UHF 2010

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání

IARU Region I. UHF Contest

Letošní UHF contest byl v OK2M ve znamení očekávání co přinesou dvě nová pásma a nový PA na 23cm. Příprava byla tedy především v režii MW konstruktérů (USW 23,13,3 cm a RM 9 a 1,5 cm). 70cm zůstalo tak říkajíc "na svém", takže žádné velké ambice jsme tam neměli. Co se dělo na jednotlivých pásmech a jak to viděli jednotliví členové teamu viz dále.

Call: OK2M
WWL: JN69UN
Date: 2.10.2010

Komentář OK3RM

Příprava na UHF contest u mě začala prakticky po burze ve Weinheimu, kdy jsem si přivezl od Slávka DL6SH bednu jako pozůstalost, plnou plechových krabiček. Jak se později ukázalo, bedna obsahovala transvertor DB6NT na 9 a na 6cm. Sice první verze těchto transvertorů, ale funkční a stačilo oměřit, nastavit a mohlo se vysílat.

Transvertor pro 24GHz už jsem od Slávka měl k dispozici mnohem dříve, ale stejně jsem z Weinheimu vezl stavebnici třístupňového zasilovače.

Poskládat na stole, změřit a vdechnout život je jedna věc, ale nacpat všechno do beden, udělat feed, připojit SSPA, ovádání, snímání a všechnu tu "bižuterii" kolem je věc druhá.

Takže prakticky jsem dokompletoval 9cm až v sobotu ráno v půl čtvrté, šel si na pár hodin lehnout, abych následně všechno natahal do auta, připřáhnul karavan a vyrazil na kopec.

Na kopec jsem dorazil v sobotu v 11 hodin a spousta věcí už stála a fungovala. Takže jsem okamžitě vytáhnul stativ a za pomoci lidí jsem instaloval 24GHz. Bohužel maják DB0FGB se nekonal a ani maják z Prahy přes Brdy neprolezl, takže jsem se musel spolehnout na první pokusné QSO s OK1KIR. On už vlastně první problém byl s tím, jak nasměrovat anténu alespoň na hrubo, protože jsem měl odměřené body, ale díky mlze žádný z nich nebyl vidět, až chvíli před závodem se mlha zvedla a tak jsem chytil směr na obilné silo v Blovicích.

Následoval telefon k OK1KIR a jakmile pustili výzvu, okamžitě jsem je našel, signál "jako noha" a moje první historické spojení na 24GHz na značku OK3RM bylo doma. Zrektifikoval jsem si stupnici a v klidu se mohlo čekat na zahájení závodu na tomto pásmu a na první historické QSO na 24GHz pod závodní znaškou OK2M. Následovala "šťopička" dobré irské whisky, za dobře odvedenou práci a mohlo se jít na přípravu 9cm.

Tady jsem měl podporu sekce 2m týmu, kdy mi poskytli rotátor s ovládáním a 6m trubku. Opět s pomocí lidí jsme nainstalovali zařízení na trubku do 5m výšky, připojili kabely, Martin OK3MAD dal na stůl IC7400 a maják DB0FGB v klidu hrál 59+ což se jevilo jako v pořádku. Takže opět telefon na OK1KIR a opět moje první QSO i na tomto pásmu bylo oslaveno "šťopičkou". Nastal čas čekání na začátek závodu a slavnostní vyjetí na značku OK2M s novým pásmem.

Do závodu zbývalo poměrně dost času a všechno bylo připravené, což nevěstilo nic dobrého. Protože pokud všechno hraje a funguje jak má, většinou se něco pos....

To se nakonec i stalo, ale popořadě.

