I. Subregionalní závod 2006

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání
I. Subregionalni závod 2006

Příprava na letošní první subr byla opravdu velká a nechtěli jsme nic nechat náhodě. Problém nastal ovšem s počasím. To nás trochu rozhodilo. Ale ne natolik, abychom účast v prvním subru vzdali. A tak jsme v pátek do pozdního večera připravovali plac pro auta a techniku. Když si tak vzpomenu, kolik sněhu jsme museli odházet lopatou....ufff. V pátek večer už jsem tušil, že asi nestačíme postavit zařízení a nebudeme v 14 hod UTC připraveni do závodu (na 2m). Také se tak stalo. Prostě nás bylo na kopci nezvykle málo a obvykle už máme alespoň něco postaveno v pátek.

Nedalo se nic delat, nu. Tak jsem to na 2m rozjel hodinu a čtvrt po začátku. Stanice mi dávaly čísla jako 60, 70...paráda :-). Tak jsem se snažil to dohnat, i když ze zkušenosti a ze statistiky vím, že ztracený čas se v ctestu dohnat nedá.

Nejdříve jsem jel na jednu 17el M2. Stavba čtyřčete byla teprva tak v polovině, možná ani tam ne, takže kluci pracovali na postavení záložní 18el M2, která se staví rychleji. Takže po nějaké hodince jsem jel už do dvou antén. A asi někdy v 20 hod kluci dostavěli čtyřče. Tak jsme vyhodili 18el a dali místo ní 4x9el DK7ZB.

Spojení přibývala. Nemohu si stěžovat, pořád bylo co dělat. V podstatě jsem ani nedával výzvu,připadal jsem si jak na KV závodě :)

Večer odešel LNA. Musím se přiznat, že jsem ho zničil vlastní blbostí - sri celému týmu ! :(

Ráno se bohužel zasekl rotátor se čtyřčetem. A z toho směru zrovna nic nepřicházelo. Tak jsme místo něj dali opět záložní 18el M2, jenže dost pozdě. Měli jsme to udělat dřív. Tím jsme dost ztratili :(

Pak už jsme závod nějak dojeli.

Celý I. subr byl bezvadná zkušenost a perfektní zážitek.

Zhodnocení: Konečně jsme začali dělat více DL stanic - 314QSO/108 tis. Zklamaly nás YU stanice, těch máme jen 10 :(. Strašně moc mile překvapili Italové - ke konci jsme jich dělali asi 20 během pár minut - celkem 31xI. Ani nechci domyslet, jak by dopadlo pořadí nebýt našeho pozdního startu, pozdního složení čtyřčete, blbostí odešlého LNA a zaseknutého čtyřčete v neděli ráno. Ufff, škoda. Ale znáte to - "kdyby...." :-)

Jak to vypadá podle předběžných výsledků ? 2m: 3. místo

23cm: 3. místo 3cm: 1. místo

Díky všem klukům z týmu, kteří se letošního prvního subru zůčastnili. Ale nejen těm, ale i těm, kteří se podíleli na přípravě před ctestem.

Operátoři: 2m: OK1MZM, OK1XDF, OK3MAD 23cm: OK1ZIA 3cm: OK1USW Technika: OK1TKP Kopáči:

všichni, viz nahoře plus OK1IPU :) Díky Péťo !

Obrázky viz naše fotogalerie.

73! Miloš OK1MZM

23cm

Třiadvacítka se nesla ve znamení velkých změn. Transvertor a PA se přesunuly dolů do stanu. Změnilo se i rádio z TR-751 na TM-255, se kterým se lépe vyhledávají stanice. Po problémech s příjmem na holý transvertor, který nás trápil v minulých závodech, nás PA6NL přesvědčili, že nový LNA od Honzy OK1MAQ opravdu funguje. V intermodulační odolnosti RX máme ještě rezervy, tam věřím, že příjem ještě vylepšíme.

Sluníčko

Vyskytly se menší komplikace s koaxiálním stožárem společným pro 23 a 3 cm. Vazelína ztuhla a měli jsme problémy s kompletací stožáru a během závodu občas i s točením. Zde obdivuji motor rotátoru, že přežil několik zaseknutí stožáru, kterých jsem si všiml až po nějaké době. Zima se podepsala i na kotvicích kolících. Některé opravdu nešly ven ani za použití krumpáče, který se mi podařilo při jejich dobývání zlomit. Sri, Pepo :-( Na balení věcí se na nás přišlo podívat i sluníčko. Stanic bylo relativně málo, což se dalo 1. subregionál očekávat. Potěšilo mě, že jsme schopni z našeho QTH pod Brdy dělat PA stanice přes 600Km. Výsledkem je 27 spojení a 6549 deklarovaných bodů.

Závěrem bych chtěl poděkovat Láďovi OK1USW, jakožto tvůrci celé třiadvacítky od mezifrekvenčního konektoru po špičku paraboly. Díky!

73! Láďa, OK1ZIA


3 cm aneb jak vyhrát Multi se 6 QSO

Inu, ono se to zdá poměrně jednoduché, když lepší zařízení a lepší kóty odjely závod ve službách jednotlivců, ale přece jenom nějaké to úsilí to stálo.

Kolegové už zmiňovali všechny peripetie s odhazováním sněhu a stavěním zařízení, díky sněhu a nízké teplotě vše trvalo nejméně dvakrát tak dlouho než v normálních podmínkách. Na kombinovaný stožár pro 23 a 3 cm, který normálně připravuji sám, jsem nyní potřeboval asistenci a že těch rukou bylo zatraceně málo, vzhledem k tomu cirkusu, který na kopci stavíme. Ale nafukovací magirus pro 2m pracoviště dopadl hůře, ten museli kluci rozehřívat horkovzdušnou pistolí.

Závodit jsme začali také se zpožděním, po začátku závodu jsem zjistil, že trasvertor nic neslyší, nevysílá a ani nešumí. Takže ve volné chvilce mezi stavěním dalších antén musel stožár ještě jednou dolů a naštěstí stačilo sáhnout "cejchovaným šroubovákem" na dolaďovací trimr v OCXO- XTAL začal kmitat a vydrželo mu to celý závod. Inu, zřejmě jak celé zařízení leželo přes noc a dopoledne v mrazu, nastydl a nepomohlo mu ani, že je OCXO termostatován.

Jinak průběh kontestu standardní na 1.subr.- vůbec žádný RS (divné, že), Snowscatter jsme měli pouze v závějích, kterými nás matka příroda zafoukala. Přesto tedy deklarovaných 986 bodů za 6 spojení s průměrem 164 km/QSO dávalo tušit, že nebudeme horší, než loni, kdy jsme byli druzí. Na to, že pořád jezdím pouze s 0,8 W výkonu to není špatné, ale na 2.subr už chci výkonu více a snad to bude poznat i na výsledku.

Na slyšenou v květnu, Láďa OK1USW