Polní den 2007

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Letošní Polní den u OK2M by si zasloužil mnoho přívlastků a nebo spíše podtitulů. Např. "Personální krize" nebo "Jako fénix z popela" by se docela hodily :-). Vezmeme to od začátku.

Příprava

Z předchozího je jasné, že první problém byl s počtem operátorů. Vypadli MZM, který si jel užívat do Paříže, a NP, který se jel povinně účastnit rodinné dovolené. Utrpělo tím pásmo 2m, kde tihle dva patří do core teamu, ale potažmo i pásma ostatní, kde se tiše počítá s účastí mf operátorů. Navíc jsme počítali i s nějakým "rozumným" provozem na pásmu 70cm a to samozřejmě nároky na počet lidí také zvýšilo. A to jsem zatím ponechal stranou další zásadní věc, kterou je stavba všeho vybavení na kopci. Musím konstatovat, že po tuhém boji jsme se se všemi problémy vyrovnali.

PD 2007 OK2M

Nejprve tedy jak vypadala příprava a změny. Na 2m zásadní projekty nepokročily, takže změny byly pouze čtyři malé kosmetické. Zaprvé LNA pro "vyhledávací" TRX se přesunul ze slušivé papírové krabice (takový můj "hrobeček") do ještě slušivější definitivní plechové krabice. Druhá změna vyplynula ze zmiňované "personální krize" :-). Do teď bylo nutné, aby na 2m fungovali dva operátoři. Tentokrát byli k dispozici právě dva operátoři (plus železná zásoba - šéftechnik TKP, ale ten se dá jen těžko přinutit k tomu, aby závodil i když to dobře umí), takže pokud si oba dva chtěli zachovat duševní zdraví i po absolvování závodu, bylo nutné udělat nějakou změnu. Vyrobili jsme interface, který kromě přepnutí antén hlavního pracoviště, ještě na další poloze přepínače připínal do sluchátek hlavního pracoviště RX z vyhledávacího. Já osobně jsem byl trochu nejistý ohledně použitelnosti, ale nakonec se to perfektně osvědčilo. Další dvě změny spočívaly ve zvýšení obou našich stožárů stavěných přes jehlu o několik metrů (viz dále). Bylo výborné, že obě první 2m novinky fungovaly v závodě bez potíží, s ostatními dvěmi jisté "MALÉ" potíže byly.

70 cm je ve stavu překotného vývoje, takže tam se dá tvrdit, že tohle pásmo bylo novinkou jako celek :-).

23cm mělo od minula jasný "plán vývoje". Naše opakované potíže s PA na 23cm jsou laskavému pravidelnému čtenáři určitě dostatečně známé ;-). USW jako MW šéftechnik se po zdravém naštvání pochlapil a "přitlačil" na vývoj PA s elektronkou. Pro mě bylo překvapením, že kromě PA s GS15, o kterém se několikrát mluvilo, leží na jeho konstruktérském stole ještě PA s HT323, který je také před dokončením. Právě PA s HT323 dostal prioritu a Láďovi USW se ho podařilo těsně před odjezdem na PD dokončit (myslím, že padnul termín 12:00 dne před odjezdem). Výkon cca 80W byl velmi uspokojivý a vypadalo to na to, že PA bude stabilně fungovat. Vývoj nebyl pravda jednoduchou záležitostí a spotřeba HT323 během dokončování tuším dosáhla počtu 3 ks.

3cm byly pokud vím bez zásadní změny. Jen Láďa USW posunul (prý po důkladném prostudování datasheetu) limit maximální teploty na TWT. Druhý Láďa ZIA k oběma MW pracovištím doplnil ještě možnost obsluhy z jednoho místa (celé to bylo tak trochu inspirováno novinkou ze 2m), aby bylo možné v mrtvé době ušetřit jednoho operátora (pravdou je, že i přes to se na MW v noci spinkalo, že chlapci?).

Počet lidí na stavění jsme tak trochu kompenzovali tím, že jsme využili dvou volných dnů před závodem. Odjezd základní části teamu byl naplánován na čtvrtek a do pátku do večera jsem si sešli na kopci komplet. Navíc nám ještě sodvozem a stavěním (a pak i balením) pomohl bratr Pepy OK1TKP, který z naší bandou šílenců nemá nic společného. Tímto mu děkuji! Začalo to nadějně... Ve čtvrtek večer stál kompletní systém s 17 el. M2 na 20m klikovém magirusu a byla hotová i nějaká příprava na MW a 2m 4x DK7ZB. To vše přes to, že na kopci foukal tak silný vítr, že jsme nemohli téměř ani postavit stany. V duchu jsem si říkal "Zítra do oběda není co dělat...". Měl jsem pravdu? Hádejte ;-)!

