UHF den rekordů 2011: Porovnání verzí

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ok1mzm (diskuse | příspěvky)
Ok1mzm (diskuse | příspěvky)
 
(Není zobrazeno 14 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
=<nowiki>IARU Region I. UHF Contest</nowiki>=
=<nowiki>IARU Region I. UHF Contest</nowiki>=
{| style="background-color:#ffffcc;"
{| style="background-color:#ffffcc;"
Řádek 25: Řádek 24:
|AVG:||309 pts/qso
|AVG:||309 pts/qso
|}
|}
K 70cm jsem se původně vůbec neměl dostat, spíš jsem se chtěl v noci věnovat na CW pásmu 23cm. Taky jsem byl rozhodnutý po večeři Láďu ZIA vystřídat, ale bohužel, nebylo mi souzeno a naopak převzal žezlo na 23cm Martin 3MAD.
Neustále přicházely zprávy ze 70cm, že to neposlouchá, že to je divný a když přišel i Libor DOL s tím, že mu několik stanic řeklo, že na naši výzvu nás volá několik DL stanic a my neslyšíme ani písmenko, bylo to třeba začít řešit.
Takže nastoupil Honza MAQ, který je konstruktérem transvertoru a začal testovat. Napojil zkušební generátor signálu, změřily se antény, vyhodilo se LNA, zase se dalo zpátky a já nevím co všechno ještě, když Honza konstatoval, že je vše v pořádku, že z jeho strany to funguje tak jak má a na co je zvyklý. Jenže QSO nepřibývala ani po tomto extempore a další  stanice nás upozorňovali, že neslyšíme protistanice, které nás volají. Takže všechno špatně a bylo zapotřebí situaci řešit znovu a možnou závadu najít.
Navrhl jsem tedy,  že vyrazíme ke mně domů pro záložní IC475ku pro možnost srovnání, protože brát Milošovo MZM rádio z 13/9cm pracoviště se nám nechtělo. Miloš v té době ještě čile pracoval na pásmech a tak přišla spásná myšlenka od CEDa, vyzkoušet na poslechu rádio, které mám jako MFku na 24Giga. Stařičký kenwood TR9500. Nostalgie, ale funkční.
Tak jsme naladili na stávajícím zařízení slabounkou stanici, s bídou k přečtení a po výměně za kenwooda přišla ledová sprcha, protože ta samá stanice bourala na S-metru signálem S8. Takže změna, naladili jsme na kenwoodu slabou stanici, řádově S4-S5 a přehodili na transvertor a přišla ještě větší ledová sprcha. Stanice tam vůbec nebyla. Takže je v transvertoru něco špatně a je otázka, jak dlouho už s tím jezdíme závody a je to vysvětlení, proč jsme doposud nebyli schopni tento rok udělat pořádný výsledek. Rádio ohluchlo.
Díky systému "dvouvýfuk" jsme tedy vysílali na stávající transvertor spolu s FT1k a poslouchalo se na TR9500. Jako za starých časů, kdy byl zvlášť TX a RX a bylo zapotřebí sladit obě zařízení dohromady. Hledat ale po pásmu bylo šílené a tak kluci zakotvili na kmitočet, sladili rádia a hurá s výzvou ven. A dá se říct "peklo sa otvorilo" a QSO začali rázem přibýval a deník se plnil.
To byl povel k odjezdu domů pro jiné rádio. Pepa TKP mě hodil do auta a už se jelo. Cestou se ještě ozval Miloš MZM, že ztratil klíče od auta, takže jsme si cestu proloužili návštěvou Plzně pro náhradní klíče, ale za necelé 3  hodiny už jsme byli zpátky na kopci a připojovala se IC475ka. No a to byl další rozdíl, protože ta poslouchala zase o třídu lépe než stařičký kenwood, i ta odolnost byla lepší. Problém nastal v okamžiku, kdy jsem se rozhodl začít se bavit přes noc na telegrafu, protože AVC v rádiu zabíralo pomalu a do uší mi bušil signál, který nebylo možné ztlumit a navíc s časovou prodlevou. To se nedalo a já nebyl schopen odehrát rozumně relaci, aniž bych se neustále neuklepával na klíči. Takže se Pepa TKP společně s Honzou MAQ zabořili do "magic boxu" aby to dali dohromady. Příposlech na CW přes stávající FT1k a poslech přes IC475ku. Unaven čekáním na úpravu jsem ale usnul.
Až ráno jsem zjistil, že to sice dali dohromady, ale protože nebyl kloudný operátor k dispozici, tak u toho Honza MAQ usnul a vystřídali ho až s rozedněním, takže za zbytek noci jen pár QSO co Honza MAQ doklepal na SSB. Ale jak k tomu zasednul ráno Libor DOL a další a další, tak se to opět rozjelo a QSO začali přibývat v deníku.
Taky jsem se nechal zlákat a Libora DOL střídal 2x po hodině prakticky na konci závodu, ve snaze to doklepat alespoň na 300QSO, ale podařilo se hranici překročit a výsledných 327QSO a přes 100tis bodů je docela na tu bídu v našem podání úspěch. Jako poslední QSO jsem umlátil na CW stanici z francie 766km daleko v poslední minutě, což bylo správné završení závodu, který na začátku pěkně skřípal, pak se zlomil a nakonec z toho bylo překročení 100tis hranice a úspěch alespoň v tom, že jsme konečně přišli na tu fatální chybu. Všchno zlé je k něčemu dobré.
Toť pohled OK3RM na situaci kolem 70cm




