k bodů), JN49 (31/11k), KN04 (14/11k) a JO40 (27/10k). "Nejvýživnější" země také bez překvapení: DL (393/131k), I (36/20k), YU (24/18k) a OK (121/16k) samozřejmě také potěšilo 23xSP (neobvykle mnoho!) a 2xYO. Naopak zklamáním je jen 14xPA, prostě to tam od nás nějak nehrálo. ODX tradičně G0KPW JO02 a dále je to v top ten trochu jednotvárné: YT2F KN03, YU1AXY, YT1LD, YU1DG, YU1XQ, YT1TA, YU1EMN, YU1GT všichni KN04 a závěrem ON4ARF JO10.

V každém případě máme opět vekou chuť do dalšího vylepšování a rozšiřování zařízení a v neposlední řadě do dalšího závodění.

23cm & 3cm

Nevím jak to vidí naši žížalkáři USW a ZIA, ale já to vidím na obou pásmech jako úspěch. 40 QSO a 9270 bodů na 23cm není sice v dnešní době nic úplně světoborného, ale na naše poměry je to opravdu slušný výsledek. Zvláště pak vzhledem k tomu, že bohužel opět odešel PA (použití inkurantních GSM modulů asi nebude opravdu to pravé). Potěšilo určitě 2xPA a 1xLX. Uvidíme až dojde k upgrade zařízení, jak to potom bude vypadat.

Výsledek na 3cm je pro nás možná ještě výraznější. 27 QSO a 5930 bodů myslím představuje celkem konkurenceschopný výsledek. Teď se vrátím k již zmíněné "nirváně" na 3cm. Z chatu na ON4KST jsem na začátku závodu zachytil info o scatter pointu kdesi v JN67 a pohled na aktuální mapu to potvrdil. Máme celkem slušný výkon kolem 20w, tak jsem natočil anténu, začal dávat výzvu a naťuknul (bez valné naděje na úspěch) Claudia I4XCC. A překvapivě za chvíli se jeho signály via RS ve velké síle objevily. Spojení bylo dílem okamžiku a ODX byl na světě (slušných 637 km). Via RS se povedlo ještě několik spojení (jedno dokonce SSB - příšerný zážitek), ale už ne tak dlouhých. Celkem mě překvapilo, že přestože byl scatter point opravdu "kvalitní" podařilo se celkem málo spojení. I Claudio několikrát na chatu lákal stanice s tím, že OK2M stále slyší velice silně a moc úspěchu neměl. Nevíte někdo co děláme špatně (nebo mi něco uniká?). Toť vše o žížalkách z pohledu mezifrekvenčního operátora :-).

73! Dan OK1XDF