OK3RM u 24 GHz

Když to vezmu od pásma 24GHz. OK1KIR už jsme měli nasměrované, takže to byla rutina a Honzík OK1NP si tohle QSO náležitě vychutnal, protože na tomhle pásmu ještě nevysílal. Pak následoval Pavel OK1AIY/p z Klínovce, který nevěřil, že máme 3mW a tvrdil, že tam musíme mít víc, že jsme to špatně změřili. Inu zkusíme to odvézt znovu na měření. Nicméně QSO bylo hotovo a nebylo potřeba ani domluvy na 2m, protože jsme přecházeli z nižších pásem. Pokus s OK1YA na Mezivratech večer nevyšel, i když my jsme ho slyšeli dobře, on nás na hranici šumu. Ostatně přesně v cestě máme Třemšín, který svými 825m funguje jako ocelová záclona. Prostě to nešlo. Takže se pokračovalo až ráno, kdy jsme udělali Pavla OK1VEI, který zapnul 24GHz po dlouhé době, takže jsem ho chvíli hledali po pásmu a po dosměrování to chodilo parádně. Pak náledoval malý "porod" s DM7A, kteří to na nás mají přes Klínovec. Od nich signál "jako noha" a nás s bídou četli na hranici šumu, nicméně po problémech jsme spojení po půl hodně dodělali a další QSO bylo v logu. Jako posledního jsme opět zkusili OK1YA. Počasí o dost horší a signál tomu i napovídal, ale po velkých problémech, kdy jsme QSO dělali také skoro půl hodiny jsme si konečně mohli QSO zapsat do logu. Zajímavé bylo, že při nasměrování na Třemšín signál byl, ale když jsme odsměrovali vpravo, nebo vlevo od kopce o jeden stupneň, tak byl signál lepší. Takže jsme jednu relaci jeli vpravo a druhou vlevo, až jsme to nakonec uplácali. Sked s DL0GTH nevyšel, ale ani se nedivím, za prvé naše chyba, že se nemohli na nás dosměrovat na 3cm a za druhé to bílé mlíko všude kolem, déšť atd. to prostě nemohlo chodit na těch 240km ani náhodou. Ostatně počasí jsme si užili dostatečně, v té zimě, v mlze a dešti stát za stativem, nic moc, navíc k tomu poznamenal trefně Martin 3MAD, že skrz ty padající tlumivky to prostě prolezt ani nemůže.

Takže potud pásmo 24GHz, které překvapilo svými vlastnostmi, směrováním, kmitočtovou stabilitou atd. Jedním slovem spokojenost.

OK3RM u 9cm

Pásmo 9cm už bylo o něčem jiném. Podle mě byly lepší podmínky v sobotu, kdy mlha se odpoledne zvedla a do večera to vydrželo, než začalo pršet. Pak ale prakticky "bílé mlíko" padlo na kopec a až do konce závodu jsme prakticky nic neviděli, na pár kroků a to bylo všechno. Takže prakticky všechno podstatné jsme udělali v sobotu.

Zpočátku QSO přibývala, kam jsme to otočili a co se dohodlo, se všechno udělalo, takže spokojenost. Ale v neděli už to skřípalo. Skedy nevycházely, nikdo na KST nám neodpovídal, co přišlo ze spodních pásem se neudělalo, prostě katastrofa, rozladění a možná ještě hůře. Na 13cm Miloš udělal občas někoho, kdo měl i 9cm, ale ten už na 9cm neprolezl. Jestli to bylo tím, že měl Miloš anténu někde kolem 19m nad zemí a naše jenom v 5m a k tomu na 13cm je 180cm talíř, kdežto na 9cm byla jenom 70cm plná, těžko říci, ale každopádně rozdíl mezi 13 a 9cm je značný. Prakticky vůbec se to neohne za Krušné hory a navíc, když máme odtud zabitý směr od severu k východu, kde je spousta OK stanic, tak s tímhle pásmem toho moc neuděláme. Prostě tenhle kopec není mikrovlnám nakloněn a díky Brdům a blízkému kopci s rozhlednou přicházíme o mnoho QSO. Bohužel, ale tu masu hlíny a kamenů prostě nejsme schopni přestěhovat. Budeme si muset zvyknout na tu skutečnost, že tohle pásmo bude doplňkové a výsledek bude poplatný umístěním našeho QTH. Snad jedině větší parabola a prodloužení stožáru o pár metrů nahoru by pomohl, ale je otázka o kolik. Výkon 12W je dostatečný, prakticky je transvertor hned za parabolou, i poslech se jeví jako fajnový, maják DB0FGB tu hraje 59+, ale prostě to nehraje tak, jak bychom si přáli.

Tolik tedy k pásmům, které jsem připravil pro UHFko a odjeli jsme s nimi závod. Operátorsky přiložil ruku k dílu Martin OK3MAD a Honza OK1NP, za což jsem byl vděčný, protože mne nechali v neděli spát. Za ten týden před závodem jsem toho moc nenaspal a stalo se, že jsem i míjel manželku, která vstávala do práce a já si šel na pár hodin lehnout.

