Mikrovlnný závod 2011: Porovnání verzí

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ok1zia (diskuse | příspěvky)
Ok1zia (diskuse | příspěvky)
Bez shrnutí editace
Řádek 176: Řádek 176:
|}
|}


Víkend spojený s MW závodem bych zpočátku charakterizoval jako rozčarování s následným vystřízlivěnám, přecházející v totální nasranost a konče zklamáním.
V první hodině jsem ani nedoufal v nějaké zázraky a spíš čekal na první QSO. Podmínky se zdáli být dobré, když tu zčista jasna prošel DF0MU za 532km. Začal jsem doufat, že by to mohlo chodit.
Vystřízlivění přišlo ale záhy.
Donutit někoho jít na sked, na tak nezajímavé pásmo, jakým je 9cm, když v tu dobu chodí mraky a jsou lidi na 3cm, byl správný "vopruz", takže nás protistanice hodně často odpálkovali s tím, že sked bude později.
Bohužel později znamenalo, že bouřkové mraky pustí vodu dolů a podmínky díky vlhkosti půjdou do kytek. No a to se taky stalo. Takže S57C děláme s odřenýma ušima a hodně dlouho, než to prošlo komplet až ve 21.39UTC (i částečně díky rušení od OL4A) . V tu dobu už počet protistanic na KST značně prořídnul a nedaří se a tak to balíme také chvíli po půlnoci a jdeme spát.
Bohužel horko na kopci a únava si vybrala svou daň a tak nás budí Miloš MZM hodně dlouho po východu slunce, dá se říci skoro na oběd. Prospali jsme ráno a s ním i možná dobré podmínky a pár skedů. Bohužel.
Ráno se hlásí o sked OL9W a prochází s bídou, voda na východě udělala své. Po něm následuje S59P a když píše, že nás slyší stále v pohodě, my jeho ne. Jdeme ale do toho a QSO se daří po hooodně dlouhé době, kdy se to přece jen na chvíli zhoupne a jsem schopen číst značky na hranici šumu s "uchem v mezifrekvenci". On mi dává 599 a já jen, abych neurazil 559 a to jsem hodně přestřelil, ale dobře se to hraje na BUGu.
S klukama s OK1KUO je to sázka do loterie, směrujeme skrz blízký kopec s rozhlednou a stromy a i když je sucho, tak se modlíme aby to prolezlo. Chvíli trvá, než nás dosměrují, protože mají hodně ostrou anténu, ale nakonec hlásí, že nás slyší a tak se pokoušíme o spojení. Díky trpělivosti se daří.
Překvapil sked s OM3KII, které jsme doposud nikdy neudělali a najednou na naši CW výzvu odpovídají na SSB v palebné síle "jako noha". Radost udělat takové QSO. Hned jsme přešli na 6cm a i tam to prolezlo, sice jenom na CW a slabounký jak čaj, ale prolezlo.
No a na závěr potěšilo první RS spojení s DF6NA. Oboustranně za 55S, ale konečně jsem dočkal prvního QSO přes mrak na 9cm. Hrál pěkně, ale bohužel další zázrak se nekonal.
No a teď konečně k tomu nadšení, zklamání a rozčarovanosti až k nasrání.
První záchvěv nadšení nastal, když jsme uchodili FunCube a nasadili ho jako SDRko. V ten okamžik jsme měli předtstavu co se na pásmu děje, kdo kde je a když jsme šli na sked, vůbec nám nevadilo, že některé stanice, když řeknou sejdeme se na 120ti, vysílají klidně i o 10kHz jinde. Prostě jsme najeli kurzorem na monitor, odpíchli frekvenci, naladili na rádio a stanice tam byla. Takže jsme hodně stanicím, po tomhle zjištění psali, aby vysílali oni.
Při RS jsme zase mohli krásně najít odraz od mraku, protože stačilo naladit maják a točit s anténou a pozorovat monitor. Signál na něm od mraku byl mnohem širší, jako při SSB a znatelnější.
