MMC 2011

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání

MMC 2011

Call: OK2M
WWL: JN69UN
Date: 5.11.2011


Band 144 MHz

144 MHz
QSOs: 587
Points: 218000
WWLs: 95
DXCCs: 20
AVG: 372 pts/qso
Účastníci zájezdu: zleva OK3MAD, OK1TKP, OK3RM, OK1USW, OK1DOL, OK1NP, OK1MZM, za aparátem OK1XDF

Letošní závěr VKV sezony je za námi. Docela jsem se i na CW těšil, protože jsem víceméně celý rok "smrděl" za MW pásmy a tam se nějakých stovek QSO nedočká a o pileupech ani nemluvě. Bohužel po příjezdu z expedice na Sardínii jsem měl totální chaos ve věcech a najít třeba pastičku, nebo sluchátka stálo relativně dost práce. O práci v práci ani nemluvě.

Ale končeně jsem tedy vyrazil směr Železný Újezd. Sice již za tmy, ale vyrazil. Trochu mě pozlobil rozbitý zámek u karavanu, takže jsem musel nakládat oknem a smířit se s tím, že nejštíhlejší člověk na kopci to pak zevnitř otevře.

Na kopec jsem dorazil až po 21té hodině a skoro jsem netrefil výjezd ze silnice na louku. Mlha, že nebylo vidět na pár metrů a voda tekla vodorovně. Když se posvítlo dálkovými světly do mlhy, bylo vidět, jak voda létá vodorovně. To nás čeká hezké počasí, jsem si pomyslel.

Nicméně na kopci panovala veselá nálada a hned po příjezdu jsem dostal do ruky skleněný kolek, abych se zahřál. Gril sice fungoval, ale udržet neposedné žhavé uhlí ve stavu aby pouze žhavilo, v tak silném větru se moc nedalo a bylo třeba každou chvilku polít plameny, aby se maso na grilu peklo žárem a ne flambovalo plamenem. Přivítání tedy bylo za námi a tak jsem mrknul kolem kolik toho a kde stojí. Nic moc, ale co by člověk chtěl v tom počasí.

Natáhnul jsem tedy ke karavanu prodlužovák, kluci ho zevnitř otevřeli, já nahodil světlo a topení a mohlo se jít bydlet. Sice jsem mlaskáním budil i Dana XDF, jak se snažil přerušit chrápání Martina MAD, ale noc jsme přežili. Karavan se houpal jako trajekt na moři, protože jsem v noci již odmítl ho vykotvit, ale o to bylo zajímavější spaní.

Ráno jsme do sebe hodili kafe, něco k snědku, já navíc nutné cigáro a už se šlo stavět, protože závod začínal o hodinu dříve a čím dřív to bude stát, tím pro nás lépe. Počasí stále pod psa. Jsme v mraku a tak to podle toho vypadá. Voda opět létá vodorovně, mlha taková, že není vidět od karavanu ke kotvám spodního stožáru a k tomu zima, že by člověk psa nevyhnal. To jsme si zase vybrali datum pro závodění, skoro jako v červenci na polním dnu, moc se to nelišilo.

Stožáry šly postupně nahoru, ale tentokrát pan Murphy trochu zaúřadoval již od začátku. Honza NP otočil 1/2" kabel ke čtyřčeti a tak se musela půlka stožáru rozebrat včetně ložisek a kabel otočit. Aby toho nebylo málo, tak systém vykazoval zvýšené PSV a ne a ne se ho zbavit. Vyměnili se snad všechny kabely i propojky, než se zdálo být 4x9el DK7ZB použitelných.

Oproti tomu 3x14el se zdálo být v pohodě, jen jsme museli převázat napínáky, aby antény byly předepnuté trochu nahoru, protože ta voda je stejně prověsí, což se později potvrdilo, ale díky předepnutí zpočátku nahoru se srovnali.

Takže nosné systémy v podobě 4x9el a 3x14 začali fungovat a Pepa TKP dodělal tzv "mrzáky" čtyřče 5el DK7ZB a v karavanu už se mohlo finálově propojovat a testovat. Bohužel jeden z PA typu GI7 pro buzení vykazoval nestandartní vlastnosti, takže se muselo opět improvizovat a stalo se, že nebylo tolik potřebné buzení pro všechny PA. Později Pepa TKP zjistil, že blokovací kond na "striplajně" chvilku funguje a chvilku ne, podle toho, jak se utáhne. Mechanická závada. Ale měnit něco v půlce závodu se nikomu nechtělo. Nedá se svítit, nebude plný výkon.

