1. subregional 2013

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Verze z 12. 3. 2013, 08:23, kterou vytvořil Ok1zia (diskuse | příspěvky) (Band 5,7 GHz)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

I. subregionalni zavod 2013

Call: OK2M
WWL: JN69UN
Date: 2.3.2013
Cestička na kopec známě se vine, hezčí je, krásnější, než všecky jiné...

Inu stalo že, že jsme letos opět vyjeli na kopec. Po té zimě a dlouhé pauze od A1 contestu se v klubu nenašel snad nikdo, kdo by se netěšil.

Ale oproti loňskému roku se hodně změnilo. V první řadě náš přístup a to celkem podstatně. Loni jsme dřeli a snažili se pokrýt pásma od 2m až kam to šlo. Vzhledem k tomu, že jezdíme na holou louku a ta musí vypadat stejně i po našem odjezdu není sranda všechno postavit a uvést do provozu. Počet stožárů, zařízení, karavanů a dalšího materiálu postupně stoupal a vzhledem k počtu lidí se z nás stali otroci a ze závodů, respektive ježdění na ně se začala pozvolna vytrácet radost a uspokojení.

Takže jsme si řekli rázně dost.

Nebudeme se letos honit za každou cenu. Chceme si to užít a tomu se podřídíme. Nebudeme se snažit za každou cenu postavit a odzávodit všechno, ale naopak, postavíme to na co máme chuť si odjet, nebo vyzkoušet.

S tímto jsme také k I.subru přistoupili. Ostatně počet lidí na marodce, v pracovním či školním procesu nám moc jinou šanci v tomto závodě nedal.

Rozhodnutí co se pojede víceméně proběhlo již před závodem, ale stejně jsme na základě podmínek panujících na kopci odpískali ještě další dvě pásma a tak toho moc nezbylo. Stejně ale v tom sněhu, mrazu a větru o moc víc postavit nešlo, i když technika byla dovezena a byla na míste. Ale když to tak vezmu, ani se nám nechtělo.

Takže závod jsme odjeli ve zdraví, užili si ho a o to nám vlastně šlo. Co víc si přát? Snad jen to, aby nám to vydrželo i v dalších závodech, které pojmeme naprosto stejně jako ten první. Proč se honit, mít nervy na pochodu a být stahaný jak kůň. Vždyť to za to nestojí a je to jenom koníček.

Band 432 MHz

432 MHz
QSOs: 282
Points: 93000
WWLs: 63
DXCCs: 16
AVG: 331 pts/qso
8x12el DK7ZB na 70cm a "B" systém na 23cm

Pásmo 70cm doznalo největších změn oproti loňské sestavě. V praxi nezbyl kámen na kameni a jediné co zůstalo, byly napájecí zdroje pro rádio a pro budič. Jinak všechno nasazené v tomto závodu bylo postaveno od listopadu loňského roku počínaje a jeden den před závodem konče. To jsem ještě musel dát dovnitř GSky na vstup cirkulátor, 100W zakončovací odpor k cirkulátoru a vyměnit otočný kond v katodě za pevný, vyrobený z kusu koaxu. No a pak to celé postavit na stole a změřit. Po změření to celé rozebrat, naskládat do beden, kufrů a tašek a přemístit do auta a karavanu.

Hrozná spousta materiálu, tolik jsem toho ještě na závod nevezl. Navíc ten anodový třífázový zdroj je pěkně těžká záležitost. Ale pomohli další ruce, sám bych to do kufru nedal. K tomu ještě navrch slíbený hovězí guláš a naložená krkovice. Už jsem to avizoval dopředu, tak zavládlo nadšení. Jen při pokusu o nákup dřevěného uhlí a tekutého podpalovače u nás v obchodě se na mě dívali jako na pitomce a několikrát se ptali, jestli skutečně to chci na gril. Bohužel neměli na skladě ani kousek, v této době se totiž obvykle negriluje. No ještě po mém obchodu je mi jasné, že si ťukali prstem na čelo. No stalo se...........

Na a aby ten první závod dobře začal, musí se nutně někde něco pos....