Stanice, které nás volali na SSB byli také krásně identifikovatelné, i když to bylo nečitelné a na hranici šumu, ale o to víc jsme se mohli snažit, jemně doladit, jemně dotočit atd, když byl signál alespoň viditelný.
Když nebyla ani tečka, sked nevyšel. Když bylo alespoň něco vidět, rvali jsme se o stanici jak buldoci.
Bohužel v tomto místě musím přejít k další zmínce a tou je nasranost na Pepu OK1ES a jeho chování pod OL4A. Zpočátku jsem jeho chování bral s rezervou, protože nám to již několikrát udělal i v předchozím závodě, ale s postupem času naše nasranost gradovala a v poslední fázi, když si odmyslím sprostá slova, tak jsem vlastně nic neřekl. Stejně tak Martin 3MAD, který už nevydržel s nervy na uzdě a napsal Pepovi přes KST, jestli je nutné se nám nacpat do každého skedu a přebrat nám protistanici a pak si jí ještě přeladit na 6cm, aniž by jsme my domluvený sked udělali.
Ano, je to tak a bohužel se to stávalo. Kdyby to bylo jednou, nebo dvakrát, tak člověk mávne rukou. Ale nebylo snad skedu, do kterého by se Pepa nezamíchal. Od skákání do řeči, či telegrafu až po přebrání skedu komplet. Dokonce u S57C se pokoušel Pepa o spojení přes nás, aniž by pořádně poslouchal, protože S57C dával jasně naši značku a report, ale Pepa do toho mlátil jak hluchý do vrat a bylo jasně vidět, že ho neslyší, protože jel přes něj, přes nás, ve snaze spojení umlátit.
Zřejmě domluva přes KST pomohla, ale i tak, jestli to Pepo čteš, doufám, že se chytneš za nos a chlubení se rekordem na 9ti a 6ti cm přehodnotíš a svoje nesportovní chování taky.
No a došel jsem až na závěr, kdy v neděli dopoledne jsme museli vyměnit jednu FT290ku za druhou, protože začala stávkovat a nevysílala na CW. Na SSB jela v pohodě, ale telegrafovat se jí nechtělo. Bohužel druhý kousek je značně ve stádiu rozkladu a její bývalý majitel se v ní značně pohrabal, takže mizerně poslouchá, nefunguje S-metr ani ukazatel výkonu, který zase pro změnu trvale bouchá o doraz. Ale i tak jsme vzali zavděk tímto kouskem, který jsem vzal jako rezervu, co kdyby. Takže jsme na něj odjeli zbytek závodu.
Co se týče podmínek, tak v sobotu se mi to zpočátku zdálo dobré, večer to šlo do kytek a po noci, kdy spadla voda to byla úplná bída. Chvilkama to někam fouklo, ale o stabilitě nemůže být řeč. Hrůza.
A ještě jedné věci jsem si všiml. Hodně stanic nám dává reporty lepší, než dáváme my jim. Což znamená, že našich 12W ve 120cm parabole je dostatečných, ale zřejmě dlouhý kabel od feedu a samotný transvertor je na poslech horší, což je důvod k zamyšlení, jestli by s tím nešlo něco udělat.
No a na konec bych pochválil práci, která není vidět či slyšet, ale je obsažena ve výsledkové listině a tou prací je kooperátor Martin OK3MAD. Sám ač dobrý operátor z 2m se chopil klávesnice a naháněl a dohadoval co se dalo. Obča zaskočil za rádio, když jsem upaloval k parabole na 24GHz. Bez jeho pomoci, ať je to bušení do klávesnice, nebo občas nějaké to QSO by výsledek nebyl takový jaký je. Ono je dobré být s někým v karavanu. Dát si kafe, pokecat, ponadávat na podmínky atd. Prostě tenhle víkend s ním v tandemu byl super. Škoda že se o polním dnu zase odpryčuje zasednout k 2m, bylo s ním fajn.
Takže tolik k závodu na 9ti cm.
3RM


