II. Subregionální závod 2006

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
II. Subregionalni závod 2006

2 m

Přírava na II. subr spočívala ve vyřešení problému s rušením. Od Polního dne jsme začali vysílat na kombinaci TS850 a XVRT Sitno podle OK1VPZ. Problém byl s produkovaným šumem. Problém jsme částečně vyřešili zařazením velmi strmých a jen několik kHz úzkých filtrů mezi TS850 a XVRT. Problém se tím bohužel úplně nevyřešil, stále byla úroveň šumu vyšší než u běžných VKV zařízení. Vsadili jsme tedy na jistotu a řekli jsme si, že zkusíme jako TX použít R2CW. Abych vás nenapínal, řeknu vám výsledek hned. Je po problému. R2CW má opravdu FB šumové vlastnosti. Díky tomu jsme ostatní tentokrát nerušili a náš průběh závodu byl díky tomu také plynulejší.

Dále jsme měli v úmyslu přidat další anténní systém. To se nám nakonec povedlo, ale už jsme nestačili dodělat techniku kolem, aby měl operátor všechny 3 antény k dispozici pro příjem. To jsme zatím vyřešili jen tak nějak kompromisně, dočasně. V PD už snad pojedeme se třemi systémy naplno.

A když jsme přidali anténu, tak jsme také ještě přidali operátora :). Sice měl původně vysílat na 70cm, ale 70tka celá odešla (PA, LNA, TRX), tak vysílal s námi na 2m. Je jím nový radioamatér, Honza OK1NP. Honza se osvědčil, vysílání má přímo v genech.

A taky musím zmínit, že nám na ctest zapůjčil soupravu Heil Michal OK1WMR. Byla to zajímavá zkušenost. TKS !

PA s GS35 má stále výstupní relé, které by rozumný výkon nesneslo, takže lampa je stále buzená na cca. 800 W. Další dva PA mají po jedné GI7b. Antény zůstávají stejné, tj. 4x9el DK7ZB, 17el M2 a 18el M2, do které jsme tentokrát pouštěli také výkon.

Antény jsme měli postavené docela rychle, to bylo obrovským překvapením. Vše bylo v podstatě postavené už v pátek. Sice jsme dělali zase i za tmy, ale bylo téměř hotovo. Jenže v sobotu jsme se potýkali s rozchozením toho cirkusu dole, v autě. To bylo teda něco. Někde se nám uzavírala zemní smyčka a vrčelo nám ve sluchátkách, v signálu...prostě všude. Jenže - najít ten problém v tom neskutečným množství drátů byl opravdu oříšek i pro našeho pana technika, Pepíčka OK1TKP (TechnicKa Podpora). Slíbil jsem mu lecos za to, když to najde a zmizí brum :-) Lump jeden, on to nakonec opravdu našel a musel jsem mu slíbený pytlík křupek dát :-)

Pak už jsme začali testovat náš signál a mysleli jsme si, že máme hotovo a už jsme byli v náladě "piánko, lážo, plážo...jó, né" :-). Jenže pak se objevily klasické problémy s deníkem a s nahráváním. Takže nakonec jsme byli rádi, že jsme to stihli (jen tak tak) a začali jsme včas.

Tak a teď něco k průběhu ctestu. Spojení přibývala, ale ne třeba tolik, jako píšou OL8R a ještě nejsou spokojeni :-). My dělali za první hodinu nejvíc spojení z celého závodu a bylo to jen 61 QSO. Jenže u nás to o spojeních není...body jsou zajímavější :-). Za první hodinu 16 tis, což taky není úplně oslnivé oproti TOP 3, ale je to vcelku náš standard a byli jsme spokojeni. Ve 20 UTC jsme podle počtu QSO a bodů stanovili odhad výsledku na konci závodu - 700 QSO a 240 tisíc. Tak teď mohu říct, že jsem byl dost překvapen tou přesností (ve skutečnosti bez pár spojení opravdu 700 a bez pár bodu opravdu 240 tisíc, hi hi).

