II. subregional 2010 aneb "To byla pánové jízda..."

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Po velmi úspěšném absolvování I. subregionálu na 2m (1. místo v OK kategorie multi) jsme se na další závod sezóny všichni velmi těšili. A to samozřejmě nejen na 2m. Od března do května bylo i dost času na další opravy, úpravy a vývoj. Kontrolní otázka: Využili jsme toho ;-)? Odpověď: Ne tak docela... Jako ostatně téměř vždy se totiž příprava soustředila hlavně do dvou týdnů před odjezdem. Naštěstí jsme byli poměrně úspěšní. Jedna z prvních věcí co se udělaly bylo změření transvertoru na 13cm, kde jsme měli pochybnosti o RX. Ukázalo se, že velmi oprávněné. Po změření bylo jasné, že 5 QSO v prvním subregionálu bylo fenomenálním úspěchem :-). Transvertor totiž vykazoval namísto cca 20dB konverzního zisku 30 dB konverzního útlumu. Láďa USW zapracoval a našel chybu v podobě jedné "neexistující" přepínací diody, takže oprava byla relativně jednoduchá. Navíc s transvertorem skamarádil ještě 10W PA, takže jsme se na 13cm opravdu těšili. Na 23cm se zpět do sestavy vrátil LDMOS PA o výkonu 100W po výměně tranzistoru. Na 70cm byla příprava spíše ve znamení inventury aktuálně dostupného materiálu (bohužel jsme totiž přišli o část výbavy, kterou musel její majitel z osobních důvodů "pustit do světa") a nic víc než účast jsme od pásma tentokrát neočekávali. Na 2m bylo jednoznačně hlavním úkolem opravit PA s GS35b (což se před prvním subregionálem nepovedlo) a tím pádem vyjet naplno. Nakonec ještě přibyla velmi příjemná starost o to, jak do systému připojit ještě další PA, ale o tom podrobně až dále. Pepa TKP také ještě zamakal na výrobě další sady ložisek, abychom mohli postavit bez problémů všechny 3 vertikálně stackované soustavy najednou (4x9 a 3x14 na 2m a 8x12 na 70cm). Jediné co na 2m zůstalo nedokončené bylo přepínání mf filtrů, takže jsme opět použili stávající systém na jednu frekvenci (s možností výměny filtru ručně).

Zásadní změna byla tentokrát ve složení teamu. Ozvali se nám totiž Tomáš OK1GTH, Libor OK1DOL a Míra OK1WIP, že by měli zájem vyrazit na závod s námi. A zájem byl samozřejmě i z naší strany. A to tak, že velký. Na kopci totiž nikdy není dost volných rukou na stavění celého cirkusu a o závodě nikdy není dost dobrých operátorů. Před závodem jsme se sešli v klubu a udělali klukům malinkou "ochutnávku" toho jak vypadá námi používaný deník a sestava zařízení na 2m. Tomáš GTH také nabídl k použití svůj PA s GS35b. To byla samozřejmě vítaná posila naší technické sestavy. Dalo nám to s Pepou TKP chvíli přemýšlení a kombinování jak nahradit jeden PA s GI7b tímto novým přírustkem, ale nakonec to všechno klaplo. Celkově jsme se dohodli, že kluci s námi vyrazí na závod, uvidíme jestli to bude klapat a třeba se stanou součástí teamu OK2M.

Samotný odjezd na závod a příprava na kopci byla tentokrát pohoda. Po prvním subregionálu jsme to v teamu probrali, vyjasnili si co chceme a co je pro to potřeba dělat. První "test" dopadl na výbornou. Dostatek lidí byl na kopci ve správném čase a tak nikdo nemusel být ve stresu. Jediná "ztráta" byl Miloš MZM, kterého sklátila nemoc a do závodu se z ní nedostal. Na kopci vše běželo bez větších problémů. Nic jsme nezapomněli doma, nic zásadního se nerozbilo. Prostě pohoda. Jediný (nakonec) drobný problém byla voda v jednom PA s GI7b. Jak k tomu došlo? Inu prostě souhra náhod a chyb. Tento PA byl nejdblíže k vchodu do stanu a když v pátek přišla dešťová přeháňka, tak si někdo všiml pozdě, že otevřeným vchodem na PA prší. To by samo o sobě nemuselo znamenat žádný problém, kdyby někteří kolegové, co to viděli, zapřemýšleli (nebudu jmenovat - oni vědí) a podnikli kroky k nápravě (tedy myslím kromě zavření vchodu do stanu). Voda se dostala na časové relé, které ovládá turbínu chlazení a na triode board. No a v zapnutém stavu začala působit obvyklým způsobem. Když jsme na celou věc přišli, mělo to časové relé za sebou a na triode boardu narůstala oxidační houba. Naštěstí triode boardu pomohla lihová lázeň a vysušení topením a PA byl zachráněn (časové relé se prostě vyřadilo). V sobotu, po té co bylo vše hotovo a v provozu, jsem se poněkud nechápavě podíval na displej svého telefonu. Svítilo tam 14:00 místního času. Ujistil jsem se u ostatních, že mám správný čas a oddechl jsem si. Tentokrát žádný pozdní start, ale 2 hodiny času! Na 2m jsme tedy naladili naší oblíbenou frekvenci 144,316 a začali jsme dělat QSO pro zábavu a otestování zařízení. Celkem slušně to hrálo (2x YO ve slušné síle atd.), neprojevila se žádná závada, ale hlavně jsme měli 2 hodiny na odpočinek mezi stavěním a contestem. To je věc, která se prostě počítá. Kromě včasného příjezdu všech stávajících členů teamu se samozřejmě zásadně projevila přítomnost GTH, WIP a DOL. I když vlastně naší techniku viděli poprvé, byli všichni hodně moc platní při stavění.