{| cellpadding="10" style="background: transparent;"
{| cellpadding="10" style="background: transparent;"
Řádek 248: Řádek 295:
|}
|}


estli jsem o 9ti cm napsal, že to byla hrůza atd, tak o 6ti cm to platí snad trojnásobně. Skutečně na tomhle pásmu někoho přesvědčit, aby šel na sked, i třeba do mraku, když je každý na 3cm, je jako házení hrachu na zeď. Ostatně Martin by mohl povídat, co to je sedět u klávesnice a bušit do ní a nic.
Ostatně o tom svědčí časy, kdy jsme jednotlivé QSO dělali.
V sobotu jsme s Martinem bušili do mraku na 120° azimutu přes jeden a půl  hodiny a výsledek byl NULA. Nikdo se neozval, všichni byli nalezlí na 3cm.
To samé v neděli kolem oběda, kdy jsme zase bušili do mraku na 265° azimutu a výsledek - jedno QSO s DF6NA a pak nic.
I když jsme v tom mraku byli tučně (i naše 3W stačili) tak nás nikdo nezavolal a všichni vysoušeli mraky 3cm teplem.
To bylo takové zklamání a takové rozčarování, že jsem chtěl 6cm zahodit a už je nikdy nejezdit, protože to je o ničem.
Navíc jak nás spoustu stanic odpálkovalo na později, tak šli podmínky do kytek a když už přestali chodit mraky, tak se skedy nedařili. Dokonce do té podoby, že dělatelné stanice na 6ti cm, zejména ty ze Slovinska se prostě tentokrát neudělali. Ani jedna ne.
Potěšili OM3KII, které jsme přetáhli z 9ti cm. Sice to bylo na hraně, ale prošlo to, slabounké jak čaj, ale QSO bylo v logu.
Co se týče dalších spojení, nic dalšího překvapivého se nekonalo. Řekl bych standartně co do počtu, ale nestandartně co do síly signálu. Opět stromy a když se k tomu přidají mizerné podmínky, odešlé rádio na MFce,  chování, které předvedl Pepa 1ES, tak je o nasranost a rozčarování z tohoto závodu a výsledku postaráno.
Co se týče zařízení, jeví se mi výkon verzus poslech vyrovnaný. Překvapilo mne, že i s 3W výkonu v tom mraku hrajeme solidně, což nám chválil i DF6NA. Transvertor s námi jel už potřetí a tak si myslím, že se stal odzkoušeným "kusem nábytku" a spolehlivou zbraní v boji o každé QSO. Co se týče vytíženosti tohoto pásma, tak s klidným svědomým se může přidružit k 3cm, respektive je dát na stejný stožár, protože když je RS na 3cm pásmu, tak se stejně tohle pásmo každý vykašle a když dojdou mraky, tak má operátor tolik času na tropo, že to v pohodě zvládne obojí.
Ještě malé odbočení. Ve snaze vybojovat alespoň jedno QSO přes mrak jsme s Martinem bušili více jak hodinu do mraku a najednou přestal "budík" ukazovat výkon, což jsem přisuzoval upálenému tranzistoru na SSPA. Myslel jsem si, že jsme ho utavili. Taky v tom počasí bych se tomu nedivil. Takže jsme chtěli 6cm odpískat. Dal jsem cigáro a k tomu kafe a přepojil se na 9cm, ale po přepnutí na CW ani tady nelezl výkon. No a když jsme vyměnili rádio, tak těch 6cm běhalo dál, což se mi ulevilo. Protože vidina nákupu dalšího tranzistoru do SSPA mi naháněla husí kůži. Ale přežil i hodinovou výzvu, tak ho snad nic už nezlomí. To jen tak pro rozptýlení.
Stejně jako na 9ti, tak i tady podal Martin 3MAD heroický výsledek v soutěži "bouchání do klávesnice" a nebýt jeho pomoci, nestál by závod za nic. I jen trochu té morální podpory co mi lil do žil v podobě přísunu kafe počínaje a konče QSO v logu významně pomohl.
Škoda je, že mi zase na následující závod zmizí vychutnávat si torturu 2m pásma a vstřebávat adrenalin z počtu několika set QSO oproti pár QSO na MW pásmech. Zase ale díky jeho pomoci odchytal pár poznámek k deníku a pokud je prosadí a implementuje, bude to jedině dobře a usnadní to práci.
V tomhle závodě jsem poprvé instalovali stanovou přístavbu ke karavanu a mohu říci, že to byla pohoda. Trochu stínu a dalo se tam v noci i spát na zemi, jen na podložce, což si ostatně vyzkoušeli kluci. Je to pohoda a určitě při dalších závodech to bude příjemné rozšíření krytého prostoru.
Gril fungoval a obsluhoval Martin 3MAD a troufám si tvrdit, že to byl nejvytíženější koncový stupeň o tomto závodě. K tomu něco chlazeného, pak teplé kafe a o pohodové prostředí bylo postaráno.
3RM


{| cellpadding="10" style="background: transparent;"
{| cellpadding="10" style="background: transparent;"
Řádek 393: Řádek 471:
|}
|}