Úžasně překvapily stanice z JO31. Volaly jak vzteklý :) Máme jich 43 kousků, což je stejně jako JN69 (náš čtverec), hi hi. Tolik jsme jich nikdy nedělali. Takže obrovská spokojenost. Překvapilo také 17 stanic z Belgie. No a co byla naprostá bomba, byl G0KPW - 908 km. Angličany běžně neděláme :-). Relativně málo je OM stanic :(. Přitom jsme tam točili dost často. Italové také zklamali...sice jsme jich nasbírali nakonec 25, ale nechodili v těch klasických šňůrách, jak bývá zvykem.

Jediná mrzutá věc byla, že nám zase odešel jeden rotátor - mechanika. Ale aspoň, že to bylo už ke konci závodu.

Zhodnocení

Byl to nářez. Prostě bomba závod. Největší radost máme z toho, že jsme přestali rušit a kazit výsledek ostatním a sami jsme teď mohli vysílat bez přerušení a bez omezení. A navíc, nemám depku po závodě, jako třeba naposledy :-)

Předběžný výsledek?

2m: 686 QSO, 238000 bodů (není to konečný výsledek - problém s LOGem)

Jako vždy díky všem klukům z týmu, kteří se letošního druhého subru zůčastnili. Ale nejen těm, ale i těm, kteří se podíleli na přípravě před ctestem.

Operátoři: 2m: OK1MZM, OK1NP, OK1XDF, OK3MAD

Technika: OK1TKP

Obrázky viz naše fotogalerie.

73! Miloš OK1MZM

70 cm

Na 70cm jsme dosáhli výborného skóre:

  • 2x LNA (z toho jednou ještě před závodem)
  • 1x PA
  • 1x Transciever

70cm byla stejně jako ostatní pásma postavena v pěkném předstihu před závodem a začali jsme ji zkoušet. První problém se objevill s PA, který občas pěkně zajiskřil. To se ještě povedlo OK1IPU opravit. Ještě před závodem navíc odešel LNA. I ten dokázal OK1IPU opravit a tak závod mohl začít.

V prvních minutách závodu LNA umřel podruhé. Po celém pásmu byl slyšet nepřirozený klid. Jen občas se povedlo najít stanici, která byla slyšet, ale snad žádná z nich nedokázala pohnout S-metrem. Také konec se nedařilo doladit na výkon, který od něj byl očekáván.

Po nějaké době jsme se rozhodli, že skutečně je někde chyba a je třeba celý systém důkladně prověřit. Po pár poslechových testech se zdálo, že příčinou problému je vadný kabel. Kdy přesně odešel zdroj k PA si přesně neuvědomuji, ale bylo to někdy v průběhu těchto zkoušek.

Kabel jsme vyměnili a stav na pásmu se na chvilku zdál na poslech lepší. Ale jen do chvíle, kdy jsem po několikáté viděl, jak v průběhu jedné výzvy protistanice změnila sílu z S1 na S9+ případně zpátky. V té chvíli už by celý řetězec jednoduchý - rádio - kabel - anténa. Podezření už konečně padlo na rádio a po porovnání poslechu s druým 70cm rádiem (jinak použitým jako IF pro mikrovlny) se ukázalo, že rádio skutečně v pořádku není. Nebylo ho ale čím nahradit, takže tím 70cm skončila s výsledným skóre 11 QSO a 886 bodů. Operátoři: OK1IPU, OK1NP, OK3MAD, OK1CED

23 cm

Na třiadvacítce byl nový půlpalcový kabel pro TX, tak se nám trochu zvedl výkon - z 70ti wattů vyrobených koncem jich do ozařovače dorazilo asi 40. Dále jsme snížili zisk RX, abychom nepřebuzovali transvertor. Jinak zůstalo vše při starém.

Po zkušenostech v březnu jsme přijeli na kopec včas a tak všechno zařízení stálo s rekordním předstihem 5 hodin před závodem. To se ukázalo jako štěstí, protože Láďa USW objevil problém se synchronizací rotátorů. Bylo tedy dost času na opravu softwaru a přeflashování procesorů v obou mikrovlnných rotátorech. Snad poprvé zbyl čas i na poslech majáků. Překvapilo mě, že je slyšet jen DB0KI, ale hrál silně, tak jsem si řekl, že to bude dobré.

