MMC 2012

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání

A1 contest 2012

Call: OK2M
WWL: JN69UN
Date: 3.11.2012

A1 contest měl být pro mnohé z nás krásná tečka za proběhnuvší VKV sezonou. A dá se říci, že za úspěšnou sezonou. Tým se na poslední závod těšil a s obavami sledoval předpověď počasí. Postupně se však omlouvaly jak pomocné ruce, tak i operátoři a tak přibylo pár vrásek na našich čelech, jak to vůbec dáme dohromady. Libor OK1DOL si chtěl závod odjet na sebe, ale i tak přidal ruku k dílu a v pátek se objevil na kopci a pomohl se stavbou.

Nakonec jsme se přeci jen v pátek v relativně hojném počtu sešli na kopci. Někdo dříve, někdo později, ale sešlo se nás dost. Bylo vidět po příjezdu na kopec na louce ve tmě spoustu světlušek, které se co chvíli spolu potkávali a zase rozbíhali do všech stran. Docela úsměvné v té tmě to sledovat. Každý dělal co mohl a co uměl, ale s přibývajícím časem a klesající teplotou klesala i chuť se dál plácat po louce a tak se postupně ze tmy vynořovali postavy a ze světlušek se stávali najednou členové týmu, kteří se přišli poprat s podmínkami, které pro nás připravil měsíc listopad.

Čas pokročil a tak přišlo i na to, aby se rozpálil gril a otevřela se víčka tekutin, co kdo měl. Začalo se oblíbeným grogem, který připravil Honza OK1NP tím stylem, že vzal lahev rumu a rozlil jí do čtyř hrnků a zalil vodou. Proč zbytečně ohřívat další vodu. Voda je špatná v botech, natož teprve v žaludku. Tak k tomu přistoupil. Sice po prvním doušku se některým s nás kroutili i palce u nohou, ale hrdinně jsme usrkávali. Láďa OK1ZIA přišel s nápadem si dát jeden "semafor" takže jsme se přesunuli k "peprmintovce". Přiznám se, že jsem naposlesdy pil zelenou kdysi dávno "na bramborech" jako student. Ale stále má stejnou chuť. No a aby se nám nestalo, že si lokneme metylu, tak jsme po dobře opečeném masíku dali "po kaléšku" kvalitní "vhííísky" a s přáním "ráno na viděnou" se odebrali do spacáků.

Pošmourné ráno zapříčinilo, že se nikomu z vyhřátého spacáku nechtělo. O to víc, že celou noc lilo jako z konve a vítr lomcoval karavanem jak s krabičkou od sirek. Nicméně po ranní kávě a teplé "semlbábě" kterou Dan komentoval tak, že u nich se to dělá normálně z nakrájených rohlíků, pro magory na kopci velkokapacitně rovnou z toustového chleba a do plechu na pečení cukroví, jsme se vydali pokořit nástrahy podzimu.

První rozumný nápad měl Dan OK1XDF, který navrhnul postavit 4če z 9el DK7iček radši dolů na louku tak, aby tenhle systém viděl i za kopec s rozhlednou, kdyby se náhodou něco vys..... a tak byl alespoň jeden systém plnohodnotně v provozu. Ani netušil, co vůbec řekl a jak moc jeho rozhodnutí bylo správné. Ale to předbíhám. Systém se podařilo zvednout v naprosté pohodě a rychlosti. Takže první stožár stál. Martin OK3MAD mezitím zápasil se zapojením vnitřku karavanu a snažil se mu vdechnout život. Díky Markovi OK6MA, který zapůjčil jím nevyužitý PA s GS35kou jsme měli jasno, co kam půjde a jak je to veliké, takže pohoda. Navíc ten PA už s námi jednou jel a kluci z OK1KUW se rozhodli počasí nepokoušet, tak nezbývá než poděkovat. Navíc Zdeněk OK3RM přivezl neplánovaně další kousek PA s GI7ičkou, který stavěl Václav OK3VM. Víceméně jen ukázat, jak to jde postavit a jak to hezky vypadá. To že z něj stane jediný funkční PA zpočátku vůbec nikdo netušil. Ale opět předbíhám událostem.

