A1 contest 2006

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Letošní A1 byl pro nás do určité míry přelomový. Jednak jsme poprvé použili krátkou contestovou značku OK2M. Další neobvyklá věc bylo QTH. Po testech 70, 23 a 3 cm v UHF contestu jsme v A1 contestu otestovali z Dyleně JN69GX i 2m. No a do třetice se těsně před contestem podařilo OK1TKP opatřit, postavit a nastavit stavebnici transvertoru 144/28 MHz od SSB electronic (v podstatě jde o srdce jejich slavného LT2S). Co tohle všechno přineslo? K tomu se ještě dostanu dále.

Příprava začala relativně brzy a vzhledem k tomu, že jediné nové věci v HW sestavě byly odlaďovač FM rádií na 100 MHz a LT2S, měla být (a v podstatě byla) bezproblémová. Například na výrobu odlaďovače bylo měsíc času a hádejte kdy jsem ho dodělal? :-) Jak jsem ale říkal, příprava proběhla celkem bez problémů (zamakali na tom hlavně OK1MZM, OK3MAD a samozřejmě OK1TKP). Já jsem se díky nepříznivým profesionálním a osobním podmínkám téměř nezúčastnil, takže jim tímto skládám poklonu.

Když už jsme u těch poklon, vydržte, tahle není ještě poslední:-)! V tomhle contestu se také "prohodily" mezi sebou mezifrekvenční a MW sekce. MW specialisti OK1ZIA a OK1USW se na rozdíl od UHF contestu zúčastnili jako support a v této činnosti se k nim připojila netelegrafující část mezifrekvenční sekce OK1TKP, OK3MAD a OK1NP. Teď přijde další obrovský dík (poklona) :-) a to pro všechny jmenované v předchozí větě, kteří umožnili, aby se telegrafuschopný zbytek teamu ve složení OK1MZM a OK1XDF mohl vrhnout do závodu. Podmínky na kopci při stavění, ale i při "přežívaní" (nevím jestli je jiný vhodný výraz pro místní podmínky) byly kruté. Ani závodníci to neměli jednoduché. Vzhledem k naší konfiguraci HW bylo nutné, aby oba jeli celých 24h bez odpočinku a jediné topení jim poskytovaly PA. Obvyklá elektrická kamínka jsme bohužel vzhledem ke stavu místní elektroinstalace nemohli použít.

OK1TKP v ložnici

Ještě než se dostanu k samotnému průběhu celé akce udělám malou rekapitulaci toho čeho jsme se dopředu obávali:

  • nedostaneme se tam, protože bude sníh (nesplnilo se, sníh byl, ale doprava bez problému)
  • bude problém se signály TV a FM vysílačů (na první pohled asi také bez problému)
  • bude tam zima na bydlení a vysílání (splnilo se)
  • bude problém se signálem jiných silných stanic (splnilo se, menší problémy s několika DL a problém se signálem OL8R)
  • bude problém s výdrží jediných dvou telegrafistů (splnilo se)
  • antény nebudou vidět přes místní překážky (splnilo se)
  • budeme mít blíž do DL, takže bude nízký průměr na QSO (nebyl nijak vysoký, ale čekali jsme to horší)
  • nebude náš obvyklý "radiovůz" Citroen Jumper (po dlouhém mučivém napínání nakonec byl a byla to naše spása - USW patří další obrovský dík!!)


Jak to tedy proběhlo?

V pátek jsme se postupně v průběhu odpoledne a večera dopravili na kopec. Já a MZM jsme ještě za světla začali se stavbou anténích systémů a pokračovali jsme za pomoci dalších co dorazili až do hlubokého večera (mimochodem západ slunce byl vizuálně super) za světla baterek a reflektorů aut. Mezi tím jsme ještě stihli vyluxovat od stavebního prachu místnost, kterou máme poskytnutou na spánek a obývání. Po zapnutí dvou 2kW elektrických topení se tam (tedy v poměru k venku) začalo dělat příjemně (ZIA ihned po příjezdu nainstaloval teploměr, abychom měli jasno). Závodníci se pak povinně uložili ke spánku a zbytek ještě připojil do "radiovozu" elektřinu a vytvořil zhruba contestové pracoviště (rozestavením techniky bez propojování - to nepropojení byla chyba, viz. dále).