Samotný závod bude lepší rozdělit po pásmech:


2m

Tohle pásmo je hlavním důvodem druhé části názvu. Použili jsme obvyklé zařízení s jednou změnou. Namísto jedné GI7b byl jeden anténní systém "napájen" PA s GS35b. Takže celkově bylo použito 4x9el + 1kW, 3x14 + 1kW, 17el. M2 + 400W. Začátek závodu byl v režii Honzy NP a byl to na naše podmínky "nářez". První hodina znamenala 92 QSO a 26k bodů (obojí rekord). Druhá hodina byla slabší, ale i tak bylo po dvou hodinách v logu 143 QSO a 44k bodů. Prostě rozjezd jako víno. Miloš OK1MZM, který bohužel sledoval závod z postele, zapojil svoji "údernou" sestavu Allamat + dipol v místnosti a občas podával pomocí SMS informace o konkurenci. Obvyklá situace je taková, že konkurence nám na začátku "uteče" a my se pak minimálně do nedělního dopoledne řídíme příkazem "dohnat a předehnat". Tentokrát byla ale změna. Podle Milošových zpráv jsme na počet QSO v podstatě pořád vedli. Trochu s obavou jsem očekával noc, protože většinou znamená skvělý začátek "mrtvolnou" noc, ale ani to se nevyplnilo. Počet QSO neklesl pod 10 za hodinu a to je u nás dobré. Z obvyklých 2m operátorů se ještě do rozjezdu závodu zapojil Martin MAD. Já jsem byl (ostatně jak to často bývá) zlákán mámivým voláním z MW karavanu, že na 3cm je rain ;-). Nicméně tentokrát byli naštěstí na místě i další nedočkaví operátoři. Libor DOL zapadl do našeho obvyklého systému jako kostička do lega. Prostě sedl na židli k notebooku s deníkem a rádiu a jel jako by s tím pracoval odjakživa. Myslím, že většina z nás, co to měli možnost sledovat, měla v první chvíli problém udržet pusu v zavřeném stavu a jazyk uvnitř. Tomáš GTH a Míra WIP měli s ovládnutím deníku a celého zbývajícího "kombajnu" trochu větší starost. Přeci jenom jsou zvyklí na trochu jiný deník atd.. Míra to pak začal intenzivně trénovat na 70cm (viz. dále) a Tomáš se rozhodl, že to zatím bude sledovat z povzdálí. Probrali jsme to a došli k závěru, že některé z jejich zvyklostí nebude asi až tak velký problém aplikovat i na naše vybavení a tak příště to bude doufám ještě lepší.

Na začátek noci už jsem se vrátil ze 3cm a přidal jsem se k trojici NP, MAD a DOL a takhle ve čtyřech jsme se už prostřídali až do konce závodu. Jak jsem zmínil, noc nebyla "nejhorší". V 19:00 UTC bylo v logu 300 QSO a v 8:00 UTC v neděli už to bylo 666 QSO. Myslím, že podobnou noc jsme ještě nezažili. Libor DOL dokonce oproti našim obvyklým zvyklostem "prohnal" i CW, takže je v logu na naše poměry pěkných 55 CW QSO. Už od večera jsme tušili, že výsledek bude dobrý, pokud nezklame technika (a to se naštěstí nestalo). Ráno odhad výsledku dostal přesnější obrysy, takže bylo jasné, že cíl leží někde mezi 800 a 900 QSO a kolem 320k bodů. Klubovní rekord se začal otřásat... Nedělní zbytek závodu se nesl v podobném duchu jako noc. Od 6:00 UTC neklesl hodinový rate pod 10k bodů a 25 QSO. Opět se podvedla jedna hodina "skoro jako na začátku". Mezi 07:00 a 08:00 do logu přibylo 43 QSO a 18k bodů - pěkné přivítání do nového dne.