Řádek 84: Řádek 104:


=Band 1,3 GHz=
=Band 1,3 GHz=
{{Obrazek|201110_Filip_Vaiz.jpg|Nejmladší účastník, OK1ZIA/JR, sleduje dění na kopci}}
{| style="background-color:#ffffcc;"
{| style="background-color:#ffffcc;"
|+ 1,3 GHz
|+ 1,3 GHz
Řádek 97: Řádek 119:
|AVG:||307 pts/qso
|AVG:||307 pts/qso
|}
|}
Třiadvacítka vyjela v podobné sestavě, jako na Polňáku. 1,8m parabola ve 20m, za ní PA 150W. Ubyl LNA, zkusili jsme se spolehnout na vlastnosti DB6NT umístěného za parabolou. Změny byly v shacku, na své místo se vrátila TS850 minule vynechaná kvůli nedostatku budícího výkonu na mezifrekvenci 145 MHz. Prvně jsme zkusili na RX poslouchat na Funcube.
Jelikož se nejel dvoumetr, bylo relativně dost lidí a tak jsme 23cm odjeli napůl s Martinem OK3MAD. Podařilo se nám v podstatě kopírovat bodový průběh z UHF2010 neboli "mírný pokrok v mezích zákona". Podmínky se nejspíše spolu s aktivitou přesunuly na východ a nám mnoho nezbylo. Na sever se zdařil jen SK7MW. Povzbuzen pěkným signálem jsem zkusil domluvit další stanice ze severu, ale ty už se nepovedly, ani jsem neviděl odrazy na funcube. Naše QTH je tímto směrem dost zabité, na severu začíná převýšení kolem rozhledny, pak pokračuje hřeben Brd zakončený na východě asi 8km vzdáleným masívem Třemšína.
Ale abych si jen nestěžoval, počasí bylo krásné, gril fungoval a tak na říjnové opalování budeme jistě vzpomínat i přesto, že rekordy se tento závod třiadvacítce vyhnuly.
73 Láďa, OK1ZIA




Řádek 153: Řádek 183:


[[File:map_OK2M_20111001_g.png|border|936px|OK2M IARU Region I. UHF Contest 1,3 GHz]]
[[File:map_OK2M_20111001_g.png|border|936px|OK2M IARU Region I. UHF Contest 1,3 GHz]]


=Band 2,3 GHz=
=Band 2,3 GHz=
Řádek 176: Řádek 205:
[http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=http%3A%2F%2Fok1krq.nagano.cz%2Fwiki%2FOk1krq%2FUHF_den_rekord%25C5%25AF_2011%23Band_2.2C3_GHz Česky]
[http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=http%3A%2F%2Fok1krq.nagano.cz%2Fwiki%2FOk1krq%2FUHF_den_rekord%25C5%25AF_2011%23Band_2.2C3_GHz Česky]


''Usually, 13cm band is run by one person who doesn´t operate on another band.  Maybe, it was a wasting with human resources. That´s why before UHF Reg.1 contest we made decision to change it.  We decided to join 13cm and 9cm bands together. So that, both 13cm and 9cm bands were newly operated by one person.
''Usually, 13cm band is run by one person who doesn´t operate on another band.  Maybe, it was a waste of human resources. That´s why before the UHF Reg.1 contest we made the decision to change it.  We decided to join 13cm and 9cm bands together. So that, both 13cm and 9cm bands were newly operated by one person.
''
''


I was nervous before the contest. I was still thinking about contest strategy. I thought that result on 13cm will be very poor compared to previous results because 9cm band will steal the time. On the other hand I felt opportunity to break our record thanks to high activity in UHF Reg.1 contest. Our best result on 13cm was 17.800 points in June, 2011 contest. And the best one on 9cm was 4.660 points. I also wanted to keep standard result on 9cm at the same time. That was a big challenge for me!
I was nervous before the contest. I was still thinking about contest strategy. I thought the result on 13cm would be very poor compared to previous results because 9cm band could steal the time. On the other hand, I saw opportunity to break our record thanks to high activity in the UHF Reg.1 contest. Our best result on 13cm was 17,800 points in the June, 2011 contest. And the best one on 9cm was 4.660 points. I also wanted to keep standard result on 9cm. That was a big challenge for me!