Zvýšení obou stožárů stavěných přes jehlu znamenalo prodloužení kotevních lanek. TKP koupil lanko, které nevypadalo špatně, i když mělo udanou o něco menší pevnost v tahu než ta původní lanka. Bohužel pěkně jenom vypadalo. Stožár pro 4x DK7ZB se sice podařilo bez antén relativně bez potíží postavit a vykotvit, ale stavění s kompletní výstrojí už nepřežil. Těsně před koncem se přetrhla jedna z nových kotev a celý stožár i s anténami se poroučel dolů. 4x DK7ZB je na 2m hlavní systém, takže nás to všechny dost vzalo. Samozřejmě nejvíc TKP, který celou soustavu i se stožárem vlastníma rukama vyrobil.

4x DK7ZB po pádu

Já osobně jsem se v podvědomí "zakousnul" jako že to nevzdáme a začal vymýšlet "plán B". Pepa TKP, ale na moje otázky jestli dá dohromady alespoň dvojče moc nereagoval. Prostě situace vypadala dost zle. Nakonec přišla pomoc vcelku překvapivě od MW šéftechnika USW. Bylo to jednoduché. Jako nový startovací impuls pro Pepu TKP zafungovalo to, že Láďa USW celkem v klidu prohlásil, že se to dá opravit, protože trubičky na zlomené prvky má a to ostatní se dá srovnat. Znovuzrozený TKP (...jako Fénix z popela) bleskem zjistil, že stožár na čtyřče dokáže stále ještě postavit o 3m delší než byl původně a že dvě antény jsou v pořádku a dvě další půjdou opravit. Společně s Láďou USW zmizeli v jeho domácím QTH a dílně a za nějakou dobu byli zpět se dvěma anténami, které vypadaly "jako nové". Mezi tím se ještě povedlo postavit přes jehlu druhý stožár s 18 el. M2 kde "nové" kotveni vydrželo (dobrý pocit jsem z toho ale neměl).

Jede se opravovat

Zároveň paralelně probíhalo stavění vnitřku 2m pracoviště. To také nebyla vůbec jednoduchá záležitost. Celý poměrně komplikovaný systém dává obvykle dohromady MZM (za mírné asistence ostatních). Vzhledem k jeho absenci to padlo tentokrát na MADa. Bohužel jistá rutina MZM hodně scházela a celé stavění se nedá charakterizovat jinak než "komplikovaný porod" (nijak z toho neviním Martina MAD, prostě v současném stavu je celé stavění sakra problém). Výsledkem bylo to, že komplet fukční (jak si všichni mysleli) vnitřek byl k dispozici až těsně před závodem. Kromě toho nám nebylo přáno ani to, aby systém, co už stál od čtvrtečního večera, byl bez potíží. Při závěrečných testech před závodem jsme zjistili, že se netočí rotátor. Trocha štěstí nám ale přeci jenom zůstala. Závada se dala celkem rychle opravit a rotátor pak celý závod fungoval. Bohužel jako záložní řešení byl k dispozici pouze další rotátor stejného typu, který byl jinak určen pro 70cm. Takže problémy se 2m zdržely i výstavbu systému na 70cm, protože ta zůstala zablokovaná dokud se neuvidí co se 2m. Znovuzrozené čtyřče na 2m se už podařilo postavit bez potíží, ale samozřejmě také až těsně před začátkem závodu.

Jako Fénix z popela....

Jak tedy proběhl závod? Inu zajímavě - jak jinak. Vezmu to po pásmech:

2m Polní den mládeže

Junior kategorii teď u nás zastupuje moje dcera Veronika. Pro mě jako (hrdého) otce dvou dcer to představuje příjemné překvapení, protože u děvčat její věkové kategorie (12 let) pravda moc tenhle koníček neletí :-). Má se ještě hodně co učit (a to, že na to učení nemám já moc času jí také moc nepomáhá), ale s dozorem jí to závodění už celkem jde. Tentokrát měla ale (ne svojí vinou) smůlu, protože v době juniorského závodu byl funkční (teoreticky) jen vyhledávací systém. Její snaha přinesla podivně málo spojení a navíc se jednalo pouze o největší "žraloky" na pásmu. Tohle jasné varování bohužel vzhledem k ostatním problémům a asi i celkové naší únavě šlo bohužel do vytracena.

