UHF den rekordů 2007

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Verze z 27. 11. 2009, 10:14, kterou vytvořil Ok1zia (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Krátkého povídání o letošním UHF kontestu jsem se tentokrát ujal já, za laskavého přispění ostatních členů radioklubu. Důvod je ten, že náš téměř st…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Krátkého povídání o letošním UHF kontestu jsem se tentokrát ujal já, za laskavého přispění ostatních členů radioklubu. Důvod je ten, že náš téměř stálý spisovatel Dan, OK1XDF prohlásil po závodě, že tentokrát nic psát nebude, že emoce mu nedovolují psát příspěvky publikovatelné v jiných periodikách než pro dospělé a to až po 22.00 hodině.

Důvodem bylo samozřejmě nasazení našeho nového pásma 70cm, které nedopadlo podle avízovaného očekávání, hlavně co se týká problémů s výstavbou a následně tedy i s fungováním. Ale o tom dosti, já se budu věnovat hlavně MW pásmům.

Sestava na konci závodu

3cm

Proti poslednímu závodu, což byl Polní den, se událo několik změn. Udělal jsem nový stožár pro pásmo 3 cm, stodvacítka parabola má nyní svůj vlastní, osvědčilo se. Vývoj zařízení pro 10 GHz je v podstatě u konce, v posledním roce to funguje bez problémů a bez nutnosti na kopci cokoliv dodělávat. Pak už záleží jen na podmínkách, kolik toho jsme schopni v daný okamžik udělat. Tento kontest to nebylo moc slavné, žádné rainy se nekonaly, všechna spojení byla na tropo. Výsledkem je 29 QSO, cca 5800 bodů. Nejvíce potěšil ODX s F/OK4W/p, kterého jsem dělal klasickým postupem - dohozením z 23 cm. Stačilo otočit anténu do směru a na první zavolání to tam bylo, super signál na vzdálenost 492 km. Je to naše první F stanice na 10 GHz, oni jsou ti Frantíci asi líní to sem vůbec točit, či co.

23cm

Na pásmu 23 cm došlo ke větší změně, nahradil jsem moji prastarou stošedesátku parabolu novou stoosmdesátkou z dílny OK3RM. Osvědčila se moc, udělali jsme stanice, které jsme léta neúspěšně atakovali (DK3WG). Koncový stupeň s HT323 má za sebou druhý odjetý závod, fungoval bez problémů a doufám, že mu to ještě hodně dlouho vydrží. Technický problém jsme měli s rotátorem, předělával jsem jeho ovládání a nepovedl se mi úplně dobře obvod snímání otáček. Výsledkem bylo, že se při otáčení vždy nějaké impulzy poztrácely a záhy anténa ukazovala jinam, než mu velela stupnice. Po laborování jsme dokázali chybu udržet na určité hranici, se kterou se muselo žít. Naštěstí bylo venku nádherné počasí, tak stačilo prodloužit výzvu a na skedy si odbíhat ven a za pomocí dalekohledu s buzolou chyby korigovat.

Tolik Láďa, OK1USW.

Co se techniky nezmíněné Láďou týká, využil jsem volného RX zařízení z dvoumetru a zapojil na třiadvacítku TS850, TR144H+40 a Danovo Heily. Na propojení SSB s počítačem už nezbyl před závodem čas, tak se zopakovalo v klubu již od dob Velkého Zvonu (JN69HN) pořekadlo "to doděláme na věži".

U Heilů jsem poznal rozdíl hned, jak jsem z nich přesedl na "odposlechová" teslácká - ty už nikdy více, do I. subru rozbiju prasátko a jdu do nich :-)

Z TS850 a transvertoru už jsem tak dobrý pocit neměl. Asi je to tím, že nejsem na podobné rádio a jeho vymoženosti zvyklý, ale prostě mi nepřipadlo, že se sestava za více než desetinásobná pořizovací cenu oproti TM-255 vyplatí.

Na pásmu jsme měli dost rušení od sedmdesátky a při přepnutí na filtry 500Hz jsem prakticky nedokázal naladit slabou CW stanici. Do filtru prolézal bordel, měl podobný rytmus jako telegraf, ale nebyl to telegraf a já se marně snažil číst neznámé znaky :-) Na filtru 2k4 jsem alespoň rozeznal rušení od užitečného signálu. Zkušený operátor se možná pousměje, ale já, LID (neplést s OH5LID), jsem to tak prostě viděl :-)

Pro 23cm bylo velkým přínosem, že Danovi, OK1XDF, odpadly obvyklé "mezifrekvenční" povinnosti. Velkou část kontestu proseděl u 23cm a na výsledku to bylo znát. 97 spojení a 24500 bodů je množství, kterého bych sám určitě nedosáhl. ODX je jako téměř vždy IQ1KW, který byl tento závod ale slabý jak třikrát převařený čaj. Následovaly stálice PA6NL, jejichž skvělý rig jim umožňuje dělat nás při technických problémech i na holý transvertor. Třetí byl Roberto IZ4BEH, kterého děláme až v posledních závodech. Podle síly signálu to vypadá, že ho budeme dělat pravidelně i v dalších kontestech.

Láďa, OK1ZIA

70cm

Tento článek není tradičním shrnutím zážitků ze závodu. Spíše je to takové povídání o tom, kterak jsme začali tvořit zařízení na 70cm od nuly.