Trojče s rozprostřeným vyzařováním

Pohroma se teprve tichým krokem plížila, ale zatím nedávala moc o sobě vědět až do okamžiku, kdy jsme začali zvedat trojče 14el antén. A v tom to začalo. Po zvednutí stožáru jsme se neubránili smíchu. Došlo i na focení. Při pohledu nahoru jsme měli místo tročete krásný větrník, každá anténa koukala jinam asi tak o 15 stupňů. No nádhera. Navíc ta horní se tak nějak sama otáčela podle větru. Takže to šlo dolů a začali se dít věci. Otočit trubku, dát tam chybějící šrouby a znovu nahoru. První návštěvu pana Murphyho jsme zachránili. Přišla ale další.

Po nahození HEAVY DUTY (rozuměj těžký jako kráva) PA s GS35kou, kterýžto výtvor Pepy OK1TKP je vrcholem jeho megalomanských projektů ozvalo z karavanu.

A kur....

Návštěva pana Murphyho číslo dva. Bohužel ať dělali co mohli, tak se nepodařilo PA rozběhat a vdechnout mu život. A to se Pepa OK1TKP snažil opravdu hodně, dokonce skočil i do auta a jel pro komponenty do Blovic k Láďovi OK1USW. Ale ani resuscitace nepomohla a tak bylo rázem jasné, že Markovo GSka se rázem stává hlavním PA a z Vencovo GI7ičky se stává PA do druhého směru. Stavět tak třetí směr nemělo smysl, protože nebylo co něho pustit, takže na zemi zůstali jen trubky položené do směru, kde se mělo něco dít. Až do konce závodu tam leželi (rozuměj váleli se tam jak líný prase). Teprve po skončení závodu se sešli zase na hromadě trubek. Trochu zklamání, nicméně i se dvěma směry se dá žít.

OK3RM rozjíždí

Začal závod. První PA budíme na 900W a druhý na 300W, musí to stačit. Nikdo ty PA v tomhle provozu ještě neprovozoval a tak nevíme co od nich čekat. Radši méně, ale aby to vydrželo. Nač to trápit a přijít hned na začátku o iluze a koncový stupeň.

Jako první zasedá za pádla od klíče Zdeněk OK3RM a od prvních minut je jasné, že s rušením to tentokrát nebude tak jednoduché. Do sluchátek buší bordel od OK1KFH, kteří jsou od nás 5km na východ. Ale to co předvádí je docela síla. Vydržel u toho celkem 3 hodiny a 100QSO je v logu. Ale ty nervy občas, ty udržet na uzdě a těch sprostých slov. Začátek nic moc a lehce ztrácíme na konkurenci. Bodově ale i na QSO je to ale slabší.

Nicméně zasedá Dan OK1XDF a řadí o stupeň výše a daří se mu zvednout počet QSO až na hranici, kdy jsme dohnali co se dalo a dokonce se hrneme kupředu a získáváme náskok. Dan se činí a QSO přibývají. A hned je lepší nálada a vrací se nám úsměvy na tvář. Otevřeným oknem karavanu se zubí Miloš OK1MZM a řve něco v tom stylu, že Dan už stihnul napravit co OK3RM za ty první tři hodiny závodu zkur....:-)

K pádlu se dostává i Miloš OK1MZM, který přeci jen dorazil na kopec. Zase nás pro změnu opouští Láďa OK1ZIA, takže síly jsou stále stejné.

Opět nahříváme gril a hrneme se se vším co je alespoň trochu mastné k teplu závodního krbu, respektive nejvýkonějšímu PA na kopci. Od buřtů, přes klobásy a naloženým vepřovým konče. V té zimě ale grilovat je šílenost a tak osmahnout a hurá s tím do tepla karavanu. Rozházíme směny, někdo jde spát, někdo k rádiu, někdo zasedá k počítači a hrne co se v KSTčku jen trochu hýbe před sebou.

V naprostém tichu noci se nad ránem z karavanu ale opět ozve

a kur....

A je po dalším PA. Anodový zdroj pro GS35ku od Marka OK6MA je po smrti. Rozebíráme, čučíme dovnitř, měříme, měníme pojistky i když jsou v pořádku, ale nedaří se vyloudit byť jediný Volt napětí. Je rozpojen primár na trafu. Bohužel. Možnost, že by byla na horkém trafu aktivována teplotní pojistka zavrhujeme. Proč by někdo dělal takovou blbost, že by dával na trafo teplotní pojistku. Sice jsme nechali chvíli zdroj venku na stole, co kdyby, ale nic. Zdroj je v tahu, takže odnášíme do auta zdroj a vlastní PA a přemýšlíme co dál. Jestli to odpískat a vykašlat se na to, nebo to dojet za každou cenu až do cíle i s poškozenými závěsy všech kol na naší káře, kterou tlačíme tuto sezonu před sebou.