Na tento závod jsem vzal sebou na kopec i nový maják OK0EW, abych ho otestoval v provozu. Musel jsem ale nechat bednu otevřenou, protože díky rubidiovému normálu se vnitřek tak přehříval, že teplo dokázalo rozpadnout fázový závěs.
Díky větru, který panoval se ale chlazení dařilo a tak mohl Luděk OK7RB o dalších 58km dál, opírat svoje OCXO o maják, věděl směr a kmitočet a já jsem si mohl neustále kontrolovat, jestli to funguje a jak.
Trochu jsem uvedl do rozpaků Petra OK1IPU, který při návštěvě kroutil hlavou a nechápal, jak ta moje 60cm parabola vlastně směruje, když maják OK0EW, který prokazatelně hraje JO60RN tu u nás na QTH hraje 59plus medvěd všude, ať to točí jak chce. Kupodivu nejlépe prý směrem na karavan. Netušil, že co to je ta bedna na střeše karavanu. :-)
Ale zpět k závodu. Podmínky na 24GHz otřesné. Vlhkost vzduchu tak obrovská a podmínky se tak houpali, že QSO třeba s Luďkem OK7RB na vzdálenost 58km skrz les byl malý porod. Jednu chvíli tu boural signálem a o chvíli později jsem ho s bídou četl.
Zkoušet pokusy na nějaké delší vzdálenosti nemělo smysl, protože stanice, které tu normálně hrajou s rafičkou opřenou o doraz se tu pohybovali s bídou uprostřed stupnice. Někde bylo prostě moc tlumivek ve vzduchu.
Takže standartní počet QSO, jen o trochu navýšil počet Honza OK1XFJ, který dorazil na návštěvu k Luďkovi a na jeho zařízení udělal s námi další QSO. V logu tedy prokazatelně jsou a QSO byla skutečně udělána, nicméně si je sami sobě škrtneme, protože pro nás tyto QSO nemají reálnou hodnotu a pro hodnocení v závodu už vůbec.
Nevyjel nikdo z OK1KJB, ani Pavel VEI nedorazil na Čerchov, pokus s DL6NCI nevyšel tentokrát vůbec ani z jedné strany a další snažení jsem vzdal.
Snad do příště dodělám 47GHz, překopu stativ a vyzkoušíme nové, další pásmo.
3RM


{| cellpadding="10" style="background: transparent;"
{| cellpadding="10" style="background: transparent;"

Verze z 8. 6. 2011, 05:19

Microwave contest 2011

Call: OK2M
WWL: JN69UN
Date: 4.6.2011


Band 1,3 GHz

1,3 GHz
QSOs: 84
Points: 22000
WWLs: 36
DXCCs: 12
AVG: 263 pts/qso

Hardware poškozený při květnovém kontestu se podařilo rozchodit jen částečně. PA s GS15 po opravě zdroje UG2 fungoval, ale př zátěžovém testu pravděpodobně odešla lampa. Protože výměna obnáší dost mechanické práce, rozhodl se Láďa USW místo lampového PA použít polovodičový kousek s cca 100W výkonu. Času nebylo nazbyt, tak použil generacemi prověřenou montáž na prkénko.

Do Severu vpáchal Láďa nový motor. Pepa TKP však nevěřil použitému uchycení motoru, tak páteční odpoledne a večer před závodem strávil ve strojní dílně a frézoval úchyt, tuším z AL bloku. Na kopci bylo potřeba ještě doladit napětí ovládací skříňky, což se mi díky tzv. Štěnovickému trafu s dostatkem odboček podařilo. Aby toho nebylo málo, tak nám při úklidu Sever spadl Danovi XDF z nějakých tří metrů do trávy. Dan to odhadl pouze na plechařinu a prý jestli nemůže udělat plechy čtvercové, že se to bude dělat lépe. 23cm op odvětil, že klidně kosočtvercové, hlavně když se bude točit.


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
YU1LA 740 km OK1ZIA CW
IQ1KW 734 km OK1ZIA CW
PA2M 675 km OK1ZIA CW
OZ3ZW 599 km OK1ZIA CW
IZ4BEH 588 km OK1ZIA SSB
DK2MN 546 km OK1ZIA CW
DF0MU 531 km OK1ZIA SSB
DJ8MS 483 km OK1ZIA CW
DL1SUZ 465 km OK1ZIA CW
IK3GHY 461 km OK1ZIA SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO50 1585 8
JN99 1354 4
JO62 1303 4
JO32 1079 2
JO60 1071 10
JO61 1029 5
JN65 923 2
JN97 877 2
JN75 861 2
JN86 766 2

OK2M Microwave contest 2011 1,3 GHz

OK2M Microwave contest 2011 1,3 GHz


Band 2,3 GHz

2,3 GHz
QSOs: 58
Points: 17000
WWLs: 31
DXCCs: 10
AVG: 307 pts/qso


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
IQ1KW 734 km OK1MZM CW
OZ3ZW 599 km OK1MZM CW
HA8V 596 km OK1MZM CW
IZ4BEH 588 km OK1MZM CW
9A2SB 577 km OK1MZM CW
DK2MN 546 km OK1MZM CW
DF0MU 531 km OK1MZM CW
DL0VV 522 km OK1MZM CW
DJ8MS 483 km OK1MZM CW
IK3COJ 460 km OK1MZM CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO32 1079 2
JO50 1029 5
JO62 1005 3
JO61 996 5
JN65 914 2
JO42 904 2
JO90 806 2
JN86 741 2
JN34 735 1
JN58 677 3

OK2M Microwave contest 2011 2,3 GHz


Band 3,4 GHz

3,4 GHz
QSOs: 20
Points: 4600
WWLs: 12
DXCCs: 4
AVG: 234 pts/qso

Víkend spojený s MW závodem bych zpočátku charakterizoval jako rozčarování s následným vystřízlivěnám, přecházející v totální nasranost a konče zklamáním.