Takže jsem si vyzkoušel, jak se mění kolo na karavanu, uprostřed nejrušnější silnice co si člověk může jen představit. Počínaje osobních aut, dodávek a kamionů konče. Jak to s tím karavenem mlátilo, když stál na heveru, no měl jsem strach po každém průjezdu něčeho většího kolem. Navíc klíč a hever byl samozřejmě v kufru auta, kde bylo naloženo až po strop, takže všechno vyházet na silnici. Rezerva pro karavany skoro prázdná. No pech hroznej. Ale vyměnil jsem to, dotáhnul pomalu k první benzince, dofoukal a modlil se, aby už žádná pohroma nepřišla. Naštěstí v pátek odjížděl z kopce dolů do údolí Pepa TKP, tak mi vzal to kolo sebou do Plzně opravit a zpátky mi ho přivezl Miloš. Sice to byl podle jeho vyprávění porod, protože sehnat o víkendu funkční pneuservis, navíc s obutím na kolo karavanu, který svým rozměrem je značně netradiční, neni vůbec žádná sranda, ale podařilo se. Dali tam starší plášť a to mi stačilo na to, abych pak dojel domů.

Příjezd na kopec nevěštil nic dobrého. Všude spousta sněhu a hned po vjezdu na louku jsem se zahrabal. Takže se další z týmu trochu zahřáli, když tlačili oktávku nejdřív s karavanem a pak radši bez něj.

Další zábavná vložka přišla chvilku před západem slunce. To najednou někdo vykřiknul "hele myš" a všichni se ohlédli. No nenapadlo mě, že jí zkusim dohnat a zašlápnout? To jsem ale netušil, co ta malá potvora dokáže. Doběhnout jsem jí doběhnul, ale v tom sněhu žádná sranda. Navíc pokaždé když jsem jí už už měl pod botou, tak najedou hup a myš prudce odbočila. Ani nedala znamení o změně směru jízdy. No vydržel jsem to relativně dlouho a moc nechybělo k zástavě srdce, ale ten večer jsem byl již nepoužitelný pro jakoukoli práci a popadal jsem dech ještě před tím, než jsem si šel lehnout. To byl taky nápad tohle :-) Samozřejmě všichni z toho měli ukrutné halooo, jak RM lítá po kopci ve sněhu a dupe a dupe a dupe. A pak se plazí s jazykem na vestě zpátky do tábora, kde šerpové podávali grog první pomoci.

Moc se toho v pátek nestihlo, ale nálada byla fajn. Zejména když se instaloval gril. Na sněhu a při mínus 4°C. No nejsme asi normální, ale kdo je? Sranda byla, když se gril začal spočátku teplem propadat do sněhu, až narazil na pevnou půdu pod nohama.Práce s masem na grilu se v tu chvíli změnila pro ideální pracovní místo pro trpaslíky. Nebo třeba péct maso, které se nahoře ochlazuje až začíná namrzat a dole s bídou ohřívá. No srandy pytel. Ale pomohl grog a svařené víno. A chutnalo nám, což je podstatné

Ráno se začalo se stavbou a relatvině to šlo. Teda s tím počtem lidí co byli na kopci k dispozici. Hodně lidí marodilo a někteří měli pracovní povinnosti, takže to nebylo tak jednoduché. Ořezali jsme počet pásem. Pásmo 70cm ale muselo vyjet stůj co stůj, protože bylo zapotřebí otestovat novou techniku. Takže jsme se pustili do stožáru, antén a já pozvolna nosil věci do karavanu a zapojoval co se dalo.

Ale to by nebyl závod, aby se nevyskytla alespoň jedna závada. Naštěstí stačilo v sekvenceru překlemovat jednu diodu a všechno spínalo jak mělo. Rádio poslouchalo, i když si myslím, že by to mohlo být lepší, což potvrdil v průběhu závodu i Honza 1NP, tak se na to pak budu muset podívat, jestli je tam někde ještě chybička. Výkon lezl ven, ručičky vesele mávali, jen se nestihnul zařadit mezi rádio a počítač "meziksicht" co umí nahrávat z pásma, přehrávat výzvu a klíčovat. Takže všechno poctivě na hubu a šlapku.

No nic, i tak se to dá, sice to bude vopruz, ale dá se.

Takže závod začal a spojení pomalu začal přibývat. Nabažil jsem se prakticky po prvních 12ti spojeních a předal žezlo Honzovi 1NP, protože ten v posledních závodech seděl u 70cm nejvíce a tak mohl novou techniku srovnávat asi nejlépe z nás.

Takže další řádky v podání Honzy 1NP.

Jak už psal Zdenda OK3RM výše, pásmo 70cm prodělalo velikou revitalizaci a tak jsem se o to více těšil až si zase po těch měsících sednu na VKV a udělám si pár krasných spojení. O tom jak to s námi a s našimi příjezdy vypadalo již napsal pár řádek také Zdenda, takže k tomu se vracet nebudu.