Four hours after the contest beginning I felt that it´ll be very poor result on both bands. I felt really bad. I felt that I didn´t spend too much time on 13cm because I had to be on 9cm. And it was terrible to complete contacts on 9cm. How I was surprised when I compared current results with the old ones. Current result on 9cm was better than the old one and 13cm current result was very similar to the old one. It was really good motivation to achieve the best! HI
Four hours after the contest began I felt that it would be very poor result on both bands. I felt really bad. I felt that I hadn´t spent enough time on 13cm because I had to be on 9cm, too. And it was terrible to complete contacts on 9cm. How I was surprised when I compared current results with the old ones. The current score at the time on 9cm was better than the old one and 13cm current result was very similar to the old one. It was really good motivation to achieve the best! HI


The last Saturday contact I made with Frank DJ5NQ on both bands at 23 GMT. The current score was 12.000 points on 13cm and 5.300 points on 9cm. I had problems to fall asleep because I was too much excited. Our 9cm record was broken! HI.
The last Saturday contact I made with Frank DJ5NQ was on both bands at 23 GMT. The current score at the time was 12,000 points on 13cm and 5,300 points on 9cm. I had problems falling asleep because I was too excited. Our 9cm record was broken! HI.


On Sunday at 6 GMT I woke up and made a contact with Anders SM7ECM on 13cm. At that time I didn´t know that it was just an hour and a half to make the ODX which we ever made on 13cm. It was the contact with Marc F6DWG/p JN19, 842 km. The next was F5REF/p JN19, 840 km.
On Sunday at 6 GMT I woke up and made a contact with Anders SM7ECM on 13cm. At that time I didn´t know that it was just an hour and a half to make the ODX we ever made on 13cm. The breakthrough was the contact with Marc F6DWG/p JN19, 842 km. The next was F5REF/p JN19, 840 km.


It was a pity that we didn´t complete the contact with PA6NL on 9cm. I heard them very well but they didn´t hear us. We use just 12 Watts into 1.8 m dish.
It was a pity that we didn´t complete the contact with PA6NL on 9cm. I heard them very well but they didn´t hear us. We use just 12 Watts and a 1.8 m dish.


There is the better equipment on 13cm. We use 130 Watts and 1.8 m dish. It´s easy to make QSO on 13cm compared to 9cm. The remarkable fact is that it was easy to make contact with a number of stations on 13cm compared to 23cm too! We had observed this fact during previous contests as well. It´s strange, HI.
There is better equipment on 13cm. We use 130 Watts and a 1.8 m dish. It´s easy to make QSO on 13cm compared to 9cm. The remarkable fact is that it was easier to make contact with a number of stations on 13cm compared to 23cm, too! We had observed this fact during previous contests as well. It´s strange, HI.


I don´t understand why I had problems to make contact with guys from UR7D team, with Torben OZ3ZW or Walter IW3SPI. We had never had a problem to make contact before. We had to arrange a number of skeds to achieve completion of the contact with UR7D and Torben in this contest. Unfortunately, we haven´t made QSO with Walter in the end. We are very sorry that we didn´t hear to each other.
I don´t understand why I had problems making contact with guys from UR7D team, with Torben OZ3ZW or Walter IW3SPI. We had never had a problem making contact before. We had to arrange a number of skeds to achieve completion of the contact with UR7D and Torben in this contest. Unfortunately, we didn´t make QSO with Walter in the end. I am very sorry that we didn´t hear to each other.


Finally, we made the score 24.000 points and 67 QSOs on 13cm (average distance is 360 km/QSO). The score on 9cm is 7.100 points and 30 QSOs (average distance is 238 km/QSO).
Finally, we made a score of 24,000 points and 67 QSOs on 13cm (average distance is 360 km/QSO). The score on 9cm was 7,100 points and 30 QSOs (average distance is 238 km/QSO).


Surprisingly, we have broken the record on 9cm in The Czech Republic (6.876 points)!
Surprisingly, we have broken the record on 9cm in the Czech Republic (6.876 points)!
It was a really exciting contest which I have never experienced!
It was the most exciting contest I have ever experienced!


''73! Miloš OK1MZM - 13&9cm operator''
''73! Milos OK1MZM - the 13&9cm operator''