Co se týče problémům, které jsem pozoroval kolem sebe. Jednotlivá pásma se k nim určitě vyjádří, ale neušlo mi, že několikrát plesklo v TH308 na 23cm a zkuste sehnat v sobotu večer TIP147. Pak jsem si všiml, že neustále někdo běhal ven s digitálním dalekohledem kontroloval azimuty, protože si rotátory, respektive vyhodnocení směru dělalo co chtělo a ukazatel na displeji ukazoval nesmysly. To se neslo průřezem od 70cm, přes 23 a 13cm konče. Navíc na 13cm zjistil Miloš, že od sobotního večera mu nejde elevovat a teprve hodinu před koncem závodu pohledem nahoru zjistil, že mu anténa "kouká" do země podl úhlem skoro 10 stupňů. Proto taky nadával jak špaček, že se nemůže nikam dovolat. Na 70cm nefungoval rotátor pořádně snad vůbec a co se tak mihla informace kolem mne, tak ho rozběhali snad až hodinu po začátku závodu. No prostě jeden problém stíhal druhý a rozladěnost operátorů byla znát. Prostě není každý den posvícení a v tomhle závodě jsme si každý tu pomyslnou kapku smůly museli nutně vybrat a pan Murphy nás na můj vkus navštěvoval nějak moc často.

Je na čem pracovat, co zlepšovat, kde přidat na výkonu (Wágnerech - jak říká Miloš MZM) a dlouhá zimní přestávka do dalšího nasazení mikrovln je dostatečně dlouhá na to, aby se s tím dalo něco udělat.

73 3RM

Band 432 MHz

8x12 el. DK7ZB 70cm

Pásmo 70cm je u OK2M dlouhodobě opomíjené. Ve většině závodů nám pro pásma, na která se soustředíme, na sedmdesátku nezbývá moc sil. V UHFku by se síly v zásadě našly, jenže pořádné vybavení momentálně stejně nemáme. Takže jsme do závodu vyjeli se stejnou sestavou, jakou jsme provozovali celý rok - tedy jediný anténní systém 8x12 element podložený pouhými 400 Watty (maximálně, v praxi spíš míň). Na špičkový výsledek tak rozhodně nebylo ani pomyšlení.

Musím se přiznat, že pokaždé, když si sednu na 70cm mám stejný problém. Jsem zvyklý na nepořádek na 2m a KV, takže na 70cm mám pokaždé znovu špatný pocit, že je něco špatně a že nic neslyším. Závidím těm, které to ticho uklidňuje, já jsem z toho vždycky strašně nervózní. Když se k tomu přidalo to, že stanice ze začátku moc nechodily, už jsem očekával průšvih.

V první hodině tak přišlo pouhých 23 QSO za 4600 bodů a tak jen hodinový ODX YU1EV dával naději, že to snad takový průšvih není. Další hodiny probíhaly v podobném duchu a to i po tom, co mě vystřídal Honza NP a jeho pak Libor DOL. Ten rychle přešel na svůj oblíbený telegraf a nejpíš i díky tomu body popohnal slušně nahoru. Když šel spát, vystřídal ho Honza MAQ, který sice odmítá být považován za operátora, ale šlo mu to také slušně.

Honzu jsem pak střídal zase já. Byla to už pozdní noc a tak jsem očekával, že to bude dost osamělá záležitost. Rychlé proladění pásma ukázalo, že na SSB je mrtvo úplně a jediná naděje je sebrat odvahu a vrhnout se také na CW.

Telegraf rozhodně není moje silná stránka, navíc jsem nebyl vůbec roztrénovaný, tak se mi do toho vůbec nechtělo. Navíc jsem zatím na CW odjel jen něco málo na KV, kde je to přece jen jednodušší. Ale nebyla lepší možnost, tak jsem se na to vrhnul.

Naštěstí se ukázalo, že telegraf se tak snadno nezapomíná, takže prvních pár QSO mě příjemně naladilo a pak jsem si to už jen užíval. Řadu CW QSO přerušila jen jedna stanice, která mě vytrvale volala na SSB, ale protože se z něj nakonec vyklubal celkový ODX (YO2KTD/P, 872 km), tak se mu to dá odpustit.

Škoda jen, že kromě problémů s rotátorem, které nás trápily celý závod, navíc v noci ještě odešlo připojení na KST, mohlo to být ještě o něco lepší, ale i tak jsem se v noci rozhodně nenudil. Až mi přišlo líto, že po rozednění bylo potřeba telegraf opustit a vrhnout se zpátky na SSB.