V první hodině jsem ani nedoufal v nějaké zázraky a spíš čekal na první QSO. Podmínky se zdáli být dobré, když tu zčista jasna prošel DF0MU za 532km. Začal jsem doufat, že by to mohlo chodit.

Vystřízlivění přišlo ale záhy.

Donutit někoho jít na sked, na tak nezajímavé pásmo, jakým je 9cm, když v tu dobu chodí mraky a jsou lidi na 3cm, byl správný "vopruz", takže nás protistanice hodně často odpálkovali s tím, že sked bude později.

Bohužel později znamenalo, že bouřkové mraky pustí vodu dolů a podmínky díky vlhkosti půjdou do kytek. No a to se taky stalo. Takže S57C děláme s odřenýma ušima a hodně dlouho, než to prošlo komplet až ve 21.39UTC (i částečně díky rušení od OL4A) . V tu dobu už počet protistanic na KST značně prořídnul a nedaří se a tak to balíme také chvíli po půlnoci a jdeme spát.

Bohužel horko na kopci a únava si vybrala svou daň a tak nás budí Miloš MZM hodně dlouho po východu slunce, dá se říci skoro na oběd. Prospali jsme ráno a s ním i možná dobré podmínky a pár skedů. Bohužel.

Ráno se hlásí o sked OL9W a prochází s bídou, voda na východě udělala své. Po něm následuje S59P a když píše, že nás slyší stále v pohodě, my jeho ne. Jdeme ale do toho a QSO se daří po hooodně dlouhé době, kdy se to přece jen na chvíli zhoupne a jsem schopen číst značky na hranici šumu s "uchem v mezifrekvenci". On mi dává 599 a já jen, abych neurazil 559 a to jsem hodně přestřelil, ale dobře se to hraje na BUGu.

S klukama s OK1KUO je to sázka do loterie, směrujeme skrz blízký kopec s rozhlednou a stromy a i když je sucho, tak se modlíme aby to prolezlo. Chvíli trvá, než nás dosměrují, protože mají hodně ostrou anténu, ale nakonec hlásí, že nás slyší a tak se pokoušíme o spojení. Díky trpělivosti se daří.

Překvapil sked s OM3KII, které jsme doposud nikdy neudělali a najednou na naši CW výzvu odpovídají na SSB v palebné síle "jako noha". Radost udělat takové QSO. Hned jsme přešli na 6cm a i tam to prolezlo, sice jenom na CW a slabounký jak čaj, ale prolezlo.

No a na závěr potěšilo první RS spojení s DF6NA. Oboustranně za 55S, ale konečně jsem dočkal prvního QSO přes mrak na 9cm. Hrál pěkně, ale bohužel další zázrak se nekonal.

No a teď konečně k tomu nadšení, zklamání a rozčarovanosti až k nasrání.

První záchvěv nadšení nastal, když jsme uchodili FunCube a nasadili ho jako SDRko. V ten okamžik jsme měli předtstavu co se na pásmu děje, kdo kde je a když jsme šli na sked, vůbec nám nevadilo, že některé stanice, když řeknou sejdeme se na 120ti, vysílají klidně i o 10kHz jinde. Prostě jsme najeli kurzorem na monitor, odpíchli frekvenci, naladili na rádio a stanice tam byla. Takže jsme hodně stanicím, po tomhle zjištění psali, aby vysílali oni.

Při RS jsme zase mohli krásně najít odraz od mraku, protože stačilo naladit maják a točit s anténou a pozorovat monitor. Signál na něm od mraku byl mnohem širší, jako při SSB a znatelnější.

Stanice, které nás volali na SSB byli také krásně identifikovatelné, i když to bylo nečitelné a na hranici šumu, ale o to víc jsme se mohli snažit, jemně doladit, jemně dotočit atd, když byl signál alespoň viditelný.

Když nebyla ani tečka, sked nevyšel. Když bylo alespoň něco vidět, rvali jsme se o stanici jak buldoci.

