UHF den rekordů 2008

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Letošní UHF pro nás začal postupným odpadáváním operátorů. Nejprve kvůli pracovním povinnostem odřekl svou premiérovou účast Míra OK1-36134. Pak onemocněl Honza OK1NP a nakonec ještě nejel kvůli práci Miloš OK1MZM. Ještě nás strašil Dan OK1XDF, že má pohotovost, ale zřejmě se o své BTSky stará dobře a za odměnu s námi mohl zůstat na kopci.

Na kopci jsme tedy v pátek večer byli první já OK1ZIA a Pepa OK1TKP. Přivezli jsme materiál ze skladu, natáhli elektriku a čekali na Láďu OK1USW a Dana OK1XDF. Shodli jsme se, že potmě toho moc neuděláme a raději se půjdeme vyspat. Ráno ještě dorazil Martin OK3MAD a náš staronový spoluzávodník Pepa OK1CED. Kolem poledne dorazila 70cm sekce ve složení Zdeněk OK3RM a Honza OK1MAQ, ke kterým se ještě na část závodu přidal Tomáš OK1IC.

23cm

Zde byly od minulého závodu velké inovace. TM-255 nahradila sestava TS-850 a LT2S. Dále konstrukci 23cm transvertoru "na motivy DB6NT" nahradil Michaelův originál. Na druhém systému jsme nahradili teplotně nestabilní LNA jiným. Jako konce jsme použili Zdeňkovo tranzistorový "budič" 120W (na EME holt jsou jiné poměry :-) a Láďovo USW konec s GS15. Staré TM-255 bylo smutno, tak jsme ji zapojili jen na poslech na "násobičové pracoviště".

Těsně před závodem jsem objevil závadu v deníku. Oprava se protáhla kousek přes začátek závodu, tak na třiadvacítku usedl Dan OK1XDF. Podmínky nic moc, ale při přechodu na telegraf jsem zjistil, že jsem zapomněl CW klíč. Každý z nás vozí běžně dva až tři rezervní, ale dnes jak na potvoru... No prostě nebyl žádný. Nakonec Dan objevil léta zapomenutou funkci Tučňáka - dávání z klávesnice. Chvilku nám sice trvalo, než jsme se s ní naučili dělat, ale nakonec jsme se shodli, že to jde používat docela dobře.

Z počátku chodily hlavně blízké stanice. Průměr drhl. Až postupně se po domluvě na KST začaly dělat obvyklé stanice jako IZ4BEH, IK3COJ a I4LCK, který na dlouho zůstal ODXem.

Já jsem nastoupil v neděli kolem 5:30 UTC. Duo DL1SUN/DL1SUZ bylo nezvykle slabé, ale spojení se podařila. Podobně s OK2KJT to šlo nezvykle ztuha. V 7 hodin překvapuje ON4HRT silným SSB signálem, čímž sebírám Danovi ODX. Pásmo trochu ožívá, po několika neúspěšných pokusech se daří dělat PA2M, PA6NL a konečný ODX IQ1KW.

Nakonec tedy 93 QSO a 25 000 bodů. Špatné podmínky se nám zřejmě trošku povedlo vykompenzovat lepším železem. Například po výměně transvertoru na 23cm bylo konečně možné použít CW filtry na TS850. Zdeňkův konec šlapal celou dobu jako hodinky, holt solid state :-) Láďova vodou chlazená GSka se během závodu počůrala. I když Pepa TKP sliboval, že děravý chladič zaletuje, přece jen jsme konec nahradili osvědčenou HT323 byť dávající menší výkon. Ještě se mi podařilo díky nenastavení dorazů na rotátoru namotat Ecoflex k horní parabole, snad to přežil :-) Tím výčet řádění pana Murphyho skončli. Druhé pracoviště se příliš neosvědčilo, asi se na ně příště vykašleme.

73 OK1ZIA

13cm

Toto pásmo bylo dělané hodně na rychlo - Láďa USW si nechal přivézt z Weinheimu stavebnici od DB6NT, v době zbývající do závodu to osadil a oživil. Oživování tři dny před contestem přineslo zásadní průšvih v tom, že OCXO, které do toho bylo připravené pracovalo s jiným kmitočtovým plánem a tudíž to v transvertoru nenásobilo. Když už se zdálo, že tedy veškeré snažení bylo zbytečné, zachránil nás Honza MAQ, který ten správný krystal vyletoval ze svého léta budovaného a nikdy nedostavěného transvertoru. Ještě tam měl přijít 7W PA od Zdenka 3RM, ale ten se jevil jako občas zesilující a většinou kmitající, takže pro nedostak času na laborování místo něj fungovala koaxiální propojka. Celé to bylo umístěno v umělohmotové instalační krabici s kroužkovým ozařovačem a v ohnisku 120 cm offset paraboly. Anténa přišla provizorně asi 2m nad zem na společnou rouru s rotárem na 23 cm.

Od tohoto zařízení se nedaly čekat zázraky a opravdu to tak dopadlo :-) Celkem jen 6 QSO, vesměs s big guns. Na západ jsme vysílali přes přívěs, ale hlavní problém byl v local oscilátoru. Láďa USW ověřil před závodem na majáku, že QRG sedí na 2 kHz. Když pak v průběhu závodu nevycházely žádné skedy, tak jsem se zeptal KIRů, na jaké jsem vlastně frekvenci. Prý 180.0. Jenže mě ukazovala stupnice 235 :-) S touto informací už se na pásmu pracovalo o poznání radostněji a úspěšněji.

Výsledek tedy odpovídá heslu "není důležité vyhrát, ale zúčastnit se". Potěšující pro rozvoj tohoto pásma je, že jsme nezaznamenali žádné QRM z blízkých wifi, takže další vývoj má cenu.

73 OK1ZIA