II. Subregionál 2018

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání
Debata při montáži hlavního systému

Přípravy na II. subregionál nebyly úplně zanedbatelné. Měsíc před závodem padlo rozhodnutí konečně pořádně zařadit do celého řetězce SDR. To vyžadovalo nejen přípravu ohledně ovládání, ale také vlastního připojení do čtyřpásmového máslostroje. Velké díky patří Láďovi USW, povedlo se. Když ne hned na první, tak aspoň na druhý pokus :-). Závod jsme podobně jako I. Subregionál odjeli v sestavě Dan XDF a Miloš MZM se střídavou podporou Ládi ZIA a Martina 3MAD na KST. Láďa ZIA ještě u toho stíhal opravovat chyby v contest deníku, v Tučňákovi, rovnou na kopci :-)


Láďa USW se pro rozumnou účast lidí na kopci rozhodl oprášit staronový druhý systém na 23 cm. Ovšem, tahle akce nakonec nedopadla nijak valně. V závodě na druhý systém nic nepřišlo, jako bychom jej neměli. Po závodě jsme v klidu porovnali oba systémy a zjistili, že druhý systém poslouchá o 18 dB hůře než ten hlavní. Tak má Láďa do MW závodu nad čím přemýšlet :-). Příště by druhá anténa měla přinést nějaké ty bodíky navíc.

Klííídek...

A konečně se dostáváme ke zlatému hřebu našeho květnového počínání. Někdy v polovině závodu jsme si všimli, že naladíme-li slabší stanice přesně, neslyšíme je. Když se však odladíme, začneme je slyšet. Ne tak úplně jsme to chápali a do konce závodu jsme si mysleli, že je to chyba SW. Ovšem, jak už to bývá, problém byl jinde. Na to jsme si však museli přijít až o pár dní později, po závodě. Chyba byla zhruba někde mezi klávesnicí a židlí. Nevědomky jsme si dokázali zapnout Notch filtr přesně na RX frekvenci :-) No comment :-) Když už jsme aspoň věděli, že se něco takového děje, dalo se to kompenzovat. Ale je otázka, o kolik spojení jsme asi tak mohli přijít do doby, kdy jsme tuto anomálii odhalili.

6 cm už tradičně občas fungovalo pěkně, občas ani ťuk. Očividně na tomto pásmu čelíme nějaké záludnější závadě, která se neprojevuje konstantně, takže její odhalení bude oříšek. Tomuto pásmu jsme se tak ve výsledku moc nevěnovali.

...pohodička

I 3 cm šly tentokrát relativně stranou. Byli jsme dostatečně vytíženi pásmem 23 cm a 13 cm. Samozřejmě jsme se přelaďovali z nižších pásem, ale nehrotili jsme to. V případě rain scatteru bychom měli dilema, zda honit scattery na 3 cm a vzdát se výsledku na 23 cm, nebo naopak. V podstatě můžeme být rádi, že jsme této volbě nebyli vystaveni. Sice bychom se asi do nějakého toho RS dostali, ale byly to RS s hodně vzdáleným SCP, takže takové to "maso" by to stejně nebylo.

13 cm jsme odjeli v podstatě​ jen stylem přelaďování z 23 cm. Někdy samozřejmě i obráceně :-). Ale zkrátka žádnou větší péči jsme mu nevěnovali. Ani nemohli věnovat, když jsme primárně chtěli vyzkoušet, jakého výsledku jsme schopni na 23 cm. To se však podle nahlášených výsledků jeví jako velké podcenění. Na prvních třech místech je teď hodně těsno.

Do příště přemýšlíme o odtržení pásem 6/3 cm od 23/13 cm. Jeden operátor, dvě pásma. To by mohlo být efektivnější než střídající se dva operátoři na čtyřech pásmech s jedním rádiem jako doposud :-) Tak uvidíme, zda se to Láďovi USW povede rozumně technicky vyřešit, aniž bychom přišli o zpětnou možnost vyjet s čtyřpásmovým máslostrojem při nedostatku operátorů.

Detail 24 GHz

Závod byl príma. Opět se sešla super parta. Dosud nebyl jmenován Petr IPU, neb ten se po dobu závodu opět izoloval v samostatném karavanu a již tradičně odjel 70 cm v singlu. Tentokrát nebyl v neděli nalezen napůl mrtvý jako posledně. Před závodem nás stíhal náležitě bavit širokým spektrem témat počínaje klasickými vtipy, historkami a konče vědeckými debatami o vesmíru a nukleární fyzice :-) Už ani nevím, co bylo uprostřed toho, každopádně ohromil širokým záběrem :-)

Vyzkoušeli jsme si nový upgrade sestavy, v něčem s lepšími, jinde zas s horšími výsledky. Ale celkově to za to skládání a rozkládání železa, hliníku a desítek metrů kabeláže opět stálo. Příští závod zkusíme jet bez aktivovaného Notch filtru na všech pásmech, tak snad se všemi naslyšenou! :-)

Ještě bonus na závěr. Miloš MZM začne na závody preventivně vozit Pampers. Nevěřili byste, co to s člověkem udělá, když si to takhle v klidu kráčí po louce k remízku, s toaletním papírem v ruce a ničeho netuše vypálí mu za zády dva Grippeny v extrémně nízkém přeletu, přesně jemu nad hlavou... Je třeba říct, že to se ctí ustál, ale bylo to jen tak tak :-)

73 Miloš, OK1MZM