Tam jsem ale dlouho nevydržel a nechal jsem se vystřídat a k 70cm jsem se už nevrátil. Závod v poklidu dojeli Honza NP s Liborem DOL.

Celkově jsme nadělali 284 QSO a 88k bodů. To je rozhodně lepší, než bych očekával - na naší kategorii dokonce hodně pěkné a jasně nám to připomíná, že je škoda, že se tomuhle pásmu nevěnujeme pořádně. Zatím?

73 Martin, OK3MAD

QSOs: 284
Points: 88000
WWLs: 62
DXCCs: 19


Top 10
Call QRB Operator Mode
YO2KDT/P 872 km OK3MAD SSB
F5LJA 796 km OK1DOL SSB
YT0A 778 km OK1DOL CW
YU1SU 769 km OK1DOL CW
YU1EV 742 km OK3MAD SSB
YU1LA 740 km OK1DOL CW
YO7LBX/P 738 km OK1DOL SSB
IQ1KW 734 km OK1NP SSB
PA6NL 724 km OK1DOL SSB
OZ8ZS 711 km OK1DOL CW

OK2M OK2M

Band 1,3 GHz

OK1ZIA u 23cm

Na třiadvacítce byla největší změna v tom, že Zdeněk OK3RM spolu s Láďou OK1USW dokončili přeladění PA s TH308. PA umí dát až 500W, ale v závodě jsme začali asi s 400W a po několika zničených TIP147 jsme šli s výkonem ještě níže. Pak díky Karlovi OK1CF, který opravil CAT interface u TS-850, jsem měl poprvé možnost komunikovat s rádiem přes deník. V minulosti mě totiž deptalo, že při změně módu stanice poposkočí o 800 Hz. Pokud se stanice jen občas vynoří ze šumu a člověk ji po změně módu musí hledat znovu, člověk ji chce zavolat, sáhne po klíči ... a ono nic, SSB, tak to dokáže pěkně vytočit :-)

GS15, TH308 v plné kráse

Vzhledem k novým hračkám Zdeňka OK3RM v podobě 9cm a 24 GHz tentokrát bylo vysílání jen na mě jen s drobnými záskoky Martina OK3MAD a Zdeňka. Podmínky nebyly nijak zvláštní, prostě se to muselo vydřít, spousta skedů opakovat. Po osmi hodinách u rádia, kdy jsem nedokázal pobrat HA5SHF, jsem usoudil, že bude nejlepší jít si lehnout.

Neděle probíhala v podobném stylu, stanice ubývaly, uhnat někoho na chatu byl problém. Půl hodiny před koncem jsem chtěl rezignovat, ale na chatu po mě toužil 9A1CAW. Ten se povedl celkem rychle, tak mě depka trochu přešla. Celkově máme něco přes 31 000 bodů, což není až tak špatné, ale na bednu to nebude.

73 Láďa, OK1ZIA


QSOs: 98
Points: 31000
WWLs: 44
DXCCs: 10


Top 10
Call QRB Operator Mode
IQ1KW 734 km OK1ZIA CW
PA6NL 724 km OK1ZIA CW
PA0EHG 695 km OK1ZIA SSB
PA2M 675 km OK1ZIA CW
PI4GN 642 km OK1ZIA CW
I4LCK/4 629 km OK1ZIA SSB
I4CIV 628 km OK1ZIA SSB
DC6UW 600 km OK1ZIA SSB
HA8V 596 km OK1ZIA CW
IZ4BEH 588 km OK1ZIA SSB

OK2M OK2M


Ok3mad 7. 10. 2010, 05:35 (UTC)

Band 2,3 GHz

OK1MZM u 13cm

Na 13cm vše beze změny. "Wágneři" stále nejsou, LNA s ohledem na stávající výkon ani netřeba, takže do závodu jsme opět vyjeli s 10 Watty do 1,8m paraboly bez LNA.

Tempo bylo na začátku závodu řekl bych vražedné, Kobra 11 hadr. K večeru už bylo v logu 12 kbodů. Bohužel pak najednou padla mlha, která se na kopci zabydlela na celý zbytek závodu. Od toho okamžiku byla všechna další QSO vyloženě vydřená a spoustu skedů jsme nedokončili. A takto jsme to pytlíkovali až do konce závodu, resp., do jedné hodiny před koncem závodu. To se mě kluci přišli do stanu zeptat, proč anténa čumí do země. Koukal jsem jak puk...opravdu, anténa koukala do země...Je pravda, že večer mi přestalo jít ovládání elevace, ale neřešil jsem to, protože doposud jsem QSO dělal. A to že se nám spojení od večera nedařila, jsem přisuzoval té mlze. V první chvili se mi chtělo křičet, ale co, dyk i tak máme docela pěkný výsledek. Rozhodně pěkný na to, že půlku závodu čuměla anténa 10 stupňů do země. Navíc těch problémů s točením antény bylo povícero, takže sumasumárum, za daných podmínek perfektní výsledek.