Rozhodnutí je jasné. Táhneme / tlačíme dál. Takže překopat kabeláž, nabudit posledního mohykána a už to zase jede. V noci to moc nehraje, takže ztráta jedné hodiny není tak hrozná. Daří se nám i vybudit GI7ičku až na 400W (možná trochu víc) a tak jedeme už jen do 4x9el DK7ZB. Teď si uvědomujeme, jaký skvělý nápad měl Dan s tou stavbou dole na louce. Hmmm zásluha se mu nedá upřít. Bohužel nedostatek více směrů a výkonu je rázem vidět i na výsledku a poslechem po pásmu začínáme zjišťovat, že nás všichni dohání a co víc, utíkají a mizí nám v dáli a ještě nám mávají. Nu co se dá dělat, je třeba tu hořkou pilulku spolknout a dotlačit tu káru do cíle.

Co se týče rušení a bordelu na pásmu. Tak tenhle festival s přehledem vyhrávají OK1KFH. I když se snažili po našem upozornění a ubrali na buzení a posléze odstavili jeden z jejich PA, stále to nebylo ono. Prakticky se nedali číst stanice z východu. Závodit se dalo až od nějakých 120 stupňů dál k jihu. Občas se dostavil i problém s OL3Y, když jsme natočili antény na jihozápad/západ a občas i OK1OPT chroustali po celém pásmu. Ale to je daň za blízko závodící stanice, na které prakticky vidíme. Nicméně vítěz je tentokrát jasný a ve skrytu duše doufáme že do budoucna se to zlepší.

Do konce závodu se střídají operátoři dle chuti a možnosti. Ještě před koncem jde dolů trojče 3x14el. Taky k čemu nám je že? Daří se ho položit a hned probíhají demontážní práce, aby po skončení závodu bylo sbaleno co nejdříve.

Je docela fajnové počasí, chvílemi se dere skrz mráčky i sluníčko, což je příjemné a povzbuzující.

Končí závod a s ním i tahle závodní sezona. Otázka je, jak se kdo cítí. Někdo spokojen více, někdo méně. Ale je to za námi a lze říci, že letošní rok byl pro nás pro všechny rokem nadmíru úspěšným. Užilo se srandy kopec, sežralo se takových kilogramů masa, že by to uživilo půlku afriky, vypilo se toho, že by z toho bolela hlava hodně dlouho a počasí? To nám přece neublíží, umíme se s ním poprat (až na Honzu OK1NP a desítky prášků co snědl). Co na tom, že tenhle závod si odjel Libor OK1DOL na sebe z Líšťan a udělal si radost sám pro sebe. Co na tom, že odešel Tomáš OK1GTH a šel svou cestou a chce si vyzkoušet jezdit v singlu. Přišel zase Václav OK3VM s chutí začít zase závodit. Zájem o tým projevil i Luděk OK7RB. A tak balíme a plánujeme co bude příští rok. Co je třeba opravit, co je třeba postavit. Plánujeme závěrečnou sešlost někde v teple a a a a. Těch plánů je spousta a uvidíme jak se je podaří na příští rok plnit

a vůbec ....

řádků už je napsáno dost. Kdo dočetl až do konce, tomu čest. Kdo to vzdal už v půlce textu, nevidí to nadšení, ty hodiny práce, úsměvy na tvářích všech zúčastněných a spokojenost v duších nás všech v týmu OK2M.

Na slyšenou příští rok ........

Band 144 MHz

144 MHz
QSOs: 435
Points: 155000
WWLs: 90
DXCCs: 19
AVG: 357 pts/qso


Top 10 calls
Call QRB Operator Mode
YU1VG 836 km OK1MZM CW
F6DWG/P 833 km OK3RM CW
SM7GVF 831 km OK1XDF CW
F6KAW 827 km OK3RM CW
YU7ACO 760 km OK3RM CW
YU1RA 747 km OK1MZM CW
YU1EV 742 km OK3RM CW
YU1EO 740 km OK1XDF CW
YU1LA 740 km OK1XDF CW
IW1AJJ/1 737 km OK1XDF CW
Top 10 WWLs
WWL Points QSOs
JO31 8231 16
JO32 5450 10
JN76 5221 14
JN49 4857 13
JN89 4392 18
JN97 3965 9
KN04 3707 5
JN65 3578 8
JO51 3396 12
JN88 3379 12

OK2M A1 contest 2012 144 MHz

OK2M A1 contest 2012 144 MHz


Created by Tucnak ver. 3.16