Již léta se zúčastňujeme závodu v pásmu 70cm, ale povětšinou to bereme pouze jako trénink začátečníků. Důvody, proč nejezdíme 70cm seriózně, jsou dva - nikdo se tomuto pásmu nevěnuje a schází nám pořádné zařízení. Snad jen třikrát se nám za poslední dva roky podařilo vyjet s rozumnou, bohužel ale jen zapůjčenou, sestavou.

Až jednoho dne Honza MAQ praštil do stolu, a chopil se pásma 70cm. První kousky zařízení začal testovat již letos na jaře.

Abychom vše nenechali jen na Honzovi, rozhodli jsme se mu pomoci s anténním systémem. Dlouho ani netušil, co za dárek jsme pro něj připravovali, hi. S tím nápadem jsem přišel já a vědom si toho, že rádi děláme neobvyklé věci a věci normální nás nebaví, vymyslel jsem postavit 16 antén nad sebou. Říkal jsem si, že to bude dostatečně šílené, aby do toho se mnou ostatní kluci šli, zejména Pepa TKP, který je náš stožárový guru. Byl jsem však Pepou ujištěn, že 16 antén už je opravdu moc a že postavení osmi antén je stále ještě na naše poměry dostatečně šílené. A tak jsme se dohodli, že tedy uděláme osmerče z 12 el. DK7ZB.

Realizace osmerčete je kapitola sama pro sebe, je nad rámec tohoto článku. Alespoň se zmíním o posledním týdnu před závodem. Tento týden jsme někteří z nás kvůli osmerčeti neznali pojem „spaní“, hi. Měli jsme problémy s naladěním antén. Nakonec se nám to tedy povedlo, ale už to vypadalo jako marný boj s panem Murphym. Pepa TKP se naplno věnoval přípravě stožáru. Nakonec skončil s pracemi na stožáru až v pátek večer.

Co se týče Honzy, tak ten bohužel tuto noc probděl, dokončoval práce na zařízení. A tak jsme si nemohli dopřát ten luxus v podobě řádného vyzkoušení před závodem. A tím se odstartovaly veškeré problémy, které jsme v tomto závodě měli na 70cm.

S problémy se skamaráděním nového rádia (TKS Martine MAD) a Honzova sedmdesátkového cirkusu jsme se s lehkými problémy vypořádali. Avšak, došlo ke zničení jednoho LNA a tím k znehodnocení jednoho systému, který jsme následně sklidili. Vyjeli jsme tedy se dvěma systémy – 8x12el. DK7ZB a 23el. DK7ZB. Spojení však přibývala pouze z osmerčete a to po celou dobu závodu. Zbyl nám tedy jen systém jeden.

Od začátku nám bylo jasné, že o výsledku toto naše učinkování v závodě nebude a bude to spíše o dolaďování celého cirkusu a zaznamenávání si poznatků a připomínek. „Úkolovníček“ se nám hezky plnil a bylo nám tak zřejmé, že na 70cm nás čeká ještě spousta usilovné práce. Jako poslední problém se nám jevilo, že špatně slyšíme. Takové to tušení, že neslyšíme úplně dobře jsme měli téměř od začátku, ale přeci jen jsme dělali spojení a tak jsme to moc neřešili. Bohužel se k tomuto pocitu špatného poslechu ještě připočetly problémy s modulací a tak jsme se nakonec rozhodli jít spát a celou noc jsme na 70cm nejeli. Ráno moudřejší večera...svatá pravda. Hned ráno, když jsem opět prskal, že slyšíme špatně, napadla Honzu spásná myšlenka. Vyhodíme z RXu UFOUN filtr. Bože, najednou bylo pásmo plné a nemohli jsme si najít volnou díru na výzvu. Nechtěl jsem Honzovi věřit, že filtr má „jen“ 6 dB v propustném pásmu. Vím, že 6 dB je strašně moc, ale že je to rozdíl i v závodě „slyšet a dělat“ / „neslyšet a nedělat“, to jsem úplně tak nevěděl. A asi ani Honza, jinak by ten filtr vyrval z RX cesty ihned. No, škoda, že jsme si předčasně namalovali čerta na zeď v podobě operátora UFOUNA. V té době bylo zhruba 6 hodin do konce závodu. V tom okamžiku se učinkování na 70cm chopil Honza NP. Do logu začal přihazovat stanice, o kterých se nám ještě před chvílí ani nezdálo. Pak jej vystřídal Martin MAD, který do té doby ani chudák neměl příležitost pomazlit se se svým novým miláčkem IC7400. A rubal pak spojení hlava nehlava, jedno krásnější než druhé.

Problémů na 70cm jsme měli víc než dost, ale ten hlavní byl jeden a to byl ten filtr na UFOUNa. Bohužel, na to jsme si museli přijít až v provozu, to bychom zřejmě neodhalili ani kdyby se nám povedlo si zařízení celé vyzkoušet před závodem.

70cm zařízení jsme tak tedy pokřtili UHF dnem rekordů. Po čtyřech hodinách paběrkování a zkoušení a šesti hodinách plného provozu jsme udělali 50 tisíc bodů. To je na takové časové mini okénko a výkon 160 W OUT docela prima výsledek. Je vidět, že se nám zařízení vyvíjí správným směrem.

Rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli na realizaci osměrčete. A hlavně klukům, kteří na rozdíl ode mne připravovali veškeré venkovní vybavení pro 70cm. Bohužel, až na osmerče zbytečně  :( , protože dva systémy jsme byli nuceni kvůli závadě vnitřního vybavení demontovat předčasně. VY SRI.

Miloš OK1MZM