Bohužel v tomto místě musím přejít k další zmínce a tou je nasranost na Pepu OK1ES a jeho chování pod OL4A. Zpočátku jsem jeho chování bral s rezervou, protože nám to již několikrát udělal i v předchozím závodě, ale s postupem času naše nasranost gradovala a v poslední fázi, když si odmyslím sprostá slova, tak jsem vlastně nic neřekl. Stejně tak Martin 3MAD, který už nevydržel s nervy na uzdě a napsal Pepovi přes KST, jestli je nutné se nám nacpat do každého skedu a přebrat nám protistanici a pak si jí ještě přeladit na 6cm, aniž by jsme my domluvený sked udělali.

Ano, je to tak a bohužel se to stávalo. Kdyby to bylo jednou, nebo dvakrát, tak člověk mávne rukou. Ale nebylo snad skedu, do kterého by se Pepa nezamíchal. Od skákání do řeči, či telegrafu až po přebrání skedu komplet. Dokonce u S57C se pokoušel Pepa o spojení přes nás, aniž by pořádně poslouchal, protože S57C dával jasně naši značku a report, ale Pepa do toho mlátil jak hluchý do vrat a bylo jasně vidět, že ho neslyší, protože jel přes něj, přes nás, ve snaze spojení umlátit.

Zřejmě domluva přes KST pomohla, ale i tak, jestli to Pepo čteš, doufám, že se chytneš za nos a chlubení se rekordem na 9ti a 6ti cm přehodnotíš a svoje nesportovní chování taky.

No a došel jsem až na závěr, kdy v neděli dopoledne jsme museli vyměnit jednu FT290ku za druhou, protože začala stávkovat a nevysílala na CW. Na SSB jela v pohodě, ale telegrafovat se jí nechtělo. Bohužel druhý kousek je značně ve stádiu rozkladu a její bývalý majitel se v ní značně pohrabal, takže mizerně poslouchá, nefunguje S-metr ani ukazatel výkonu, který zase pro změnu trvale bouchá o doraz. Ale i tak jsme vzali zavděk tímto kouskem, který jsem vzal jako rezervu, co kdyby. Takže jsme na něj odjeli zbytek závodu.

Co se týče podmínek, tak v sobotu se mi to zpočátku zdálo dobré, večer to šlo do kytek a po noci, kdy spadla voda to byla úplná bída. Chvilkama to někam fouklo, ale o stabilitě nemůže být řeč. Hrůza.

A ještě jedné věci jsem si všiml. Hodně stanic nám dává reporty lepší, než dáváme my jim. Což znamená, že našich 12W ve 120cm parabole je dostatečných, ale zřejmě dlouhý kabel od feedu a samotný transvertor je na poslech horší, což je důvod k zamyšlení, jestli by s tím nešlo něco udělat.

No a na konec bych pochválil práci, která není vidět či slyšet, ale je obsažena ve výsledkové listině a tou prací je kooperátor Martin OK3MAD. Sám ač dobrý operátor z 2m se chopil klávesnice a naháněl a dohadoval co se dalo. Obča zaskočil za rádio, když jsem upaloval k parabole na 24GHz. Bez jeho pomoci, ať je to bušení do klávesnice, nebo občas nějaké to QSO by výsledek nebyl takový jaký je. Ono je dobré být s někým v karavanu. Dát si kafe, pokecat, ponadávat na podmínky atd. Prostě tenhle víkend s ním v tandemu byl super. Škoda že se o polním dnu zase odpryčuje zasednout k 2m, bylo s ním fajn.

Takže tolik k závodu na 9ti cm.

3RM

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
DF0MU 531 km OK3RM CW
S57C 421 km OK3RM CW
S59P 371 km OK3RM CW
OL9W 324 km OK3RM CW
OM3KII 301 km OK3RM SSB
DH0LS 284 km OK3RM SSB
DF6NA 270 km OK3RM CW
DK0GHC 256 km OK3RM SSB
DL0GTH 240 km OK3RM SSB
DG6ISR 210 km OK3RM SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO50 1029 5
JO61 644 3
JO32 532 1
JN75 422 1
JN86 372 1
JO60 333 3
JN99 325 1
JN88 302 1
JN49 271 1
JO80 211 1

OK2M Microwave contest 2011 3,4 GHz


Band 5,7 GHz

5,7 GHz
QSOs: 15
Points: 2800
WWLs: 10
DXCCs: 5
AVG: 189 pts/qso

estli jsem o 9ti cm napsal, že to byla hrůza atd, tak o 6ti cm to platí snad trojnásobně. Skutečně na tomhle pásmu někoho přesvědčit, aby šel na sked, i třeba do mraku, když je každý na 3cm, je jako házení hrachu na zeď. Ostatně Martin by mohl povídat, co to je sedět u klávesnice a bušit do ní a nic.