Pro nás závod začíná až chvilku po zahajovacím výkopu. První QSO tedy logujeme ve 14:37 UTC po menších technických potížích a po 12ti spojeních si k tomu sedám já. Mezi 15-16 UTC se mi daří vydolovat z pásma 40QSO s průměrem 265km což celkově hodí nejlepší hodinu našeho závodu s 10624 body a ODXem DK4LI z JO44 za 626km. Od 16 do 17 UTC sice přibyde jen 28QSO, ale průměr se vyšplhal v této hodině na hodnotu 365km a ODX PA1TK má hodnotu 704km. V této hodnotě se daří také např. PA0GUS, PE1RLF. Závod plyne a nám se ve 20:57 daří YU1LA z KN04, který jako ODX vydrží téměř až do konce závodu. V 00:03 to balím, protože jsem usoudil, že pásmo již definitivně umřelo a jdu se natáhnout na kanape :). V tu dobu nám v Tučňáku svítí 199QSO. Ráno k tomu v 5:44 Libor DOL sedá a nutno říct, že rozjezd je trochu pomalejší, asi se nikomu nechtělo v neděli po ránu z vyhřátého pelechu :)). Kolem déváté hodiny na chviličku Libora střídám já a po pár minutách pouštím k mikrofonu Petra IPU, který se na nás přijel podívat. Petr přihazuje do logu např. OZ6HY z JO45 nebo DG8LG z JO44. Je 12:58 u rádia už je zase LIbor DOL, když se nám daří G5B z IO92 na 1027km, o půlhodiny později logujeme náš ODX pro tento závod a to G4CBW z IO83 na 1176km. Mám takový pocit, že další minimálně další 3 stanice z G se ozvali, ale bohužel spojení s nimi se nepovedlo dokončit nevadí :). Závod tedy končíme se skóre 282QSO, s necelými 94k body a velkým příslibem do budoucna, že ona ta 70ka přece jenom bude z tý naší krtiny, co má sotva 670 m.n.m taky hrát ;).

Na slyšenou o II. subregionálu o tom na kterých pásmech a s jakým setupem, to zatím nevíme ani my samy :)

Honza 1NP

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
G4CBW 1175 km OK1DOL CWs SSBr
G5B 1026 km OK1DOL SSB
YU1LA 740 km OK1NP SSB
PI4Z 727 km OK3RM SSB
PA2V 709 km OK1DOL CW
PA1TK 703 km OK1NP SSB
I3NPF/4 682 km OK1NP SSB
PA0GUS 680 km OK1NP SSB
ON6SX 662 km OK1DOL SSB
OZ6HY 660 km OK1IPU SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO31 6726 13
JO30 3595 7
JO40 3452 9
JO32 3446 6
JO42 3220 7
JN88 3004 11
JN97 2928 7
JO61 2881 13
JO41 2570 6
JO62 2544 8

OK2M I. subregionalni zavod 2013 432 MHz

OK2M I. subregionalni zavod 2013 432 MHz

Band 1,3 GHz

1,3 GHz
QSOs: 81
Points: 24000
WWLs: 35
DXCCs: 9
AVG: 296 pts/qso

Pásmo 23cm doznalo stejně jako pásmo 70cm velkých změn. Láďa USW během zimy překopal snad vše, co jenom trochu šlo. Dokonce byla avizována funkčnost obou systémů, což tedy znělo hodně slibně. I když, nakonec jsme výhody dvou systému moc dlouho nevyužili, ale to už předbíhám. Takže popořádku. Popisovat stavění zařízení by bylo nudné. A veselé historky už byly naservírovány s plnou parádou Zděndou RM v reportu ze 70cm. Tak se podělím rovnou o průběh závodu.

Předně musím říct, že jsem naposledy vysílal na 23cm, že už ani nepamatuji. Možná snad na Velkém Zvoně (OK1KRQ) v letech 1998-2001. Že bych tohle pásmo znal, se už opravdu říct nedá. Tak jsem docela přivítal možnost si po tak dlouhé době zase toto pásmo osahat. Samotné osahávání trvalo déle, než jsme doufali. Je to více než jasné z grafu přírůstku score. Celou hodinu trvalo, než jsem se rozkoukal. A to jsme ještě začali o hodinu později. Takže celková ztráta 2 hodiny nevěštila nic dobrého. Konkurence v nedohlednu před námi. I to se stává. Vrásky na tváři nám však nepřibývají, protože tento závod není ani tak o touze vyhrát, jako o touze vyzkoušet provedené změny na zařízení.