Kluci zapínají RX i TX filtry, sedají si na filtrový kmitočet 063 a jen tak tak stíhají začátek závodu.

Za volant usedá první pilot Libor DOL a itinerář mu čte jeho "mitfára" Miloš MZM. A závod začíná skutečně famózně. Počet QSO okolo 500km hranice je ohromující a okamžitě naskakuje průměr na QSO. Přichází OZ1FDH a po něm SF7WT či 5T5T. Jen za první hodinu dělá Libor 52QSO a bodově je kousek pod 22tis, což je nářez. Ani druhá hodina si s první moc nezadá a v holandských dřevácích přichází PA5MS s PC5M ruku v ruce s belgickými krajkami v podobě ON4LDP, ON4PS, ON4KHG a ON4TX. Průměr stoupá strmě vzhůru a už se do logu hrabe YU7ACO a s ním F5SE/p. Chodíme se skrz okno karavanu dívat na tu parádu a za oknem ani nedýcháme, protože to co Libor předvádí nás nechává v němém úžasu. A už jsou tu zase dřeváky v podobě PA3BIY a na stříbrném podnosu přináší žabí stehýnka F6DWG/P následovaný YU2DX. S koncem druhé hodiny je v logu 101 QSO a atakována hranice dalších skoro 19tis bodů. Necháváme Libora se vyřádit, protože předvádí parádní jízdu. Sice si občas stěžuje na neznámé rušení, které mu najednou vyskočí na 599, jakoby vrčení a zase najednou zmizí. Těžko se mu v tom čtou stanice a tak pomáhá vedlejší "ucho" a zapisuje co slyší. Parádní souhra, jako v rallye.

Třetí hodina je pokračování úspěšné série "hvězdných válek" a ani tento díl z produkce OK2M si nezadá s návštěvností předchozích dílů. V logu se objevují SK7MW a UW5W, z druhé strany škrábe na displej PA2HCR a z východu dělá z S-metru větrník HA7HA, OM3KHU. Ani jižní směr si nezadá a již se nám na talíři nesou rybí speciality v podobě IQ8BI/0. Nesmím samozřejmě zapomenout na tu spoustu nosičů bodů od bavorského piva počínaje a konče klobáskami, či stanice jezdící v mercedesech počínaje, přes BMW a konče třeba VW. Ano i těch je neskutečné množství a jejich auta parkují v garáži našeho logu, a že jich tam je ale. Na konci třetí hodiny je v logu rovných 150QSO a světe div se, opět bodově blížíme k 20tis. Prostě nářez a Libor se směje od ucha k uchu. Stále se však objevuje ono rušení, které nedokážeme lokalizovat. Když se k tomu občas přidá OK1KFH, které máme za rohem, je jasné, že to takový med zase není.

Ale dál.

To už se antény kroutí kolem jak o závod a kluci u rádia masírují co se dá. Maďarské papričky nese HA7RF s HA1WA a k tomu přikusují kluci čokoládu fialové krávy od HB9BLF. Spousta stanic klape dřeváky od PA4VHF a rakijí od S52IT a S57LM to jde zapít IZ3BJA, otázka je, jestli radši nepije víno. To už ale sedí za volantem Dan XDF spolu s Honzou NP a dál tlučou co se objeví. Pizzu jim nese IQ3AZ, vynikající víno nalévá do sluchátek F6GYH, fíky v misce nese YU1EM spolu s YU1EF a balkánské koření doplňují E71GJK a E78MS. Vynikající porci uzeného sýra z hor pak na hostinu přihazuje 9A2SB s 9A1N a dobíhá doplnit zásoby 9A8D. Prostě hostina jak se patří a kluci konzumují co se do nich vejde. Nenasytní a hladoví vlci. Jak zasedli ke stolu, už to do sebe hrnou a žerou to bez chleba. Jen tak.