{| cellpadding="10" style="background: transparent;"
{| cellpadding="10" style="background: transparent;"
Řádek 478: Řádek 507:
|QSOs:||8
|QSOs:||8
|-
|-
|Points:||700
|Points:||748
|-
|-
|WWLs:||3
|WWLs:||3
Řádek 486: Řádek 515:
|AVG:||93 pts/qso
|AVG:||93 pts/qso
|}
|}
Na tohle pásmo v UHFku jsem se těšil. Už jen proto, že jsem pár dní před závodem s nemalou pomocí dalších MW guru instaloval maják OK0EW a pevně jsem věřil tomu, že bude u nás na kopci hrát.
Nepopsatelné zklamání ale zavládlo v okamžiku, kdy jsem zprovoznil na stavitu 24 giga a maják nikde. Začal jsem okamžitě lítat s buzolou po kopci a hledat možnou chybu. Dokonce jsem si půjčil ještě další buzolu od Ládi USW, protože už jsem ani nevěřil, že sever je na severu. Ale chyba se vzápětí našla.
Z místa, kde je standartně postaven stativ u silnice, je třeba nasměrovat na maják 352° a zrovna v tom směru jsme měl již začátek lesa, který je kolem rozhledny přes silnici. Že by ale tak vadilo těch pár stromů?
Takže napojit dvě prodlužovačky a odnést stativ se vším co měl na sobě. Opět následovala rektifikace, vyvážení stativu a světe div se, maják tam byl. Silný jako "noha" a stabilně hrál svojí značku.
Pohledem na obzor jsem zjistil, kam že to vůbec směruje a tak jsem chodil po kopci podél silnice, až jsem našel o pár metrů blíž k původnímu stanovišti místo, kam jsme to zase celé přenesli a stačil k tomu jen jeden prodlužovací kabel. Zjištění, že stačí pouze necelých 15m vzdálenosti k tomu, aby maják byl a nebyl, bylo docela překvapující, ale je to tak.
Takže směr nastaven, kmitočet jsem taky věděl, takže už jen udělat první zkušební QSO, které na sebe nenechalo dlouho čekat. Ozval se Luděk OK7RB a místo obvyklých "jdeme na stovku" se ozvalo "dvacet pod maják" což byl přímo balzám pro mé uši. No a skutečně jsem odladil 20kHz pod maják, pootočil o pár stupňů doleva a Luděk už tam vyhrával, jak "flašinetář o pouti". Paráda a můžeme počkat na začátek závodu. Super.
Takže jsem doběhl ještě k počítači, co už byl připojen k netu a dal do DX clusteru kmitočet a značku majáku, ale už jsem byl druhý v pořadí, protože první ho slyšel Přemek OK1YA za 539. Velmi potěšující zpráva. Další MW guru, kterému bude maják sloužit. Jak potěšitelné zjištění.
Později jsem ještě dostal echo, že i OK1KIR (mají ho za rohem) maják slyší a i Pavel OK1AIY/p na Klínovci si pochvaloval sílu signálu.
Vlastní závod se odehrával v klidu a spojení začali přibývat. Udělali jsme všechny, kdo byli na kopci k dispozici v našem dosahu. Potěšil navíc Pavel OK1VEI z Čerchova. Vidíme na sebe i přes 70km vzdálenost a i když Pavel nevěděl, po dlouhé době, jak mu sedí oscilátor, stačilo hrát chvilku výzvu a hned nás našel. S Přemkem OK1YA to bylo  slabší, protože jsem nevysekal keře a šípky co stáli v cestě směrem na JN79IO, takže jsme to pálili do hodně bujné vegetace, navíc za keři stála zaparkovaná dvě naše auta, ale prošlo to. Poučení pro příště, odtranit všechno co stojí v cestě signálu. Jako poslední v logu byl Pavel OK1AIY/p které jsme zalogovali v neděli ráno, navíc podle Pavla přímo skrz Klínoveckou věž (nechtělo se mu přejíždět se stativem kolem dokola) a pak jsme to mohli s klidným svědomím vypnout.
Žádný další sked už nevyšel a to jsme zkoušeli  OE3A, OE3WOG, OE5VRL a Lorenze DL6NCI. Bohužel podmínky šli tak rapidně dolů, že to prostě nemělo šanci na úspěch. Ani DL6NCI, který tu normálně hraje nebyl slyšet, ani zmínka po signálu.
Nechal jsem naladěný maják OK0EW a hlasitost tak, aby to bylo slyšet po celé louce, ale postupně ten signál tak upadal, že na konci závodu, kdybych nevěděl směr a kmtočet, tak jsem ho ani nenašel. Tak hodně se ty podmínky zhoršili. No hrůza.
K majáku ještě pár poznámek. Je vidět, že ještě není dopiplán do detailu a tak se stávalo, že když svítilo sluníčko na zadní a přední stranu bedny (takže ráno a večer), která má velkou plochu, tak se vnitřek přehřál a fázový závěs měl co dělat, aby kmitočet dotahoval, což se projevovalo "jódlováním" kmitočtu. Ale udržel ho s vypětím všech sil. Takže jsme s Luďkem po závodě konstatovali, že je třeba před tyto strany ještě namontovat stínítko, nejlépe hliníkový plech, který bude sluníčko odrážet a nebude tak zbytečně přehřívat vnitřnosti. Možná doplnit vnitřní ventilaci o malý mezax a případně vyměnit další stabilizátory za větší kovové provedení a přišroubovat je na vlastní stěnu bedny. Ale to už je práce na jaro, protože teď se rozhodně do jara nepřehřeje a na jaře se uvidí, jak celá konstrukce přežije zimu.
Maják posloužil, závod byl super a posezení u stativu, kdy jsem byl opřen zádama o stativ a slunil se, to je nepopsatelný relax. Navíc v říjnu, počasí se muselo zbláznit. Výsledek 748km překlenutých vzdáleností je na naše QTH víc než královský. Rekord klubu. Maximální spokojenost.
3RM





Aktuální verze z 18. 10. 2011, 17:01

IARU Region I. UHF Contest

Call: OK2M
WWL: JN69UN
Date: 1.10.2011


Band 432 MHz

432 MHz
QSOs: 327
Points: 101000
WWLs: 62
DXCCs: 17
AVG: 309 pts/qso


K 70cm jsem se původně vůbec neměl dostat, spíš jsem se chtěl v noci věnovat na CW pásmu 23cm. Taky jsem byl rozhodnutý po večeři Láďu ZIA vystřídat, ale bohužel, nebylo mi souzeno a naopak převzal žezlo na 23cm Martin 3MAD.