A tak ve stylu 13cm začínáme domluvou skedů na KST. Což tedy nějak jde, ale znáte to. Každému napsat stokrát, abyste zkusili jeden sked. A tak mi to nedalo a začal jsem vyzívat. Věc na 13 cm nevídaná – dokonce mě někdo zavolal. A vůbec během závodu mě zavolali i třeba stanice z JO31, což je naprostá pecka. Absolutně neočekávaná věc. Zřejmě jsme se ocitli na správném kmitočtu ve správnou dobu a ve správném směru :-)

Celou dobu jsme jeli jen na jeden systém. Ovšem, ve večerních hodinách kluci avizovali, že je již připraven i druhý směr. Spojení tak nějak odsejpala, ale že by to zas byl nějaký odvaz, to se říct nedá. Nicméně bod po bodu celkové score rostlo. Chvíli po půlnoci našeho času přišla spánková krize a zároveň krize v počtu aktivních protistanic na pásmu.

Nemá cenu se přemáhat a jde se spát. Score v té době bylo zhruba nějakých 22 kbodů. Druhý směr jsme si moc neužili, ale jde se spát s dobrým pocitem, že ráno vyjedeme s plnou parádou.

Jenže....nakonec. O neděli už se mi teď nechce ani moc psát :-) To se pan Murphy pěkně vyřádil. Ráno se z PA se ozvala rána. Nějakou dobu jsme nevysílali. Pak chvíli zaso jo. Prásk, podruhé rána z PA. Pak 2 neúspěšné skedy, kdy jsme se pokoušeli o spojení s 9A2SB. Na naší RX straně burácivý signál, v Chorvatsku jen šum. Do toho jsem zaslechl YU1LA, jak volá 9A2SB. Tak jsme ho oba na KST zahnali, že jsme ve skedu a jelo se dál. Po půl hodině jsme to museli vzdát. Ačkoliv jsme brali 9A2SB nádherným signálem, on od nás neměl nic. To už bylo vážně divé. Ručičky PA se hýbaly zhruba jak měly.

No nic, domluvili jsme se tedy s YU1LA, že teď už můžeme. V tom okamžiku se na kmitočtu 1296.217 ozval burácivý signál YU1LA. Odpovíme. A nic. Stále CQ YU1LA CQ...Odpovíme. Nic. CQ de YU1LA YU1...

A to už jsme tušili, že s naším zařízením není něco v pořádku. Nejprve jsme udělali nějaké pokusy s poslechem na SDR. Až na to, že signál na 23 cm nám přišel relativně slabý, nic jiného divného jsme nezaznamenali. A tak jsme chtěli vyzkoušet zařízení s nějakou blízkou stanicí. Honza OK1VAM byl ochoten s námi zařízení vyzkoušet. Z Klínovce byl u nás v krtině honzův signál silný jako noha. Ale Honza nás ne a ne slyšet. Proladil 30 kHz nahoru i dolu, kdybychom náhodou měli odjetý TX od RX. A nic. A tak jsme pro tentokrát ukončili vysílání na pásmu 23 cm.

Dnes již víme, v čem byla chyba. Odešel zdroj napájecí RX/TX relé. Vysílali jsme do otevřených kontaktů. Je jasné, že to není zrovna optimální nemít výchozí polohu v TX. Ale tak, stalo se a Láďa logiku spínání již předělal. Kupodivu vše přežilo. jak PA, tak i LNA.

Nakonec tedy výsledek 24 kbodů. Celkově výsledek nicmoc, ale když člověk uváží, že jsme za první den udělali 22 kbodů, tak to zas tak špatný výsledek není. Zdroj je již opraven a zařízení připraveno na další testování.

Na slyšenou při dalších pokusech :-)

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
PA0S 701 km OK1MZM CWs SSBr
PA3AWJ 696 km OK1USW SSB
PA0EHG 695 km OK1MZM SSB
PI4GN 642 km OK1MZM CW
PA3CQE 634 km OK1MZM CW
HA8V 596 km OK1MZM CW
I4CVC/4 592 km OK1MZM CW
PA0BAT 575 km OK1MZM CW
DK2MN 546 km OK1MZM CW
DF0MU 531 km OK1MZM CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO21 2034 3
JN48 1621 5
JO31 1536 3
JN59 1346 7
JN97 1209 3
JN86 1130 3
JO32 1079 2
JN89 959 4
JO53 942 2
JO61 828 4

OK2M I. subregionalni zavod 2013 1,3 GHz

OK2M I. subregionalni zavod 2013 1,3 GHz

Band 5,7 GHz

Pásma 6 a 3cm nedoznala změn
5,7 GHz
QSOs: 3
Points: 300
WWLs: 3
DXCCs: 2
AVG: 123 pts/qso