Ostatně o tom svědčí časy, kdy jsme jednotlivé QSO dělali.

V sobotu jsme s Martinem bušili do mraku na 120° azimutu přes jeden a půl hodiny a výsledek byl NULA. Nikdo se neozval, všichni byli nalezlí na 3cm.

To samé v neděli kolem oběda, kdy jsme zase bušili do mraku na 265° azimutu a výsledek - jedno QSO s DF6NA a pak nic.

I když jsme v tom mraku byli tučně (i naše 3W stačili) tak nás nikdo nezavolal a všichni vysoušeli mraky 3cm teplem.

To bylo takové zklamání a takové rozčarování, že jsem chtěl 6cm zahodit a už je nikdy nejezdit, protože to je o ničem.

Navíc jak nás spoustu stanic odpálkovalo na později, tak šli podmínky do kytek a když už přestali chodit mraky, tak se skedy nedařili. Dokonce do té podoby, že dělatelné stanice na 6ti cm, zejména ty ze Slovinska se prostě tentokrát neudělali. Ani jedna ne.

Potěšili OM3KII, které jsme přetáhli z 9ti cm. Sice to bylo na hraně, ale prošlo to, slabounké jak čaj, ale QSO bylo v logu.

Co se týče dalších spojení, nic dalšího překvapivého se nekonalo. Řekl bych standartně co do počtu, ale nestandartně co do síly signálu. Opět stromy a když se k tomu přidají mizerné podmínky, odešlé rádio na MFce, chování, které předvedl Pepa 1ES, tak je o nasranost a rozčarování z tohoto závodu a výsledku postaráno.

Co se týče zařízení, jeví se mi výkon verzus poslech vyrovnaný. Překvapilo mne, že i s 3W výkonu v tom mraku hrajeme solidně, což nám chválil i DF6NA. Transvertor s námi jel už potřetí a tak si myslím, že se stal odzkoušeným "kusem nábytku" a spolehlivou zbraní v boji o každé QSO. Co se týče vytíženosti tohoto pásma, tak s klidným svědomým se může přidružit k 3cm, respektive je dát na stejný stožár, protože když je RS na 3cm pásmu, tak se stejně tohle pásmo každý vykašle a když dojdou mraky, tak má operátor tolik času na tropo, že to v pohodě zvládne obojí.

Ještě malé odbočení. Ve snaze vybojovat alespoň jedno QSO přes mrak jsme s Martinem bušili více jak hodinu do mraku a najednou přestal "budík" ukazovat výkon, což jsem přisuzoval upálenému tranzistoru na SSPA. Myslel jsem si, že jsme ho utavili. Taky v tom počasí bych se tomu nedivil. Takže jsme chtěli 6cm odpískat. Dal jsem cigáro a k tomu kafe a přepojil se na 9cm, ale po přepnutí na CW ani tady nelezl výkon. No a když jsme vyměnili rádio, tak těch 6cm běhalo dál, což se mi ulevilo. Protože vidina nákupu dalšího tranzistoru do SSPA mi naháněla husí kůži. Ale přežil i hodinovou výzvu, tak ho snad nic už nezlomí. To jen tak pro rozptýlení.

Stejně jako na 9ti, tak i tady podal Martin 3MAD heroický výsledek v soutěži "bouchání do klávesnice" a nebýt jeho pomoci, nestál by závod za nic. I jen trochu té morální podpory co mi lil do žil v podobě přísunu kafe počínaje a konče QSO v logu významně pomohl.

Škoda je, že mi zase na následující závod zmizí vychutnávat si torturu 2m pásma a vstřebávat adrenalin z počtu několika set QSO oproti pár QSO na MW pásmech. Zase ale díky jeho pomoci odchytal pár poznámek k deníku a pokud je prosadí a implementuje, bude to jedině dobře a usnadní to práci.

V tomhle závodě jsem poprvé instalovali stanovou přístavbu ke karavanu a mohu říci, že to byla pohoda. Trochu stínu a dalo se tam v noci i spát na zemi, jen na podložce, což si ostatně vyzkoušeli kluci. Je to pohoda a určitě při dalších závodech to bude příjemné rozšíření krytého prostoru.

Gril fungoval a obsluhoval Martin 3MAD a troufám si tvrdit, že to byl nejvytíženější koncový stupeň o tomto závodě. K tomu něco chlazeného, pak teplé kafe a o pohodové prostředí bylo postaráno.