Neustále přicházely zprávy ze 70cm, že to neposlouchá, že to je divný a když přišel i Libor DOL s tím, že mu několik stanic řeklo, že na naši výzvu nás volá několik DL stanic a my neslyšíme ani písmenko, bylo to třeba začít řešit.

Takže nastoupil Honza MAQ, který je konstruktérem transvertoru a začal testovat. Napojil zkušební generátor signálu, změřily se antény, vyhodilo se LNA, zase se dalo zpátky a já nevím co všechno ještě, když Honza konstatoval, že je vše v pořádku, že z jeho strany to funguje tak jak má a na co je zvyklý. Jenže QSO nepřibývala ani po tomto extempore a další stanice nás upozorňovali, že neslyšíme protistanice, které nás volají. Takže všechno špatně a bylo zapotřebí situaci řešit znovu a možnou závadu najít.

Navrhl jsem tedy, že vyrazíme ke mně domů pro záložní IC475ku pro možnost srovnání, protože brát Milošovo MZM rádio z 13/9cm pracoviště se nám nechtělo. Miloš v té době ještě čile pracoval na pásmech a tak přišla spásná myšlenka od CEDa, vyzkoušet na poslechu rádio, které mám jako MFku na 24Giga. Stařičký kenwood TR9500. Nostalgie, ale funkční.

Tak jsme naladili na stávajícím zařízení slabounkou stanici, s bídou k přečtení a po výměně za kenwooda přišla ledová sprcha, protože ta samá stanice bourala na S-metru signálem S8. Takže změna, naladili jsme na kenwoodu slabou stanici, řádově S4-S5 a přehodili na transvertor a přišla ještě větší ledová sprcha. Stanice tam vůbec nebyla. Takže je v transvertoru něco špatně a je otázka, jak dlouho už s tím jezdíme závody a je to vysvětlení, proč jsme doposud nebyli schopni tento rok udělat pořádný výsledek. Rádio ohluchlo.

Díky systému "dvouvýfuk" jsme tedy vysílali na stávající transvertor spolu s FT1k a poslouchalo se na TR9500. Jako za starých časů, kdy byl zvlášť TX a RX a bylo zapotřebí sladit obě zařízení dohromady. Hledat ale po pásmu bylo šílené a tak kluci zakotvili na kmitočet, sladili rádia a hurá s výzvou ven. A dá se říct "peklo sa otvorilo" a QSO začali rázem přibýval a deník se plnil.

To byl povel k odjezdu domů pro jiné rádio. Pepa TKP mě hodil do auta a už se jelo. Cestou se ještě ozval Miloš MZM, že ztratil klíče od auta, takže jsme si cestu proloužili návštěvou Plzně pro náhradní klíče, ale za necelé 3 hodiny už jsme byli zpátky na kopci a připojovala se IC475ka. No a to byl další rozdíl, protože ta poslouchala zase o třídu lépe než stařičký kenwood, i ta odolnost byla lepší. Problém nastal v okamžiku, kdy jsem se rozhodl začít se bavit přes noc na telegrafu, protože AVC v rádiu zabíralo pomalu a do uší mi bušil signál, který nebylo možné ztlumit a navíc s časovou prodlevou. To se nedalo a já nebyl schopen odehrát rozumně relaci, aniž bych se neustále neuklepával na klíči. Takže se Pepa TKP společně s Honzou MAQ zabořili do "magic boxu" aby to dali dohromady. Příposlech na CW přes stávající FT1k a poslech přes IC475ku. Unaven čekáním na úpravu jsem ale usnul.

Až ráno jsem zjistil, že to sice dali dohromady, ale protože nebyl kloudný operátor k dispozici, tak u toho Honza MAQ usnul a vystřídali ho až s rozedněním, takže za zbytek noci jen pár QSO co Honza MAQ doklepal na SSB. Ale jak k tomu zasednul ráno Libor DOL a další a další, tak se to opět rozjelo a QSO začali přibývat v deníku.

Taky jsem se nechal zlákat a Libora DOL střídal 2x po hodině prakticky na konci závodu, ve snaze to doklepat alespoň na 300QSO, ale podařilo se hranici překročit a výsledných 327QSO a přes 100tis bodů je docela na tu bídu v našem podání úspěch. Jako poslední QSO jsem umlátil na CW stanici z francie 766km daleko v poslední minutě, což bylo správné završení závodu, který na začátku pěkně skřípal, pak se zlomil a nakonec z toho bylo překročení 100tis hranice a úspěch alespoň v tom, že jsme konečně přišli na tu fatální chybu. Všchno zlé je k něčemu dobré.