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
DL0GTH/P 187 km OK1DOL SSB
OK7RA 107 km OK1USW SSB
OK1YA 72 km OK1DOL SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO50 188 1
JO60 108 1
JN79 73 1

OK2M I. subregionalni zavod 2013 5,7 GHz

OK2M I. subregionalni zavod 2013 5,7 GHz

Band 10 GHz

10 GHz
QSOs: 14
Points: 3000
WWLs: 10
DXCCs: 2
AVG: 219 pts/qso


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
DF0MU 531 km OK1USW CW
DL6ABC 330 km OK1XDF CW
OL9W 324 km OK1XDF CW
OK2C 313 km OK1XDF CW
DK1KC 219 km OK1XDF CW
DG6ISR 210 km OK1DOL SSB
DL6NCO 194 km OK1XDF SSB
DL0GTH/P 187 km OK1DOL SSB
OL4K 185 km OK1DOL CW
DG5CST 168 km OK1XDF CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JN99 639 2
JO32 532 1
JO60 503 4
JO62 331 1
JN58 220 1
JO61 211 1
JN59 195 1
JO50 188 1
JO70 186 1
JN79 73 1

OK2M I. subregionalni zavod 2013 10 GHz

OK2M I. subregionalni zavod 2013 10 GHz


Band 24 GHz

24 GHz
QSOs: 2
Points: 200
WWLs: 1
DXCCs: 1
AVG: 119 pts/qso
Stativy s 24 a 47 GHz

O pásmu 24GHz toho není moc co napsat. V dosahu pouze tři stanice co měli být aktivní v závodu. U Michala navíc jen dvě hodiny na začátku a na konci závodu. Takže jsem nelenil, nelelkoval a hurá Anče, hajnej a Kubo a hurá nasměrovat a dohodnout sked okamžitě na začátek závodu.

Ono to ale zas taková sranda nebyla. Všude sníh, zima a tak nějak nevlídno. Ještě že to sluníčko si alespoň dalo říct. Sice se oscilátoru moc nechtělo a proti původnímu kmitočtu jsem byl o cca 10kHz vedle, ale i tak jsem Míšu VM našel hned a v obrovské síle a QSO bylo doma. První tenhle rok a spokojenost byla na místě.

No a pak jsem dohnal i Jirku OK7RA na Klínovci a po první výzvě tam Jirka hrál. Ale jak hrál. On se S-metr opřel o doraz a dolů začal padat, když Jirka přestal mluvit do mikrofonu. Nádhera. Ale to jsem ještě netušil jak to bude vypadat na 47GHz.

Přemka jsem bohužel nedohnal, respektive on nás. Takže se třetí QSO nepodařilo. Problém jsem měl při balení, protože mi trubky na stativu zasunuté v sobě přimrzli a co nejde silou, jde ještě větší silou. Takže jsem to nakonec zabouchal do sebe. Takže první QSO tento rok jsou doma a v logu, nic se nerozbilo, všechno po zimní pauze funguje, takže spokojenost.


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
OK1VM 129 km OK3RM SSB
OK7RA 107 km OK3RM SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO60 238 2

OK2M I. subregionalni zavod 2013 24 GHz

OK2M I. subregionalni zavod 2013 24 GHz

Band 47 GHz

47 GHz
QSOs: 1
Points: 100
WWLs: 1
DXCCs: 1
AVG: 108 pts/qso

Na 47GHz byl dostupný pouze Jirka OK7RA na Klínovci. Moc jsem tomu nevěřil, protože všude spousta sněhu, mráz a mlha nahoře na Klínovci. Jenže ono se vyjasnilo, dohlednost naprosto parádní a když jsem s Jirkou přeskočil z 24GHz na těch 47GHz, tak jsem si málem sednul na pr....

Neskutečné. S-metr na dorazu a to byl telefon. Co telefon, ten občas vypadne a zaškobrtá, ale tohle byl hi-fi přenos po 47GHz. No balzám na nervy, co víc o tom napsat. Tak jsme s Jirkou popovídali s nadšením a jásotem. No pak už to jenom rozebrat, zabalit a zase odnosit do auta. Co by člověk pro to jedno jediné QSO neudělal co?

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
OK7RA 107 km OK3RM SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO60 108 1

OK2M I. subregionalni zavod 2013 47 GHz

OK2M I. subregionalni zavod 2013 47 GHz


Created by Tucnak ver. 3.17