Nebylo. Třiadvacítka byla opět poznamenána problémy s RX. Tentokrát opačný než v březnu. Nebyl problém se dovolat, ale slyšet protistanice. To i pro lepší operátory než jsem já hi. Být za hluchého mě trochu otrávilo, tak jsem závod pojal trochu rekreačněji. Ke konci závodu se podmínky trochu vylepšily, tak jsme se s některými stanicemi konečně udělali, ale na nějaký lepší výsledek to už bylo pozdě. Počasí by bylo ideální nebýt silného větru, který občas znemožňoval točit parabolou. Protože jsem chvílemi i optimista, tak jsem byl rád, že se tím alespoň otestovala nová funkce rotátoru - zastavení motoru, pokud jde proud do motoru, ale zpátky nechodí pulzy.

Při balení zařízení nás slušně zalila přeháňka, naštěstí trvala jen krátce a zbytek balení byl v klidu. 73 za měsíc

Operátoři: OK1ZIA, OK1XDF

73! Láďa, OK1ZIA

3 cm

Pásmo 10 GHz by se dalo charakterizovat slovy klasika-"zpátky na strom". Po I. subru, kdy jsme v této kategorii zvítězili s výkonem pouhých 0,8 W, jsem si řekl, že je skutečně třeba něco podniknout k udržení nasazené laťky.

Začal jsem tím, že jsem intenzivně zapracoval na dokončení zesilovacího stupně s YH1191, která mi už delší dobu ležela na stole a tvrdošíjně odmítala pracovat s originálním spínaným zdrojem, který k ní hodný strýček rovněž přinesl. Jelikož zdroj pracoval pouze nahodile a vyžadoval ke své funkci mnoho resetů, naštval jsem se a nechal jsem si navinout klasické železné trafo a postavil s ním zdroj podle stařičkého návodu z Dubusu dle DL7QY. Pak už vše fungovalo jak má, dokonce i zdroj mohl zůstat na zemi a nemusel za elektronkou na stožár. K mému překvapení se potřebná napětí nechala poslat po 13 m dlouhém kabelu!

A když tedy posílení TX, tak zákonitě i RX, abych nebyl za hluchoně. Tady jsem to vyřešil jednoduše, koupí hotového zesilovače od DB6NT. LNA mi přijelo o Velikonocích, takže jsem v týdnu před kontestem jsem vše naskládal dohromady, velice zběžně odzkoušel a se slovy "na kopci se ukáže, zda to vydrží", jsem to odvezl na závod. Až tady se ukázalo, že jsem měl větší očekávání, než mi realita dovolila. Největším nepřítelem byl silný vítr, jehož poryvy zmítaly stožárem s parabolou a mechanicky rozechvívaly všechny součástky uvnitř transvertoru. Nejhůře na tom bylo OCXO, jenž vykazovalo tak velkou nestabilitu, že se na to nedalo ani poslouchat, kmitočet poskatoval úplně hrozným způsobem. Po několikerém sklopení stožáru a vypodložení všech volných prostor kolem oscilátoru se to částečně vylepšilo- ale dlouhého trvání to nemělo.

Dalším problémem bylo kotvení stožáru, ktré mám udělané z plochých řemenů s ráčnami na kotvení nákladu v autech. Krásně se s tím pracuje, vykotvení stožáru je otázkou několika okamžiků. ale v silném větru řemeny kmitají a opět vibrují s celým stožárem. Takže znovu dolů a výměna za klasická lanka. Nicméně vítr byl hlavním nepřítelem a mohu říci, že jsem nad ním nezvítězil. V jednom okamžiku jsem si na chatu domluvil spojení do DL, ale v následující chvíli mi prudký poryv protočil parabolu přes mechanickou spojku a mě připlácl na hlavu kontestový stan, takže jsem 5 minut stál, podpíral plachtu, modlil se aby vydrželo kotvení stožáru a sledoval, jak mi protistanice sděluje že "sri, nil.." Ale tohle si asi užili všichni, kteří nemohli být schováni ve zděných budkách, či věžích, takže tady prostě příroda zvítězila.

Podmínky bych charakterizoval jako podprůměrné, ani jednou jsem neslyšel RS. Poučení ze závodu je jasné- vylepšit OCXO s ohledem na mechanickou stabilitu. TX s TWT a napájecím zdrojem vydržel fungovat celý závod, takže schovat do pěkné krabice. RX cesta je v pořádku, přínos LNA byl znatelný. Čili- na slyšenou při dalším kontestě na 3 cm se těší

Láďa OK1USW