Další všehochuť hodina. Ani jeden směr neční nad průměrem. Spíše se hostina pohybuje směrem kdo co přinese, to se sní a tak se momentálně nesou špagety od I1AXE, kořené papričkami od HG7F, HA1A přes fialovou čokoládu HB9AOF a HB9CC. Nesmí chybět vynikající víno z francouzské produkce F6HJO/p a naopak něco tvrdého z produkce S57Y, S53FO, S51WX ruku v ruce s balkánským salátem od 9A1ACD. Samozřejmě to je přineseno v dřevácích od PA4EME a PA3CWN. No a když se k tomu přidá ta spousta jablek a hrušek, tak je na stole o spoustu talířů víc a hostina může pokračovat. Zvláště pokud se to veze rovnou na saních z dalekého severu od SM7GVF, který uzavírá tuto hodinu a na jejímž konci je v 19.59UTC již 260QSO.

Dan s Honzou pokračují v hodování až do 22UTC, kdy pouští k rádiu Zdenka 3RM s Martinem 3MAD, jak se říká duo ze slovenska. Každý chňapne svojí lahev červeného vína (doslova) a pokračují v hodech a čekají co kdo přinese na stůl. A hned po prvních QSO je jasné, že to bude i nadále ve stylu velkých orgií. Kdo má hlad dostane těstoviny od IQ2LS a olivy od I4UO/4, zapít je možno vodkou od UT5DV přes víno od TM0W a konče rakijí od S58RU. Poslední hodina před půlnocí UTC času je neméně zajímavá. Jižní zralé ovoce nám servíruje YU1KY spolu s delegací 9A2OV a 9A1EJK nesoucí sýry a pozadu nezůstává ani šampus o půlnoci z produkce F6GNJ a F6DCD. V tu chvíli je v logu 353QSO a kluci odchází spát a požadují od naší směny pokořit 400QSO hranici a ráno aby bylo v logu při dalším střídání 450QSO. No tak uvidíme co se dá vymáčknout.

I já si ale stěžuji na ono rušení, které se objeví a zase záhadně zmizí. Až když přijde do karavanu Pepa TKP a zhoupne se, tak rušení objevuje. Stačí pěstí do stolu a rušení je zpět. Někde je vadný konektor. Po půlhodině ho Pepa nalézá kdesi vzadu mezi rádiem a transvertorem. Bere do ruky pájky, něco mumlá pod vousy na téma CINCH konektorů a je spraveno. Od té doby se rušení neobjevilo a bylo možno si zapnout i interní LNA v rádiu. Paráda.

Občas mne masírují do sluchátek kluci z OM8A, kteří se usadili kousek vedle nás, respektive nad námi. Občas nám dá pokouřit OK1KFH, když to točí přes nás. No a když se do nás pustí OK1IAS, je to docela masakr. Ale držíme se co se dá. Dokonce musíme žádat stanici OK1KLL, aby se odladila, protože je pouze 200Hz nad námi. Bohužel i přes urgence tak nečiní. Začínám si myslet, že mít krystalové filtry pro RX i pro TX je zbytečnost. K čemu nám je čistý signál jak sklo, když se k nám ladí stanice tak blízko, protože my jim nevadíme. Uvažoval jsem během závodu o vypnutí TXového filtru, ale udržel jsem se.

Děláme QSO a najednou mi zhasnou displeje od obou velkých anténních systémů. Svítí mi jen bedna s malými "mrzáky" který jsou otočený na východ na 90° Tak nějak si matně vzpomínám, že 4x9 jsem měl otočeno někam na slaný balkánský sýr a že 3x14 někam kde se na stráních pasou fialový krávy. Martin okamžitě startuje po pojistkách a povoluje šrouby a hledá. Bohužel nic a tak mizí ven z karavanu. Po chvíli přichází Pepa TKP a hledají závadu. Zjevně nateklo do některého rotaru, či spojky na kabelu a o zábavu mají postaráno. Takže hodinu jedu do stále stejných směrů než mi zprovozní alespoň jeden směr, abych mohl točit alespoň jedním systémem. To jsem ale netušil, že nyní bude ukazovat o 20° bokem. Taky jsem se pak divil proč mi ty stanice volají odjinud, než ukazuje stupnice. Ale budiž. No a další skoro hodinu jim trvalo opravit závadu na dalším rotaru. Ten teda už ukazoval normálně. Nicméně nemožnost točení v noci kdy nejsou stanice je docela vopruz.