OK1MZM u paty 18 el. M2

Sobota začala včasným probuzením do extra mizerného počasí. Spodní hrana oblačnosti byla několik desítek metrů pod úrovní vrcholu, takže nahoře bylo opravdu skvěle :-). Vrhli jsme se na dostavbu antén (poprvé na tomhle kopci, takže to zabralo spoustu času). Panovaly tvrdé povětrnostní podmínky (naštěstí jediné co chybělo byl silný vítr), ale vypadalo to, že se vše podaří zvládnout do začátku závodu. Jak už většina zkušených čtenářů vytušila, tady přišel úder. Na kopci nebyly dvě zcela zásadní krabice s materiálem na propojení celého cirkusu uvniř "radiovozu". Jak k tomu došlo? Vymstil se nám "rozplizlý" způsob odjezdu na kopec. Jako poslední bohužel z Plzně odjížděla MW skupina a nakládala zbytek materiálu do velkého auta. Protože je obvykle materiál pro mezifrekvenční kmitočty netrápí (kromě těch, které používají :-) ), podařilo se jim nechat na stole v klubu právě ty dvě důležité krabice. Byly dvě hodiny před začátkem závodu a do Plzně je to z Dyleně cca 100km. Vzhledem k počasí bylo jasné, že do Plzně a zpět to může stihnout jen absolutní blázen a sebevrah. Nakonec to tak zlé nebylo. Ano, ano, opět se bude děkovat a klanět :-). Tím kdo nás zachránil byl Roman OK7SM, který jel pracovně z Plzně na Klínovec a přivezl nám krabice na půl cesty (fakt nám to bodlo Romane, díky). Cesta, kterou jsem tedy musel vykonat se smrskla na cca 90km, což bylo daleko příjemnější a hlavně rychlejší. Potřebný materiál se tedy dostal na kopec ještě těsně před začátkem závodu. Propojení, otestování atd. zabralo tedy další minuty, takže začít na čas se nám nepodařilo (cca 40 minut zpoždění), ale mohlo to být mnohem mnohem horší.

Samotný závod se snad dal srovnat s utrpením svatých mučedníků. Hned z několika hledisek. Za prvé byly mimořádně mizerné pomínky (tak špatnou noc jsem dlouho nezažil). Za druhé v "radiovoze" byla zima, protože provoz PA ho rozhodně nestíhal vytopit (24h v sedě, v bundě a ve spacáku, studenou ruku na klíči - super!). Za třetí díky malému napětí v síti dávaly PA málo výkonu. Za čtvrté předpoklad, že alespoň jedna anténa uvidí přes budovu byl mylný. Za páté jedna anténa se protáčela jak chtěla (asi moc "volný" převod v rotátoru). No a to by snad stačilo ne? :-).

Začátek (pokud pominu to zpoždění - první QSO ve 14:42 UTC) nebyl úplně zlý, ale bylo vidět, že to nijak super nehraje (100 QSO v 17:25 UTC). V noci ale přišla krize (mezi 03:00 a 08:00 se rate pohyboval pod 10 QSO/hod, od 3:00 do 4:00 UTC do logu přibyly dokonce jen 4 QSO), která nás stála hrozně moc sil. Udržet se vzhůru, když do neodsejpá je hrůza. Ráno se to mírně vylepšilo, nicméně koncem závodu jsem už byl ve stavu, kdy jsem si říkal "proboha ať už je konec". Díky tomu, že jsme neviděli přes budovu byly všechny spojení na východ (do OK2, OM atd.) dílem náhody, nebo výsledkem obrovské dřiny (omlouvám se všem kdo s námi ztratili spoustu času). Jsem docela zvědav o kolik bodů jsme tímhle problémem přišli. Vůbec většina signálů byla u nás hodně slabá. Budeme muset překontrolovat RX cesty jestli se nám tam nevloudila nějaká chybka. Kontrolou poslechem majáku to ale vypadalo v pořádku. Nepřidal nám ještě jeden problém. Jmenuje se OL8R :-). Abych byl spravedlivý musím ho rozdělit na dvě části. Za prvé zametu před naším prahem, když řeknu, že páru od OL8R v případě natočení antén na sebe (nebo skoro na sebe) naše RXy prostě nedokážou zpracovat i pokud jsou naše kmitočty relativně daleko (výsledek je prakticky totální zablokování RX). Doufám, že to do příští sezóny vylepšíme. Za druhé ale musím říct, že kluci z OL8R nemají úplně čisté svědomí pokud jde o produkci fázového šumu. Z jejich směru je úroveň šumu S5-S9 téměř po celém pásmu a natočení jejich antén na to nemá nijak výrazný vliv. Připravilo nás to asi o dost spojení z celého jihovýchodního kvadrantu (žádný YU např.). Celkově tedy 390 QSO a lehce pod 130000 bodů, což nakonec na dané podmínky nebylo tak úplně špatné. V TOP10 QSO je jich několik přes 800 km (ODX G0FBB z JO01, další 3xG, potěšil i TK5EP/P z JN42 a SM7GVF z JO77). Po ukončení závodu už následovalo jen v podstatě bezproblémové balení a návrat v pozdních večerních hodinách do Plzně.

Mapa WKD QSO

K LT2S snad jen tolik, že na první poslech se zdá být lepší než dosud používaný transvertor Sitno. Vypadá to, že dokáže rozhodně lépe zpracovat silné signály. Zařízení bylo připraveno na to, aby se daly porovnat oba transvertory, ale vzhledem k okolnostem na to nebyl čas ani nálada. Takže hlubší testy proběhnou "laboratorně" nebo někdy příště.

Sezóna je tedy za námi a já jí hodnotím jako úspěšnou. Dostali jsme se zase o kousek dál a já děkuji všem, kdo se na tom podíleli. Ceká nás teď práce na opravách a úpravách vybavení a doufám, že i výroba něčeho nového. Prostě byla to super zábava a já už se těším na I. subr 2007 ;-).

OK1XDF