Toť pohled OK3RM na situaci kolem 70cm


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
YT2F 778 km OK1DOL CW
F6DQZ 766 km OK3RM CW
YU1EV 742 km OK1NP SSB
YU1LA 740 km OK1NP SSB
IQ1KW 734 km OK1NP SSB
PA6NL 724 km OK1NP SSB
ON4LDP 721 km OK1DOL CWs SSBr
F5SE/P 705 km OK1DOL SSB
PA1TK 703 km OK1NP SSB
PA3DZL 677 km OK1NP SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JN97 5096 12
JO31 4684 9
JO40 4474 12
JN49 3369 9
JO51 3270 12
JO30 3141 6
JN89 3124 13
JN76 3025 8
JN95 2908 5
JN48 2785 8

OK2M IARU Region I. UHF Contest 432 MHz


Band 1,3 GHz

Nejmladší účastník, OK1ZIA/JR, sleduje dění na kopci
1,3 GHz
QSOs: 108
Points: 33000
WWLs: 48
DXCCs: 16
AVG: 307 pts/qso

Třiadvacítka vyjela v podobné sestavě, jako na Polňáku. 1,8m parabola ve 20m, za ní PA 150W. Ubyl LNA, zkusili jsme se spolehnout na vlastnosti DB6NT umístěného za parabolou. Změny byly v shacku, na své místo se vrátila TS850 minule vynechaná kvůli nedostatku budícího výkonu na mezifrekvenci 145 MHz. Prvně jsme zkusili na RX poslouchat na Funcube.

Jelikož se nejel dvoumetr, bylo relativně dost lidí a tak jsme 23cm odjeli napůl s Martinem OK3MAD. Podařilo se nám v podstatě kopírovat bodový průběh z UHF2010 neboli "mírný pokrok v mezích zákona". Podmínky se nejspíše spolu s aktivitou přesunuly na východ a nám mnoho nezbylo. Na sever se zdařil jen SK7MW. Povzbuzen pěkným signálem jsem zkusil domluvit další stanice ze severu, ale ty už se nepovedly, ani jsem neviděl odrazy na funcube. Naše QTH je tímto směrem dost zabité, na severu začíná převýšení kolem rozhledny, pak pokračuje hřeben Brd zakončený na východě asi 8km vzdáleným masívem Třemšína.

Ale abych si jen nestěžoval, počasí bylo krásné, gril fungoval a tak na říjnové opalování budeme jistě vzpomínat i přesto, že rekordy se tento závod třiadvacítce vyhnuly.

73 Láďa, OK1ZIA


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
F5HRY 829 km OK3MAD CW
OZ1FF 769 km OK3MAD CW
YU1LA 740 km OK3MAD CW
IQ1KW 734 km OK1ZIA CW
PA6NL 724 km OK1ZIA CW
PA0EHG 695 km OK1ZIA SSB
PA2M 675 km OK3MAD CW
UR7D 664 km OK1ZIA CW
SK7MW 650 km OK1ZIA CW
PI4GN 642 km OK1ZIA CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO21 1985 3
JN65 1376 3
JO50 1366 7
JN97 1258 3
JO61 1208 6
JN86 1134 3
JO32 1123 2
JO80 1093 5
JO30 1055 2
JN99 1011 3

OK2M IARU Region I. UHF Contest 1,3 GHz

Band 2,3 GHz

OK1MZM operates 13&9 cm
OK1MZM operates 13&9 cm
2,3 GHz
QSOs: 67
Points: 24000
WWLs: 36
DXCCs: 16
AVG: 359 pts/qso


Česky

Usually, 13cm band is run by one person who doesn´t operate on another band. Maybe, it was a waste of human resources. That´s why before the UHF Reg.1 contest we made the decision to change it. We decided to join 13cm and 9cm bands together. So that, both 13cm and 9cm bands were newly operated by one person.

I was nervous before the contest. I was still thinking about contest strategy. I thought the result on 13cm would be very poor compared to previous results because 9cm band could steal the time. On the other hand, I saw opportunity to break our record thanks to high activity in the UHF Reg.1 contest. Our best result on 13cm was 17,800 points in the June, 2011 contest. And the best one on 9cm was 4.660 points. I also wanted to keep standard result on 9cm. That was a big challenge for me!

Four hours after the contest began I felt that it would be very poor result on both bands. I felt really bad. I felt that I hadn´t spent enough time on 13cm because I had to be on 9cm, too. And it was terrible to complete contacts on 9cm. How I was surprised when I compared current results with the old ones. The current score at the time on 9cm was better than the old one and 13cm current result was very similar to the old one. It was really good motivation to achieve the best! HI

The last Saturday contact I made with Frank DJ5NQ was on both bands at 23 GMT. The current score at the time was 12,000 points on 13cm and 5,300 points on 9cm. I had problems falling asleep because I was too excited. Our 9cm record was broken! HI.

On Sunday at 6 GMT I woke up and made a contact with Anders SM7ECM on 13cm. At that time I didn´t know that it was just an hour and a half to make the ODX we ever made on 13cm. The breakthrough was the contact with Marc F6DWG/p JN19, 842 km. The next was F5REF/p JN19, 840 km.

It was a pity that we didn´t complete the contact with PA6NL on 9cm. I heard them very well but they didn´t hear us. We use just 12 Watts and a 1.8 m dish.

There is better equipment on 13cm. We use 130 Watts and a 1.8 m dish. It´s easy to make QSO on 13cm compared to 9cm. The remarkable fact is that it was easier to make contact with a number of stations on 13cm compared to 23cm, too! We had observed this fact during previous contests as well. It´s strange, HI.