73 Miloš OK1MZM

QSOs: 44
Points: 14000
WWLs: 27
DXCCs: 10


Top 10
Call QRB Operator Mode
IQ1KW 734 km OK1MZM CW
PA6NL 724 km OK1MZM CW
UR7D 664 km OK1MZM CW
PE1MMP 610 km OK1MZM CW
DC6UW 600 km OK1MZM SSBs CWr
HA8V 596 km OK1MZM CW
IZ4BEH 588 km OK1MZM CW
DF0MU 531 km OK1MZM CW
DL1SUN 475 km OK1MZM CW
IK3GHY 461 km OK1MZM CW

OK2M OK2M

Band 3,4 GHz

viz komentář OK3RM

QSOs: 16
Points: 3600
WWLs: 11
DXCCs: 3


Top 10
Call QRB Operator Mode
DL1SUN 475 km OK3MAD CW
DK0ZB 453 km OK3RM CW
S50C 374 km OK3RM CW
S59P 371 km OK3MAD CW
OK2C 313 km OK3RM CW
DL7QY 263 km OK3RM CW
DL0GTH 240 km OK3MAD SSB
DK0NA 173 km OK3RM SSB
OK5Z 169 km OK3RM CW
DK0CG 163 km OK3RM CW

OK2M OK2M

Band 10 GHz

3cm anténa a shack

Pásmo 3cm je u OK2M už dlouho ve stabilní HW podobě a naštěstí i stabilně funguje. Poté co Miloš MZM "emigroval" na 13cm, se mu operátorsky věnuji já (obvykle v kombinaci se 2m) a v menší míře i jeho duchovní otec Láďa USW. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Naprosto zásadní význam pro výsledek na tomto pásmu má to, jestli je a nebo není možné využít šíření pomocí RS. Bude to platit více méně asi u všech stanic, ale u nás vzhledem k našemu QTH je to obvzlášť markantní. Tento závod nicméně ukázal, že jsme se stávajícím HW schopni udělat i taková spojení, která by se mohla zdát s ohledem na QTH vyloučená.

Závod začal ve slušném tempu (ve 3cm poměrech samozřejmě). Po dvou hodinách bylo v logu 15 QSO (víc jak 3000 bodů) včetně budoucího ODX. U ON4SHF/R jako ODX se trochu zastavím a to ze dvou důvodů. Zaprvé 717km dlouhé spojení na 3cm jsme ještě nikdy nedělali. Do na KST dohodnutého skedu jsem šel s tím, že to je jen takový pokus "kdyby náhodou" a "aby se neřeklo". Sám nemám moc rád, když se něco vzdává předem. Dost mě mrzí například, když mi nějaká stanice 400km daleko na KST odpoví, že "to nepůjde" a dál se se mnou nebaví. Tohle QSO je názorný důkaz toho, že zkusit se má všechno. Po natočení antény chvilce volání mi ON4SHF píše, že mě slyší a navrhuje systém sudá/lichá minuta. Jdeme do toho a já v jeho TX minutě zprvu neslyším nic, ale pak mě napadá, že bych mohl zkusit začít měnit elevaci antény. A ejhle... O 3-4 stupně výš než obvykle dělám QSO se najdou objeví CW signál ON4SHF v síle až 529. Pěkně čistý a čitelný. V dalších 2 periodách máme hotové komplet QSO.