Veronika na 70cm

2m Polní den

Takže po té co jsme vyřešili problémy a také ignorovali varování o podivném fungování vyhledávacího RX přišel začátek velkého závodu. V podstatě ve 14:00 UTC se ješte Martinovi MAD zdálo, že naše oddělené RX a TX na hlavním pracovišti nejsou na stejném kmitočtu (nakonec tomu tak nebylo, ale zabralo to nějaký čas závodu) a jasně se projevilo, že na vyhledávacím RX je cosi podivného. Samozřejmě to nebylo tak, že by to vůbec neposlouchalo. Tak jednoduchý problém nám nebyl dopřán. A tak zatímco MAD s cca 15 min zpožděním rozjížděl závod, já a TKP jsme začali zjišťovat co se děje. Na jiném RX (BMT225) se situace jevila v podstatě stejně. Vzhledem k tomu, že také LNAčko fungovalo tak jak má, vše ukazovalo na problém v boxu, který "kamarádí" všechny zařízení na 2m tak, aby fungovaly a vzájemně si neubližovaly. Jako "měřící standard" mi posloužil signál OL4A (vřelé díky :-) ). Prostě OL4A se silou 59+10 s dosměrovanou anténou a zapnutým LNA je nesmysl :-). Zhruba jsem odhadnul, že ve vyhledávacím RX nám někdo ukradl cca 30dB. Nevím jestli to byla tahle konkrétní hodnota nebo jen náhoda co přinutilo TKP ponořit se do kabeláže RX cest. Hodnota 30dB se totiž nápadně shodovala s tím co jsme naměřili na "bezpečnostních" výstupech přepínacího boxu, které jsou určené pro připojení zátěží, do kterých se přepnou RX při vysílání na 2m. Za chvíli se totiž s úsměvem jako měsíček na hnoji vynořil a říkal něco o tom "že to bylo jenom o konektor vedle". Ulevilo se nám, ale zdálo se, že ztráta na konkurenci je už příliš veliká (OL4A dávali v té době číslo přes 200 :-) ). Naštěstí to byl poslední zádrhel, který nás na 2m tentokrát potkal (uf).

Pravda začátek závodu nestál statisticky za nic. Po prvních 3 hodinách závodu bylo v logu 112 QSO a cca 32k bodů. To je u některých stanic výsledek za hodinu. Cca v 16:15 UTC mi to tedy lehce deprimovaný MAD (nedivím se mu, začátek PD bývá velmi náročný i když nejsou potíže) předal a já vyrazil do boje. Vydržel jsem až do cca 19:30 UTC (posléze i s asistencí MADa na vyhledávacím pracovišti) a začalo se i celkem dařit. Mezi 17 a 20 UTC přibylo 158 QSO a cca 55k bodů. Opět se potvrdilo, že v našem QTH výsledek není tak úplně o začátku závodu. Já jsem odešel po náročném stavění a začátku závodu upadnout do lehkého bezvědomí do stanu. MAD zatím na 2m páchal hrdinský čin, který spočíval v tom, že mě nechal dospat, dokud se sám neprobudím. Ta chvíle nastala cca v 1:30 UTC. Probudil jsem se tím, že ve stanu bylo podivně světlo a říkal jsem si kdo to venku svítí, ale záhy jsem zjistil, že je ráno a začíná svítat. Vyrazil jsem střídat, což už MAD asi docela s povděkem přivítal. V logu mezi 20 a 2 UTC přibylo 173 spojení a cca 62k bodů. To ovšem znamenalo, že jsme dohnali ztráty na obvyklý průměrný průběh závodu. Teď už šlo jen o to jak se projeví zbytek závodu. A nebylo to úplně zlé. Já jsem dotáhl číslo QSO na 564 v 7:45 UTC a konec závodu proběhl v režii MADa, který zakončil na slušných 706. Většinu zbývajících hodin se rate držel kolem 20 QSO/hod a 7k až 9k bodů/hod. Celkem to dalo kolem 240k bodů, což znamenalo slušný standard vzhledem k podmínkám, problémům a zařízení.

OK3MAD na 2m

Chodilo to celkem slušně na východ (44xOM, 1xUR, 16xHA, 4xYO a spousta OK2 samozřejmě). Jihovýchod byl tentokrát trochu slabší jen 17xYU (umíme jich i přes 30) 18x9A a 19xS5. Jih zastoupený hlavně 17xI taky nebyl nic moc (zase jich umíme i 30). Západ byl celkově slabší, což asi pocítili všichni. Takže potěšilo snad jen neobvyklých 8xOZ a 10xF (že by MZM z Paříže loboval?). Z té mizérie se nám kupodivu podařilo vydolovat náš obvyklý ODX G0KPW (opět díky Jirko :-) ). Naopak nepotěšilo jen 15xPA a 9xON (právě Jirka z G0KPW psal na chatu, že nás volají stanice z PA a my je nebereme - náš RX má prostě ještě rezervy). 326xDL není úplně málo, ale je to určitě ještě "zásobárna" dalších QSO a bodů :-). Kupodivu jsme udělali 30 QSO do čtverce JO31, což představuje zdaleka nejvyšší bodový přínos (15k bodů, žádný další loc nepřinesl přes 10k bodů). V TOP10 jsou kromě G0KPW (JO02) např. ještě YT2F (KN03), IQ3GA/6 (JN72), YO2KCB (KN15), UW5Y (KN28) a OZ7SKB (JO45). Celkově tedy na 2m průměrné až špatné CONDX.