I don´t understand why I had problems making contact with guys from UR7D team, with Torben OZ3ZW or Walter IW3SPI. We had never had a problem making contact before. We had to arrange a number of skeds to achieve completion of the contact with UR7D and Torben in this contest. Unfortunately, we didn´t make QSO with Walter in the end. I am very sorry that we didn´t hear to each other.

Finally, we made a score of 24,000 points and 67 QSOs on 13cm (average distance is 360 km/QSO). The score on 9cm was 7,100 points and 30 QSOs (average distance is 238 km/QSO).

Surprisingly, we have broken the record on 9cm in the Czech Republic (6.876 points)! It was the most exciting contest I have ever experienced!

73! Milos OK1MZM - the 13&9cm operator

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
F6DWG/P 842 km OK1MZM CW
F5REF/P 840 km OK1MZM CW
PA6NL 724 km OK1MZM CW
SM7ECM 682 km OK1MZM CW
PA2M 675 km OK1MZM CW
UR7D 664 km OK1MZM CW
SK7MW 650 km OK1MZM CW
ON4SHF/R 647 km OK1MZM CW
PI4GN 642 km OK1MZM CW
F6KUP/P 611 km OK1MZM CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JN19 1684 2
JO21 1401 2
JN65 1376 3
JO65 1334 2
JO32 1079 2
JO61 1015 5
JO62 996 3
JN99 982 3
JN97 838 2
JN76 782 2

OK2M IARU Region I. UHF Contest 2,3 GHz

Band 3,4 GHz

3,4 GHz
QSOs: 30
Points: 7100
WWLs: 13
DXCCs: 4
AVG: 238 pts/qso


For more details, please see the 13cm report above

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
DF0MU 531 km OK1MZM CW
DL1SUZ 465 km OK1MZM CW
S57C 406 km OK1MZM CW
S50C 374 km OK1MZM CW
S59P 371 km OK1MZM CW
S51ZO 368 km OK1MZM CW
OL7Q 342 km OK1MZM CW
OL9W 324 km OK1MZM CW
OK2C 313 km OK1MZM CW
OM3KII 301 km OK1MZM CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JN99 982 3
JO61 820 4
JN76 782 2
JO50 744 4
JN86 741 2
JO60 687 6
JO32 532 1
JN88 529 2
JO53 466 1
JN59 428 2

OK2M IARU Region I. UHF Contest 3,4 GHz

Band 5,7 GHz

5,7 GHz
QSOs: 18
Points: 3500
WWLs: 11
DXCCs: 6
AVG: 194 pts/qso


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
S57C 406 km OK1XDF CW
OL9W 324 km OK1XDF CW
OM3KII 301 km OK1XDF CW
DF0YY 298 km OK1XDF CW
DK0GHC 256 km OK1XDF CW
DL0GTH 240 km OK1XDF CW
SP6GWB 234 km OK1XDF CW
DJ5NQ 173 km OK1XDF SSB
OK5Z 169 km OK1XDF CW
DB6NT 165 km OK1XDF SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO50 744 4
JO60 557 5
JN76 407 1
JN99 325 1
JN88 302 1
JO62 299 1
JO61 257 1
JO80 235 1
JN89 170 1
JN78 133 1

OK2M IARU Region I. UHF Contest 5,7 GHz


Band 10 GHz

10 GHz
QSOs: 25
Points: 5200
WWLs: 12
DXCCs: 6
AVG: 210 pts/qso


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
DC6UW 600 km OK1XDF SSB
S57C 406 km OK1XDF CW
OL9W 324 km OK1XDF CW
DL7YC 321 km OK1XDF CW
OK2C 313 km OK1XDF CW
OM3KII 301 km OK1XDF CW
DF0YY 298 km OK1XDF CW
DL7QY 263 km OK1XDF CW
DL0GTH 240 km OK1XDF CW
SP6GWB 234 km OK1XDF CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO60 908 8
JO50 744 4
JN99 639 2
JO62 621 2
JO44 601 1
JN59 439 2
JN76 407 1
JN88 302 1
JO80 235 1
JN89 170 1

OK2M IARU Region I. UHF Contest 10 GHz


Band 24 GHz

24 GHz
QSOs: 8
Points: 748
WWLs: 3
DXCCs: 2
AVG: 93 pts/qso

Na tohle pásmo v UHFku jsem se těšil. Už jen proto, že jsem pár dní před závodem s nemalou pomocí dalších MW guru instaloval maják OK0EW a pevně jsem věřil tomu, že bude u nás na kopci hrát.

Nepopsatelné zklamání ale zavládlo v okamžiku, kdy jsem zprovoznil na stavitu 24 giga a maják nikde. Začal jsem okamžitě lítat s buzolou po kopci a hledat možnou chybu. Dokonce jsem si půjčil ještě další buzolu od Ládi USW, protože už jsem ani nevěřil, že sever je na severu. Ale chyba se vzápětí našla.

Z místa, kde je standartně postaven stativ u silnice, je třeba nasměrovat na maják 352° a zrovna v tom směru jsme měl již začátek lesa, který je kolem rozhledny přes silnici. Že by ale tak vadilo těch pár stromů?