3RM

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
OL9W 324 km OK3RM CW
OM3KII 301 km OK3RM CW
DF6NA 270 km OK3RM CW
DK0GHC 256 km OK3RM SSBs CWr
DL0GTH 240 km OK3RM SSB
SP6GWB 234 km OK3RM CW
DJ5NQ 173 km OK3RM SSB
OK5Z 169 km OK3RM SSBs CWr
DB6NT 165 km OK3RM SSB
DL6NCI 162 km OK3MAD SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO50 744 4
JO60 333 3
JN99 325 1
JN88 302 1
JN49 271 1
JO61 257 1
JO80 235 1
JN89 170 1
JN78 133 1
JN79 73 1

OK2M Microwave contest 2011 5,7 GHz


Band 10 GHz

10 GHz
QSOs: 75
Points: 23000
WWLs: 31
DXCCs: 11
AVG: 312 pts/qso


{{#ev:youtube|RwIfDpnFcDc}}

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
IQ1KW 734 km OK1XDF CW
I4XCC 635 km OK1XDF CW
HA8V 596 km OK1XDF CW
9A6K 577 km OK1XDF CW
9A2SB 577 km OK1XDF CW
PA0BAT 575 km OK1XDF CW
F5LEN/P 563 km OK1XDF CW
DK2MN 546 km OK1XDF CW
DF0MU 531 km OK1XDF CW
DL4BBU 529 km OK1XDF CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JN99 2339 7
JO42 1770 4
JN49 1757 5
JN86 1527 4
JO50 1444 7
JN88 1421 5
JN95 1156 2
JO31 1106 2
JO32 1079 2
JN97 895 2

OK2M Microwave contest 2011 10 GHz

Band 24 GHz

24 GHz
QSOs: 9
Points: 700
WWLs: 1
DXCCs: 2
AVG: 87 pts/qso

Na tento závod jsem vzal sebou na kopec i nový maják OK0EW, abych ho otestoval v provozu. Musel jsem ale nechat bednu otevřenou, protože díky rubidiovému normálu se vnitřek tak přehříval, že teplo dokázalo rozpadnout fázový závěs.

Díky větru, který panoval se ale chlazení dařilo a tak mohl Luděk OK7RB o dalších 58km dál, opírat svoje OCXO o maják, věděl směr a kmitočet a já jsem si mohl neustále kontrolovat, jestli to funguje a jak.

Trochu jsem uvedl do rozpaků Petra OK1IPU, který při návštěvě kroutil hlavou a nechápal, jak ta moje 60cm parabola vlastně směruje, když maják OK0EW, který prokazatelně hraje JO60RN tu u nás na QTH hraje 59plus medvěd všude, ať to točí jak chce. Kupodivu nejlépe prý směrem na karavan. Netušil, že co to je ta bedna na střeše karavanu. :-)

Ale zpět k závodu. Podmínky na 24GHz otřesné. Vlhkost vzduchu tak obrovská a podmínky se tak houpali, že QSO třeba s Luďkem OK7RB na vzdálenost 58km skrz les byl malý porod. Jednu chvíli tu boural signálem a o chvíli později jsem ho s bídou četl.

Zkoušet pokusy na nějaké delší vzdálenosti nemělo smysl, protože stanice, které tu normálně hrajou s rafičkou opřenou o doraz se tu pohybovali s bídou uprostřed stupnice. Někde bylo prostě moc tlumivek ve vzduchu.

Takže standartní počet QSO, jen o trochu navýšil počet Honza OK1XFJ, který dorazil na návštěvu k Luďkovi a na jeho zařízení udělal s námi další QSO. V logu tedy prokazatelně jsou a QSO byla skutečně udělána, nicméně si je sami sobě škrtneme, protože pro nás tyto QSO nemají reálnou hodnotu a pro hodnocení v závodu už vůbec.

Nevyjel nikdo z OK1KJB, ani Pavel VEI nedorazil na Čerchov, pokus s DL6NCI nevyšel tentokrát vůbec ani z jedné strany a další snažení jsem vzdal.

Snad do příště dodělám 47GHz, překopu stativ a vyzkoušíme nové, další pásmo.

3RM

Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
OK2A 113 km OK3RM SSB
DM7A 111 km OK3RM CW
OK1ZVP 107 km OK3RM SSB
OK1AIY/P 107 km OK3RM SSB
OK7RA 107 km OK3RM SSB
OK7RB 58 km OK3RM SSB
OK1XFJ/P 58 km OK3RM SSB
OK4DIG 58 km OK3RM SSB
OK5KIG 58 km OK3RM SSB
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO60 786 9

OK2M Microwave contest 2011 24 GHz


Created by TUCNAK ver. 2.43