70cm

OK1MAQ na 70cm

Tohle pásmo bylo pouze v "nouzově vývojové" konfiguraci. Jako TRX FT-817 (nic lepšího momentálně nebylo), což samozřejmě předem vyloučilo použití nějakého "zásadnějšího" výkonu. Navíc ještě Honza MAQ (coby "patron" tohoto pásma) poněkud podcenil organizaci a výsledkem bylo, že sice měl vybavení pro dva systémy (pravda jen cca 200W + cca 60W výkonu), ale měl k dispozici jen jeden stožár. Nouzově se to vyřešilo instalací dvou antén v úhlu 90st na jeden stožár, ale je jasné, že k ideálnímu stavu to mělo dost daleko. Honza MAQ také nakonec téměř celý závod na 70cm také odvysílal (s malou pomocí Veroniky a mojí). Takže jeho zásluha je i konečný výsledek 91 QSO a 21k bodů. Pokud vím nic zásadní ho se z hlediska techniky nebo provozu dále neudálo tak závěrem malá ochutnávka z TOP10 - YT0A (KN04), UR7D (KN18), PI4GN (JO33) a nemohu zapomenout T98GTH (JN84), protože toho jsem si udělal já :-)).

23cm

Tady se především zásadně projevil nový PA, který spolehlivě fungoval celý závod (USW třikrát hurá!). To umožnilo Láďovi ZIA coby dvornímu operátorovi na tomto pásmu dosáhnout velice pěkných 80 QSO a 21k bodů. ODX byl IQ1KW (743km JN34) následovaný PA3AWJ (JO21), PA0GUS (JO23) a PI4GN (JO33). 21k bodů je také, pokud se nemýlím, nový klubovní rekord takže MW sekci tímto gratuluji. Nedá mi to se nezmínit o malém sporu uvnitř naší žížalkářské sekce. Paradoxně je způsoben skvěle fungujícím PA :-). Jde o to, že kvůli dokončení do termínu závodu musel USW zanedbat některé svoje zásady a nový PA kvůli některým provizorním konstrukčním řešením nevypadá tak precizně a krásně jako jeho ostatní zařízení. To znamená, že se chystá vše uvést do pořádku. Názor druhé poloviny MW sekce tedy ZIA jako operátora je jasný - pro boha na nic nesahat, aby to náhodou nepřestalo fungovat :-). Uvidíme jak se situace vyvine, ale předpokládám, že vůle konstruktéra zvítězí.

3cm

OK1USW na 3cm

Pásmo 3cm mě osobně trochu zklamalo. Hlavní potíž byla v tom, že nejdříve RS vůbec nebyl a v neděli, když se objevil, jsme nebyli schopni žádný z udávaných scatter pointů rozumě využít. Slyšel jsem (když jsem se, po té co MAD nastoupil na konec závodu na 2m, ke 3cm dostal) jen odrazy blízkých stanic, které už jsme všechny před tím měli TR udělané a moje CQ zůstalo bez odezvy. Jediná výjimka je S57C, který se přes RS podařil a je to také na tomto pásmu ODX (JN76). Jediný světlý okamžik byl pokus o tropo spojení s I4XCC, kdy mě chybělo pouze přijmout číslo. Bohužel QSO se dokončit nepodařilo. Nevyšly ani RS pokusy s Claudiem takže tentokrát I stanici na 3cm nemáme. Celkově to tedy nakonec dalo 26 QSO a 4800 bodů.

Letošní Polní den byl pro mě a asi i pro ostatní především namáhavý. Nedostatek operátorů a rukou na stavění se dost projevil. Na druhou stranu se vše nakonec podařilo dát dohromady a závodu se zúčastnit s plným počtem dostupných pásem a to samo o sobě je úspěch. To, že žádný pásmový výsledek není katastrofa, pokládám za takovou příjemnou třešínku na dortu. Každopádně naslyšenou v září na 2m.

73! Dan OK1XDF