Mikrovlnný závod 2018

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání
Call: OK2M
WWL: JN69UN
Date: 2. - 3.6.2018
Láďa OK1USW kontroluje zařízení pro 6 cm

Od posledního závodu se toho stalo hodně. Láďa USW se rozhodl roztrhnout náš “jednorádiový”, “jednooperátorový” kombajn na dva. Takže nyní už nemáme 23/13/6/3 cm na jednom pracovišti, ale máme pracoviště dvě po dvou pásmech, tj. 23/13 cm a 6/3 cm.

Ono se lehce řekne “roztrhnout to”, ale znamená to stavět další systém, takže stožár, kotvy, koliky, kabeláž, prostě všechno a k tomu spousta úprav v technologii. Všechna čest, Láďa měl vše na MW ctest připravené. Ovšem, přineslo to i určitá úskalí. Celé zařízení je možné pořádně vyzkoušet v podstatě až na kopci, když se vše postaví a zapojí. Technické potíže se nám tedy nevyhnuly. První jsme si zavinili zřejmě sami, když jsme prohodili vstup s výstupem PA u 6 cm. Po prohození z PA nelez žádný výkon a tak jsme 6 cm rovnou odpískali. A to Láďa stihl během příprav na závod najít dlouhodobou závadu na tomto zařízení, takže jsme si brousili zuby na slušný výsledek. Tak snad v Polním dnu :-)

Laděním závad jsme strávili hodiny a tak jsme se později domluvili, že na výsledek tentokrát prostě nepojedeme a hlavní cíl zaměřit se na závady a jejich eliminaci. Tak od té doby jsme se hodili do klidu a dumali, zkoušeli, opravovali. Mezi tím jsme občas zkušebně vysílali. Nakonec se povedlo dosáhnout stavu, kdy vše (až na těch 6 cm) slušně hrálo a nakonec jsme se přeci jen pustili do závodění. Dan XDF zasedl k 3 cm, já k 23/13.

Láďa ZIA tradičně žhaví nejoblíbenější koncový stupeň

Co říct k provozu? Přijde mi to pořád stejné. Je potřeba udělat stanice na z KST, takže ten hlavní boj se bohužel odehrává více na chatu než na pásmu.

Výsledek na 23 cm není nikterak valný, ale řekněme poplatný tomu času, kolik jsme závodění mohli přes technické nesnáze věnovat. Ke konci závodu jsem si řekl, že jsem se vlastně celou dobu zaměřoval spíše na 23 cm. Do toho okamžiku jsem na 13 cm dělal jen toho, kdo si řekl. A tak jsem se poslední hodinu vrhl čistě jen na 13 cm a vyloupl tam necelé 3.000 bodů. Byl jsem motivován tím, že poslední závod bylo ve výsledkové listině hodně těsno. Tak snad se to vyplatilo :-) Výsledkem je 44 QSOs, 13.000 bodů, ODX jako vždy IQ1KW 734 km.

23cm skončilo s výsledkem 89 QSOs, 28.000, ODX YU1LA 740 km.

23 cm - druhý systém.

Nejzajímavější byly jistě 3 cm díky rain scatterům, ale k těm bohužel nemohu nic moc říci neb jsem tam neudělal ani jedno jediné spojení. Tak alespoň střípky z LOGu: Povedlo se celkem 5 QSOs do Italie, nejdelší I6XCK z JN63 663 km. Dále IN3HOG 618 km. Italové přinesly dokonce více bodů než DL a nebo OM nebo OK. Celkem se podařilo 47 QSO a 14.000 bodů.

Byl to prima strávený čas a už se zase těším na další závod. Tak naslyšenou v PD!

73 Miloš OK1MZM

P.S. Tento závod se u nás s návštěvami dveře netrhly. V sobotu přijela na kole Láďova USW manželka Alena a po cestě nasbírala ony houby z titulku článku. Večer se pak po cestě od babičky stavěla Láďova ZIA XYL Bára s Fildou a Rozárkou. V neděli před polednem pak přijel Pavel OK1UGE s Bohdanem UR5SMS. Pro Bohdana to bylo první setkání se závoděním na mikrovlnách, nejvíce se mu líbila A/C a RS spojení. Také naše vybavení nafotil. Chvíli poté dorazil ještě Karel OK1ELE s YL Evou a odpoledne ještě Láďův USW syn s rodinou.