Začínají bídné hodiny a situace na KSTčku nevěstí nic dobrého. Nic nového pod sluncem tam není a tak není co dohadovat. Nezbývá než vrtět anténama kolem sebe a snažit se točit i do směrů, kde víme, že to nechodí, protože to máme stíněné, ať už to jsou Brdy, nebo blízká rozhledna. A to se nám vyplácí, protože děláme třeba SP stanice, kde víme že nám to nechodí a najednou to jde. Když je vůle a zařízení, probije se člověk i skrz železný plát. Ostatně SP2HPD a SP2HNF jsou od nás oba přes 600km, to potěší ne?

Takže jdeme hodovat a dobrou chuť a gratulace k výsledku od DF0MU, kteří mají o hodně méně, ale zase třeba překvapují DM7A, ty zase mají stejně jako my. A zase jsou tu špagety IK3VZO, k tomu segedinský guláš od HA5UA/p a jižní ovoce od 9A1W či S59R. No a samozřejmě to nosí v dřevácích od PA5KM. Na to bych neměl zapomínat. No a protože porážíme magickou hranici 400QSO v 02.29UTC tak můžeme jít vzbudit kluky na střídání. Ostatně každý jsme svoji lahvinky vypili, tak proč ne. Bude se nám dobře spát.

Takže k rádiu se rozespale hrne Libor DOL úderem 04.00 začíná snídaně gulášem HA2U, následovaná YO5BQQ a po něm YU1UO. K tomu hrst DL stanic a rate zase začíná narůstat. Po té bídě v noci je to potěšující. Libor ví, kdy si k tomu má sednout.

Jdu spát a tak v klidu prospím celou směnu Libora DOL a probouzím se na konec směny Dana XDF s Honzíkem NP.

Tak tak stíhám do sebe něco hodit, nalít kafe, dát cigáro a už se hrabu ke klávesnici s Martinem 3MAD. To už je ale 11.30 UTC a blíží se konec závodu. V logu je v tu chvíli 543QSO a chceme pokořit náš loňský výsledek. Točíme anténami a hoduje střídavě na balkánu, v Itálii, pak zas chvilku v Alpách a nakonec se podíváme i do země, kde se normálně tahají meče zaseknuté ve skále, kde se hoduje u kulatého stolu a volá nás G4SWX. No hurá, konečně anglán, to nám to ale trvalo.

Společně vydržíme u rádia do 13.30 a na poslední půlhodinku nechávám Libora, aby si vychutnal těch posledních 30 minut závodění na VKV v tomto roce. No a nekleplo by mě z toho, protože poslední QSO dělá F6BEG z JN25 - ky, no hezký. Jakoby to vystihovalo průběh závodu. Prostě všehochuť a od každého kousek.

I přes ty problémy co se během závodu vyskytly.

Celkově tedy 587QSO a 218tis. Hmmmm

Skládání antén proběhlo za úplně jiného počasí než v sobotu. Tentokrát nás počasí pohladilo slunečními paprsky jakoby odměnou za výsledek, kterého jsme dosáhli. I na chvíli ustal vítr a bylo pěkně. Ale jakmile jsme složili a naložili na auta, přišla mlha, vítr a když se k tomu přidala tma, byli jsme nakonec i rádi, že už to je za náma. Máme každý nacpaný pupek z té hostiny a budeme držet půst minimálně do března, než nám zase vystrojí hostinu.

3RM


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
F6GNJ 918 km OK3RM CW
G4SWX 907 km OK3RM CW
F1DBE/P 852 km OK1XDF CW
YT2F 836 km OK1XDF CW
SM7GVF 831 km OK1XDF CW
F6DWG/P 817 km OK1DOL CW
F6BEG 788 km OK1DOL CW
ON4WY 781 km OK1DOL CW
YU1FH 773 km OK3RM CW
ON4ARF 772 km OK1DOL CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO31 11217 22
KN04 6662 9
JN58 6461 29
JN99 6325 18
JO32 6019 11
JO30 6007 12
JN97 5271 12
JN98 5213 15
JN89 4806 20
JN49 4791 13


OK2M MMC 2011 144 MHz OK2M MMC 2011 144 MHz


Created by TUCNAK ver. 3.00