Konec závodu už byl jen souboj o to, kam až posuneme klubovní rekord na 2m. Skóre se zastavilo (přesně podle odhadu) na 866 QSO a skoro 320k bodech. Pracovali jsme se stanicemi ze 21 zemí a 98 WWLoc. Průměr na spojení byl slušných 369 bodů. Klasicky bylo nejvíce QSO z DL konkrétně 453 (152k bodů) a z WWLoc JO31 - 50 QSO (25k bodů). Obě tato čísla jsou myslím pro celkový výsledek zásadní. V TOP10 není nic neobvyklého. Kromě ODX G0KPW je tam ještě 3xF, 4xYU, 1xI a 1xSM (vše mezi 770 - 907 km).


70cm

Tady nás trápí pořád stejný problém. Nestabilní sestava zařízení pořád přináší problémy a je v podstatě nemožné odjed závod naplno. Ale pozor! Ve vzduchu je cítit změnu! Upustili jsme od koncepce řešení techniky a operátorů na 70cm zvlášť (což se viditelně neosvědčilo) a rozhodli se, že obě spodní pásma bude řešit společný team lidí (doma i na závodě). Zatím se to na výsledku rozhodně neprojevilo, ale budoucnost vypadá celkem nadějně. Aktuálně jsme tedy byli schopni na kopci postavit obvyklých 8x12el a 400W PA. To samo o sobě by bylo celkem pěkné, jenže se celkem nečekaně projevil problém s velkým rušením od 2m. To je totiž věc, která byla už vyřešená. Vzhledem k zařazení nového PA do 2m sestavy jsme hledali nejprve především tam, ale nezdálo se, že by tam byla chyba. Nakonec jsem zkusili rozjet 70cm i s tímto omezením. Jenže to samozřejmě během chvilky znechutilo každého kdo se tam zkusil posadit. V průběhu závodu se ještě přidal problém s TX (najednou to nedávalo výkon), který se nakonec podařilo vyřešit. Nakonec se v neděli podařilo dokonce najít i zdroj problému s 2m rušením (z mě zcela nepochopitelných důvodů byl za LNA zařazen úzký filtr, který podle všeho způsobil to, že LNA měl velmi mizernou odolnost). Na zpackaném průběhu závodu už to ale mnoho nezměnilo.

Větší či menší měrou se na 70cm provozu tentokrát podíleli Honza MAQ, Zdeněk RM a Míra WIP. Podařilo se jim nakonec "vytlouct" 115 QSO a 30k bodů, což odpovídá stavu zařízení. ODX byl YU1EV ve vzdálenosti 742km.


23 + 13cm

(z pera OK1ZIA)

23cm zůstalo od minulých závodů v podstatě beze změny. Novinkou byla oprava diody u v 13cm RXu, která přinesla odstranění cca 50 dB útlumu (s takovým handicapem je březnové páté místo úspěch). Dále Láďa USW přidal PA cca 10W. Z nízkofrekvenčních záležitostí jsem zkusil připojit k RXu windowsový notebook se Spectranem a vyzkoušet, zda má jeho použití smysl.

Operátorsky jsme obě pásma odjeli spolu se Zdeňkem OK3RM. Celkově podmínky nic moc, jindy zcela běžné skedy se mnohokrát oprakovaly, často bezúspěšně (PI4GN, OZ3ZW, DL1SUZ). Dobrý pocit jsem měl snad jen v sobotní podvečer ze šňůry Italů (GHY, LCK, BEH, OFO, COJ a později UXW). Zařízení bylo v pořádku, to potvrzuje i dosažený průměr 322 km/QSO, ze známých výsledků konkurence nejlepší. Chyběly zejména kratší spojení od stanic, které 23cm aktivně nejedou, ale dají se přemluvit ke skedu na nižším pásmu. Tady se projevilo, že 70cm spíš nejela než jela.

Od 13cm jsme nevěděli, co máme čekat, jeli jsme je s rozumným zařízením poprvé. Potěšil hlavně ODX UR7D, který ukázal, že i zde půjde dělat zajímavá QSO.

Celkově 68 spojení a necelých 22000 bodů na 23cm. Na 13cm pak 16 QSOs a 4300 bodů.

Ještě dojmy ze Spectranu - před závodem jsem jej testoval na slabém odsměrovaném majáku, tam mi připadl jako použitelný. Připojil jsem k němu druhá sluchátka a myslel si, že v závodě budeme využívat jeho možnosti filtrace signálu. Nakonec jsme ale druhá sluchátka připojili k prvním, protože Spectran je připojený na výstup konstantního audio signálu TS850. Není tam slyšet CW příposlech, což Zdeňka poněkud znervózňovalo. Ve výsledku jsme párkrát na Spectran mrkli, ale na hraní s ním nebyl při závodě čas.

3cm

Na 3cm se nic zvláštního neudálo. Zařízení je stabilní a funkční a tak se dá říct, že v podstatě čekáme vždy jen na to, až to začne chodit :-). Tentokrát byl z našeho QTH použitelný rain scatter pouze v sobotu. Navíc bylo pásmo poznamenané tím, že obvyklý 3cm hard operátor OK1MZM ležel doma v posteli.

Celkově tedy solidních 41 QSO a 9600 bodů. Jako ODX potěšil Claudio I4XCC 636km.