Druhá věc, kvůli které se u ON4SHF/R chci pozastavit, je písmeno R za jeho značkou. Ano ON4SHF jel v ON používané kategorii "rover" a kupodivu se nám tentokrát podařilo s ním udělat ještě druhé QSO na 3cm z jiného QTH. Znovu to bylo v sobotu dopoledne na vzdálenost 647 km. Takže ON4SHF/R jsme zalogovali 2x s plným vědomím, že jedno QSO velmi pravděpodobně škrtneme. V OK proběhla určitá debata (chvílemi dost ostrá) o rover kategorii poté, co na jednání VKV skupiny IARU region 1 nebyl návrh Belgie na rover kategorii rovnou smeten ze stolu. Z toho co si pamatuji se velká část debaty točila kolem možnosti zneužít rover ke švindlování, kdyby se v OK kategorie zavedla (jsme v Čechách, že...). Nicméně nikdo se nezabýval tím, jak budeme řešit situaci až ON rovery začneme z OK na MW dělat. Z jedné strany je situace jasná - každý rover je dabl a je třeba ho "škrtnout". Na druhé straně jediné co v tomto našem případě dvě QSO s ON4SHF/R spojuje je požitá značka. QTH ON4SHF byla od sebe vzdálena 70km. Nevidím žádný rozdíl mezi druhým QSO s ON4SHF a např. spojením s ON4HRT/P, kterého se v neděli také podařilo udělat. Podle mého osobního názoru se situace s rovery vyvinula směrem ke zkreslení výsledku úplně jinde než se čekalo. No nic... To je věc, kterou asi nevyřeším.

Ještě jedno zajímavé QSO se nám podařilo. Byl to DC6UW ze soboty na neděli v noci. Zase šlo o spojení dohodnuté na KST chatu. DC6UW dělal OK2M postupně na všech pásmech a 3cm zůstaly nakonec. Vzdálenost k němu je 600km, takže jsem zase příliš naděje neviděl. Nicméně DC6UW napsal, že má "high power" a že bude volat. QSO bylo dohodnuté na jiném kmitočtu než jsem obvykle dělal skedy, takže jsem začal přelaďovat mf rádio. Když jsem přejel kolem kmitočtu skedu (při rychlém otáčení laděním jsem to mírně přejel), ozvalo se z rádia "zacvrlikání" nějakého silného signálu. První co mě napadlo bylo, že ke vší smůle, je někde v blízkosti kmitočtu DC6UW nějaká silná lokální stanice (měl jsem na mysli OK1KIR nebo OK1VAM). Po doladění, ale došlo na pořádné překvapení. Ten silný signál (S7 reálně na S-metru rádia) byl nádherný čistý SSB signál DC6UW. Zkusil jsem mu tedy SSB odpovědět a kupodivu on mě ihned slyšel. Musí mít rozhodně vynikající zařízení, protože podobně silné signály u nás dokážou vyrobit jedině stanice ve vzdálenosti kolem 100km.

Celou neděli jsme strávili v mlze. QSO jako obvykle už příliš nepřibývaly. Za celou neděli jsme udělali už jenom 5 QSO. Poslední do logu přibyl OK1VHF. Řeklo by se celkem nic zajímavého. Je to jen 74km. Bohužel směrem na OK1VHF je v bezprostřední blízkosti les a v nedaleké vzdálenosti za ním i převýšení o 100m. Obvykle QSO uděláme přes RS, ale ten tentokrát jaksi nebyl k mání. Zkusili jsme to napřímo a nebylo to nic moc. Zkusil jsem pro jistotu pootočit anténou a cca 12 stupňů od přímého azimutu byl OK1VHF v síle 559. Podařilo se nám QSO zřejmě odrazem od nějaké překážky. Nebylo to nijak dlouhé QSO, ale určitě zajímavý způsob jak ho udělat.

Celkově se tentokrát tohle pásmo s ohledem na nepřítomnost RS povedlo.


Dan OK1XDF


QSOs: 35
Points: 8800
WWLs: 19
DXCCs: 7


Top 10
Call QRB Operator Mode
ON4SHF/R 717 km OK1XDF CW
ON4SHF/R 647 km OK1XDF CW
ON4HRT/P 634 km OK1XDF CW
DC6UW 600 km OK1XDF SSB
DF0MU 531 km OK1XDF CW
S55M 449 km OK1XDF CW
OM6A 371 km OK1XDF CW
OL9W 324 km OK1XDF CW
OK2C 313 km OK1XDF CW
DF0YY 298 km OK1XDF CW

OK2M OK2M

Band 24 GHz

viz komentář OK3RM

QSOs: 5
Points: 400
WWLs: 3
DXCCs: 2


Top 10
Call QRB Operator Mode
DM7A 111 km OK3MAD CW
OK1KIR 110 km OK1NP SSB
OK1AIY/P 107 km OK1NP SSB
OK1YA 72 km OK3MAD CW
OK1VEI 68 km OK3MAD SSB

OK2M OK2M


Created by TUCNAK ver. 2.37