Takže napojit dvě prodlužovačky a odnést stativ se vším co měl na sobě. Opět následovala rektifikace, vyvážení stativu a světe div se, maják tam byl. Silný jako "noha" a stabilně hrál svojí značku.

Pohledem na obzor jsem zjistil, kam že to vůbec směruje a tak jsem chodil po kopci podél silnice, až jsem našel o pár metrů blíž k původnímu stanovišti místo, kam jsme to zase celé přenesli a stačil k tomu jen jeden prodlužovací kabel. Zjištění, že stačí pouze necelých 15m vzdálenosti k tomu, aby maják byl a nebyl, bylo docela překvapující, ale je to tak.

Takže směr nastaven, kmitočet jsem taky věděl, takže už jen udělat první zkušební QSO, které na sebe nenechalo dlouho čekat. Ozval se Luděk OK7RB a místo obvyklých "jdeme na stovku" se ozvalo "dvacet pod maják" což byl přímo balzám pro mé uši. No a skutečně jsem odladil 20kHz pod maják, pootočil o pár stupňů doleva a Luděk už tam vyhrával, jak "flašinetář o pouti". Paráda a můžeme počkat na začátek závodu. Super.

Takže jsem doběhl ještě k počítači, co už byl připojen k netu a dal do DX clusteru kmitočet a značku majáku, ale už jsem byl druhý v pořadí, protože první ho slyšel Přemek OK1YA za 539. Velmi potěšující zpráva. Další MW guru, kterému bude maják sloužit. Jak potěšitelné zjištění.

Později jsem ještě dostal echo, že i OK1KIR (mají ho za rohem) maják slyší a i Pavel OK1AIY/p na Klínovci si pochvaloval sílu signálu.

Vlastní závod se odehrával v klidu a spojení začali přibývat. Udělali jsme všechny, kdo byli na kopci k dispozici v našem dosahu. Potěšil navíc Pavel OK1VEI z Čerchova. Vidíme na sebe i přes 70km vzdálenost a i když Pavel nevěděl, po dlouhé době, jak mu sedí oscilátor, stačilo hrát chvilku výzvu a hned nás našel. S Přemkem OK1YA to bylo slabší, protože jsem nevysekal keře a šípky co stáli v cestě směrem na JN79IO, takže jsme to pálili do hodně bujné vegetace, navíc za keři stála zaparkovaná dvě naše auta, ale prošlo to. Poučení pro příště, odtranit všechno co stojí v cestě signálu. Jako poslední v logu byl Pavel OK1AIY/p které jsme zalogovali v neděli ráno, navíc podle Pavla přímo skrz Klínoveckou věž (nechtělo se mu přejíždět se stativem kolem dokola) a pak jsme to mohli s klidným svědomím vypnout.

Žádný další sked už nevyšel a to jsme zkoušeli OE3A, OE3WOG, OE5VRL a Lorenze DL6NCI. Bohužel podmínky šli tak rapidně dolů, že to prostě nemělo šanci na úspěch. Ani DL6NCI, který tu normálně hraje nebyl slyšet, ani zmínka po signálu.

Nechal jsem naladěný maják OK0EW a hlasitost tak, aby to bylo slyšet po celé louce, ale postupně ten signál tak upadal, že na konci závodu, kdybych nevěděl směr a kmtočet, tak jsem ho ani nenašel. Tak hodně se ty podmínky zhoršili. No hrůza.

K majáku ještě pár poznámek. Je vidět, že ještě není dopiplán do detailu a tak se stávalo, že když svítilo sluníčko na zadní a přední stranu bedny (takže ráno a večer), která má velkou plochu, tak se vnitřek přehřál a fázový závěs měl co dělat, aby kmitočet dotahoval, což se projevovalo "jódlováním" kmitočtu. Ale udržel ho s vypětím všech sil. Takže jsme s Luďkem po závodě konstatovali, že je třeba před tyto strany ještě namontovat stínítko, nejlépe hliníkový plech, který bude sluníčko odrážet a nebude tak zbytečně přehřívat vnitřnosti. Možná doplnit vnitřní ventilaci o malý mezax a případně vyměnit další stabilizátory za větší kovové provedení a přišroubovat je na vlastní stěnu bedny. Ale to už je práce na jaro, protože teď se rozhodně do jara nepřehřeje a na jaře se uvidí, jak celá konstrukce přežije zimu.

Maják posloužil, závod byl super a posezení u stativu, kdy jsem byl opřen zádama o stativ a slunil se, to je nepopsatelný relax. Navíc v říjnu, počasí se muselo zbláznit. Výsledek 748km překlenutých vzdáleností je na naše QTH víc než královský. Rekord klubu. Maximální spokojenost.

3RM


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
DM7A 111 km OK3RM SSB
OK1KIR 110 km OK3RM SSB
OK7RA 107 km OK3RM SSB
OK1ZVP 107 km OK3RM SSB
OK1AIY/P 107 km OK3RM SSB
OK1YA 72 km OK3RM SSB
OK1VEI 68 km OK3RM SSB
OK7RB 58 km OK3RM SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO60 606 6
JN79 73 1
JN69 69 1

OK2M IARU Region I. UHF Contest 24 GHz


Created by TUCNAK ver. 2.44